Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Siis onko ihminen muka alkoriippuvainen, jos ajattelee pystyvänsä lopettamaan koska vain?!

Vierailija
23.03.2009 |

Pitäisikö sanoa, että ei pysty lopettamaan, silloinko ei olisi riippuvainen?



:O

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
23.03.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

ongelmaa ole, voisin lopettaa heti huomenna jos vaan haluaisin. Kerran katsoin ohjelmaa Amsterdamin narkkareista ja tämä oli sen porukan käsitys omasta tilanteestaan.

Vierailija
2/6 |
23.03.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ihminen on riippuvainen alkoholista jos juo sitä toistuvasti eli useampia kertoja viikossa. Eikä pysty lopettamaan jos alkoholia on vielä tarjolla/jäljellä. Esim. jos on hankkinut 12 pulloa olutta ei voi juoda niistä vain kuutta tai kahta ja jättää loppuja myöhempään. Kaikki menee aina.



Alkoholi hallitsee elää täysin silloin kun jokapäivä juodaan ja monena päivänä viikossa humalahakuisesti.



Minusta useat tissuttelijatkin on jollain tapaa alkoholiriippuvaisia vaikka siitä ei ongelmia syntyisi. Vertaisin tissuttelua tupakan polttoon tai kahvi riippuvuuteen tms. Ei varsinaisesti vielä sairautta mutta joku riippuvuus on jo olemassa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
23.03.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mutta useimmat alkoholistit kieltävät olevansa riippuvaisia ja ensimmäinen askel kohti mahdollista raitistumista on oman ongelmansa myöntäminen.

Vierailija
4/6 |
23.03.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

se, että ihmisen pitää sanoa, että voi lopettaa koska vaan, kertoo siitä, että hän itsekin on tullut ajatelleeksi että on jotain, mikä pitäisi "lopettaa". EIhän ihminen, joka ei käytä liikaa lkoholia, ajattele, että pitäisi lopettaa tai edes vähentää, koskei hänellä ole mitään lopetettavaakaan. Ei lasia kerran viikossa tarvitse "lopettaa". "lopettamisen" tarve kertoo AINA siitä, että on jotain lopetettavaa.



Ja jollei sellaisessa tilanteessa kumminkaan lopeta, edes vähäksi aikaa, vaan hokee vain että "voisin lopettaa jos haluaisin", on kyse joko siitä, ettei oikeasti pysty tai siitä,e ttä addiktio on niin pitkällä, ettei edes halua - elämä ei ole elämisen arvoista ilman...

Vierailija
5/6 |
23.03.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

mutta käyttäneeltä kumminkin, kysyy voisiko hän lopettaa milloin tahansa ja hän vastaa että voisi, niin silloin tämä käyttäjä onkin ongelmakäyttäjä??

Vierailija
6/6 |
23.03.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Siis jos koko elämänsä alkoholia hyvin vähän käyttäneeltä mutta käyttäneeltä kumminkin, kysyy voisiko hän lopettaa milloin tahansa ja hän vastaa että voisi, niin silloin tämä käyttäjä onkin ongelmakäyttäjä??

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kuusi yksi kuusi