Muistiko puolisonne teitä ystävänpäivänä?
Kommentit (42)
ehdotin seksiä ja hän sanoi ettei jaksa tänään eli täytyy odottaa huomisaamuun,vaikka mulla hyrrää nää keskiraskauden himot niin vietävästi..
mutta ex muisti orkidealla. Lapsi tuli kotiin aamulla ja toi äidille kukkasen. Erottu on 8 vuotta sitten.
mun mies ei muistanut edes syntymäpäivänä. muisti tosin mutta vasta kun oli ajellut kotiin että piti käydä ostamassa tulppaaneja. se oli ainut mitä olin pyytänyt ja synttäreistä oli höpötetty koko viikko. vähän vitutti kun mies toi ne vasta seuraavana päivänä.(ei sitten ollut juhlapöytään kukkkia).
itse kyllä ostan jouluna ja syntymäpäivinä miehelle lahjan, (koska multa ei unohdu)
ehdotin seksiä ja hän sanoi ettei jaksa tänään eli täytyy odottaa huomisaamuun,vaikka mulla hyrrää nää keskiraskauden himot niin vietävästi..
"ehdotit" seksiä? todella kiihottavaa joo...
Sain villasukat:D olen tosi palelevainen ja tykkään kovasti villasukista joten oli mieluinen lahja. Itse ostin miehelle lempikarkkeja illaksi ja teen myös lemppariruokaa.
en muistanut häntä, eikä hänkään minua, mutta ystäviämme muistimme molemmat
Toivotettiin aamulla hyvät ystävänpäivät ja pussattiin :) Jos oltais vietetty päivä yhdessä, niin oltais varmasti juhlistettu jotenkin yhdessä, mutta nyt kun miehellä oli menoa niin jää sekin väliin. Mies muistaa kyllä aina äitienpäivät, synttärit, nimpparit, seurustelun vuosipäivän, kihlapäivän ja hääpäivän, joten ystävänpäivän väliin jääminen ei aiheuta harmia puolin eikä toisin =)
ei mitään lahjoja tällä kertaa. Kohta ruvetaan yhteiseen ruokaprojektiin ja illalla herkutellaan. Ollaan rakastavaiset ja ystävät ja joskus "veriviholliset".
en muistanut häntä, eikä hänkään minua, mutta ystäviämme muistimme molemmat
...ei ole ollut meillä "tapana"...
Johtuen varmaankin siitä, että edellisellä viikolla on molempien syntymäpäivät.
Inhoan muutenkin tällaisia "tuonti-merkkipäivä-hössötyksiä" kuten ystävänpäivä, hallowen... ne ei sinänsä merkkaa mulle mitään.
Mies toi ihanan kukkakimpun aamun juoksulenkiltään, tyttärelle toi myös oman ruusun (se oli ihana idea, on ottanut sellasen tavan, että ystävänpäivänä tuo pienen vaaleanpunaisen "prinsessakukan" myös tytölle 6v.). Laittoivat aamupalan, leipomosta haetut tuoreet syömiset ja suklaapala jokaiselle. Itse en ostanut mitään, ajatus oli, mutta kipeenä en saanut toteutettua... mies ei välitä lahjoista, mutta tykkää itse yllättää, joten tiedän, että ei oikeastikaan ota vakavasti jos minulta jää ostamatta. Ihanasti alkoi päivä. Perinteisesti olemme käyneet yhdessä kolmestaan syömässäkin, mutta tänään on myös kavereita mukana, kun sattui sellanen tapahtuma just täksi päiväksi, minne meitä odotetaan, siis pyydettiin pöytäseuraa mukaan. :-) Me pidetään tyttö tarkoituksella mukana ystävänpäivänä, kun jotekin se on mukava, että hänkin on tärkeänä henkilönä mukana "juhlimassa." Muuten kyllä käymme kahdestaan ulkona ja vietämme paljon kahdenkeskeistä aikaa, eli tytär ei ole jatkuvasti mukana tietenkään. Ymmärtää hyvin, että haluamme kahdestaan käydä jossakin jne, mutta ystävänpäivisin on vaikeaa löytää lastenvahtejakaan, kun yleensä muutkin haluaa silloin jotakin erityistä. Isovanhemmat ei ole lähellä ja heitäkään en varmasti hennoisi pyytää ystävänpäivänä vahtimaan.
Me ollaan päätetty, että emme juhli ystävänpäivää. Meillä ei myöskään juhlita halloweenia.
lähti kuudeksi aamulla töihinkin.. enkä ole kyllä muistanut ketään muutakaan
Nousi aamulla lasten kanssa, siivosi tiskipöydän ja kun heräsin hän antoi lämpimän halauksen ja suukon sanoen: "Hyvää ystävänpäivää! Mä en nyt hankkinut sulle mitään..."
Mä leivoin mariannekakun ja juotiin yhdessä ystävänpäiväkahvit.
:)
Tämä ei oikein ole "meidän juttu". Juhlimme kyllä synttäreitä, hääpäiviä jne. mutta ystävänpäivän makuun emme jotenkin ole päässeet. Olemme menossa kylään.
tosin asumme englannissa ja täällä tuo nyt vain on paljon yleisempää muistaa nimenomaan enemmänkin läheisiään.
st. vanlentines day ja sitä varten kaupat tursuaa kortteja ja lahjoja osoitettuna nimenomaan vaimolle/miehelle, tyttöystävälle/sulhaselle jne.
isoja kukkakimppuja, kuoharipulloja, suklaarasioita, kauniita alusvaatteita, koruja, tuoksuja jne hemmottuelulahjoja mainostetaan juuri kumppaneile annettavaksi.
minä sain ison tuoksulahjapakkauksen mieheltä, ja hän suklaapaketin, kirjan ja kortin minulta.
lapsetkin saivat meitlä pienet lahjapussit aamulla. ja sukulasiille läheteltiin kortteja ja pikkupaketteja aiemmin.
ihan kiva pieni muistaminen on mielestäni pelkästään kivaa, mutta eipä se että se jätetään välistä ouodksikaan kai tee.
täällä vaan se olisi kai aika kummallista.
kyllä se pullaa tuo joskus kaupasta ihan muulloin ja minusta se on paljon mukavampaa
vaihdettiin koko perhe toistemme kanssa, ei mitään suurta
minä sain nomination rannekorun ja itse ostin hänelle yhden palan hänen omaan koruunsa. =)