Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

" Parhaat" neuvot lapsettomilta gallup ...

Vierailija
17.02.2007 |

Kommentit (24)

Vierailija
1/24 |
17.02.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kyllä lapset nukkuu kun ne laittaa sänkyyn

lasten nukkuessa ehdit varmaan käydä lenkillä(lapset jäisi yksin kotiin)

ei alle 2v kaipaa äitiään, lähe vaan kaljalle

kyllä vauvan voi jättää kotiin yksin, ei pääse pois sängystä

rakastetut lapset eivät koskaan tappele tai riitele keskenään

lapset oppivat vanhemmiltaan puremaan ja raapimaan toisiaan

kyllä alle 2v voi jättää pihalle yksin, kerro vain ettei saa lähteä pois pihasta

murrosikäset on huonosti kasvatettu jos eivät tervehdi vastaantulioita





Vierailija
2/24 |
17.02.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

etta poika oppis istumaan poydassa. HALOOOO, 2 vuotias!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/24 |
17.02.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

meillä ei jäädä kotiin lasten takia, niitä voi ottaa ravintolaan mukaan ja ne nukkuu kun nukuttaa.

Meillä ainakin annetaan pyöriä kaikessa liassa, ettei tule liian herkäksi ja saa vaikka allergoita! Jos yhtään tuntuu, että olis vaikka koiralle allerginen niin heti viedään sinne missä niitä on ja annetaan siedätyshoitoa. Ja jos on jotain maitoallergiaa niin annetaan maitoa, kyllä se tottuu.

Vierailija
4/24 |
17.02.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Huusi ja huusi.. itki itkemistään.

Minä kannoin ja väliin tarjosin tissiä. Kannoin itkevää lasta ja hyssytin.

Mieheni sisko sanoi: " mitäs jos laittaisit sen nukkumaan?" (oletti ilmeisesti että vauvoissa on off-nappi, jota painamalla vauva nukahtaa sänkyyn)



.. vuoden päästä tästä hän kantoi itkevää vauvaa, hyssytteli ja voivotteli kun mikään ei auta.

En voinut vastustaa kiusausta vaan sanoin hänelle samoin sanoin: " mitäs jos veisit sen nukkumaan?"

Hyvä etten turpaan saanut! ;D

Vierailija
5/24 |
17.02.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eli kaikkea osaa ja ehtii tehdä, eihän ne 2- ja 1/2- vuotiaat mitään hoivaa tai huomiota tarvitse...

Vierailija
6/24 |
17.02.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

kehotti mm. harjoituttamaan muutaman viikon vanhaa vauvaa istumaan tukea vasten että se oppisi istumaan.



Mutta muistan kun olin jäämässä ekalle äitiyslomalle ja työskentelin yliopistolla tutkijana. Lapseton kollega kysyi sitten että mitä minä oikein aion lomalla tehdä, josko mahdollisesti väitöskirjan.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/24 |
17.02.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kaverilta tuli hämmästyneen järkyttynyt napakka vastaus: Kuule kyllä sun on pistettävä auktoriteettia kehiin!

Vierailija
8/24 |
17.02.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sinua se ei ehkä häirinnyt, mutta joku muu saattoi häiriintyä.

Vierailija:


etta poika oppis istumaan poydassa. HALOOOO, 2 vuotias!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/24 |
17.02.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olin tuolloin rv 30+ raskaana, ja kotona yksivuotias esikoinen... varmaan tosi haluttua tavaraa työmarkkinoilla ;)

Vierailija
10/24 |
17.02.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kaikilla kun alatiesynnytys on yhtä helvettiä alusta loppuun saakka, ja kestää vuorokauden verran. Alapää menee ihan pilalle, seksielämästä ja virtsanpidätyskyvystä on turha sen jälkeen haaveilla. Ne, jotka muuta väittää, kaunistelevat totuutta.

2 synnytystä nyt takana, alapää toimii edelleen eikä virtsakaan karkaile. Kyseinen alatiesynnytyksestä kaiken tietävä kaverini on edelleen lapseton, vauvakuumeessa tosin.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/24 |
17.02.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kysyi 80-vuotias mummoni, itsekin 3-lapsen äiti. Kun istuimme sohvalla mummin pyynnöstä kauniita ja rohkeita katsomassa ja neitokainen 1v kampeutui syliin.



Että älkää sanono lapsettomien lausahduksia, vaan " lapsista kaiken tietämättömien ja unohtaneiden lausahduksia"

Vierailija
12/24 |
17.02.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kuvio oli siis se, että lapsi aloitti hoidon ja imaisi itseensä kaikenmaailman pöpöt sekä hoitopaikastaan että mun työpaikastani (koulu). Valittelin hiukan töissä yövalvomisia ja alituista yrjötautia. Mua viisi vuotta nuorempi naisesimies tähän: " Kyllä sitä ois pitänyt enemmän altistaa jo aiemmin kaikelle. Minä kun asuin maalla lapsena ja möngin navetassa, ni en ollu ikinä sairas."



No, okei. Vaikka se olisi tottakin, niin minkäs minä enää sille teen? Kun ei sattunut olemaan sitä navettaa enkä voinu kääntää aikaa taaksepäin, jotta olisin voinu altistaa aikaisemmin lastani pöpöille.



Hiukka myöhemmin sama lapsukainen vielä näppäisi jostain rota-viruksen. Kuivui ja sitten oltiin jo sairaalassa. Just ku tippaa laitettiin lapsen käteen, tämä nuori rehtori soitti mulle: " Kuule, oletko varmasti tilannut lyijykyniä tarpeeksi ensi vuodeksi, ku sulla ei ollu tässä Printelin tilauslomakkeessa lyijykyniä kuin muutama paketti."

Voi hermo, että olin raivona. Sanoin aika napakasti, että olen kyllä lyijykyniä tilaillu sen verran monesti, että osaan niita tarpeeksi tilata ja nyt olisi tämä tipan laitto kuivuneen kersan käteen.



No, nyt tällä 3-kymppisellä esinaisellani kuulemma on se oma vauva, joten oletan hänen näkevän, kuinka vauvamaailma makaa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/24 |
17.02.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

lapset on niin erilaisia, yksi asia minka olen oppinut.

Vierailija
14/24 |
18.02.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vaikka olisi " ihanan vilkas" . Kylla käytöstavat pitää opettaa pienestä pitäen. Ravintolassa ei juosta ympäriinsä, vaikka olisi miten lapsiystävällinen. Johan se on lapsellekin vaarallista, jos saa kuumaa ruokaa niskaansa. Juu ja en ole lapseton vaan 3:n lapsen äiti, ja meillä vilkaskin lapsi istuu pöydässä. Ja kyllä muutaman kerran toisen vanhemmista on täytynyt napata lapsi kainaloon ja poistua ravintolasta ennenaikojaan, koska lapsi ei ole " käyttäytynyt" . Tietenkään 2v:tä ei tarvitse vieda tuntien illalliselle, mutta kyllä nyt pizzalla käynnin ajan tuonkin ikainen jaksaa olla pöydässä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/24 |
18.02.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Siinä voi käydä huonosti, kun tarjoilija kantaa kuumia annoksia eikä huomaa eteensä juoksevaa pikkuista, tms.

T: 3- ja 1-vuotiaiden vilkastusten äiti



Vierailija
16/24 |
18.02.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meilläkin lapset ovat oppineet, että ruokailtaessa ollaan nätisti. Ja ravintolassa ei taatusti juosta!

Vierailija
17/24 |
18.02.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sillä tavalla se oppii olemaan nätisti seurassa.



Neuvon antoi lapseton ystäväni kun 8 kk vauva heräsi itkien päiväunilta. Neuvo peräisin Dr. Phililtä... muitakin vastaavia on tullut.

Vierailija
18/24 |
18.02.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tuumasin vain, että no imetä sinä ja vaihda vaippa, niin minä etsin kaikki tavarat mukaan. No vaipanvaihto vei enolta lähes vartin, joten loppui se narina hitaista lähdöistä ja " koppaa se vauva kyytiin vaan, ei se valita" -kommentit.

Vierailija
19/24 |
18.02.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

lapsi on mielestäni huonosti kasvatettu jos ei tervehdi tuttuja. Oli sitten murrosikä tai ei. Tuntuu, että murrosikää käytetään nykyään puolustuksena kaikkeen huonoon käytökseen.

Vierailija
20/24 |
18.02.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hän tuli autolla hakemaan meitä kotipihaltamme, ajaksi oltiin sovittu klo 16 mutta me ehdimme pihalle vasta 16.05. Alkoi kamala jäkätys (joka jatkui tuntikausia!) siitä, miten ärsyttävää on odotella turhaan. Sanoin totuuden, siis sen että 1-vuotias kakkasi eteisessä kun ulkovaatteet oli jo päällä, ja tottakai vaihdoin vaipan. Sellaiset asiat pitäisi kuulemma ENNAKOIDA, ja alkaa valmistautua aiemmin. Eli vaihtoehtoina olisi sitten joko palella parinkymmenen asteen pakkasessa odottamassa, tai hikoilla ulkovaatteissa eteisessä kahden lapsen kanssa.

Juu, oltaisiinhan me voitu alkaa valmistautumaan aiemmin, mutta äitini tietää että meillä nukutaan päiväunet noin klo 15.30 asti. Sen jälkeen syödään (ruuan tein toki valmiiksi ennen päiväunia) ja puetaan. Mutta hänelle ei kuulemma sopinut tulla hakemaan meitä klo 16.30 tai 16.15. Olimme menossa ostoskeskukseen hänen ehdotuksestaan, ja hänellä ei ollut muuta menoa enää sille päivälle.

Vähään aikaan emme mene hänen kanssaan minnekään.