voi ei ripulitauti iski!
mahaa vääntäny ihan hirveenä ja nyt kauhee ripuli tuli..
Tarttuukohan vauvallekkin, pitääkö oysiin lähtä jos vauva alkaa ripuloimaan (9kk:n ikäinen) nyt viikonloppuna?
ollaan kumpiki oltu räkäsenä mutta ei vauvalla ripulia oo vielä tullu..
Kommentit (6)
Meillä oli 8kk ikäisellä vauvalla juuri vastaava tauti (oksennusta ja ripulia) viikkoa sitten ja itse soittelin muutaman kerran terveysneuvontaan (10023) ja sitten käytin näitä nettisivuja hyväksi:
http://www.hus.fi/default.asp?path=1,28,2052,11786,14487,13344,13351,20…
http://www.sairaslapsi.com/frame.cfm/cms/id=521/sprog=4/grp=2/menu=1/
http://www.verkkoklinikka.fi/?page=5168978&id=4607935
Ruokaa (kiinteitä) tuskin paljoakaan menee (meillä jatkui ruokahaluttomuus vielä viikon taudinkin jälkeen) mutta kunhan maitoa (ja tarvittaessa osmosalia) menee hyvin niin no panic.
Meille sanottiin terveysneuvonnasta että vauvan (8,5kg) pitäisi saada ripulitaudin/oksennustaudin aikana nesteitä noin 1000ml-1200ml per päivä. Nesteisiin lasketaan mukaan kaikki kaupan soseet, vellit, puurot jne.
eipä ollut eilen mun päivä ku em. alkoi, mausteeksi vielä oksentaminen. vauva onneksi kunnossa ja syö rintaa, kun en ole itse vessassa.
yäk.
..apu mahdolliseen nestehukkaan. Kannattaa aloittaa heti..
oli myös oksennustauti tuon ripulin lisäksi. maitohappobakteereja esim gefilustuotteita kannattaa syödä. Auttoi meidän lapsille.