Onko muut huomannu kuinka paljon enemmän vaatteita on tytöille?
Järkytyin kun katsoin Josefssonin postimyyntiluetteloa. 5 aukeemaa tyttöjen vaatteita ja yksi aukeema poikien koossa 86-128. Saman olen huomannut monissa kaupoissa. Miksi?
Kommentit (7)
Pojaale taas ihania sammareita, piseroita, lippiksiä jne
odotin niiden tyttö sivujen jälkeen pelkkiä poikien vaatteita mutta sitten oli ns molemmille 1 sivu
sitten katsoin jotain kevyitä reisitaskuhousuja että ehkä noita vois pojallkin käyttää niin niissä luki strassikoristeita siellä sun täällä vaikka ei kuvasta näkyneet, hoh hoi
Ale-tangoissa ei ole kuin tyttöjen vaatteita, pojille on aina ostettava kaikki täydellä hinnalla. Kuviot on myös kauheita poikien vaatteissa: tytöille on keijuja, perhosia, kukkasia, kun pojille on lieskoja, sotilaita, pääkalloja, miekkoja ja hirviöitä.
Ainakin pienien tyttöjen vaatteet noissa kuvastoissa on ihan kuvottavia. Täysin jäljitelmiä aiukuisten vaatteista. Mistään ei löydy enää lasten vaatteita tytöille:(
Tai no, selvähän se, että kauppias haluaa myydä uudet vaatteet perheen kakkoselle, jos hän on eri sukupuolta kuin ykkönen.
Neutraaleja vaatteita ei ole!
Joskus näin pojan äitinä harmittaa kun kotiin tulee ties mitä postimyyntitarjouserikoislehteä, ja pojille löytyy juuri se pari synkkää ja rumaa vaatekertaa. Mieluiten tietysti lieskaa lyövillä pääkalloilla koristeltuna.
Ns. väriltään/leikkaukseltaan neutraalitkin vaatteet (mitä niitä nyt on) on yleensä koristeltu varmuuden vuoksi siten ettei pojalle niitä voi oikein ajatella, oli mikä oli. Ehkä ihan pienelle, mutta esim. 4-vuotias tuskin vetää mitään kukka-keiju-perhonen-glitter -tekelettä päälleen.
Pari vuotta sitten olin tiuhaankin tahtiin yhteydessä ensin näihin postimyynteihin, sitten maahantuojiin. Kuulema " menee hyvin kaupaksi" ja " tarjotaan sitä mitä asiakkaat haluaa" . Vaikka miten päin asiaa ajattelen, en rehellisesti sanottuna tunne ensimmäistäkään henkilöä joka olisi mokomia synkkiä, rumia hirviöluomuksia pojilleen ostanut.
Varmaan tytöistä halutaan kasvattaa jo pienestä pitäen kaupan asiakkaita! Miehethän ei ole tunnetusti shoppailijoita ainaskaan himosellaisia!:)
t. kahden pojan shoppaileva äiti;)