Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Mitä ihmettä voisi tarjota uutena vuotena?

Vierailija
28.12.2005 |

Tarkoitus olisi tarjota lämmintä ruokaa, jonka voisi hyvin esivalmistella niin, että aika ei menisi kokkaamiseen vieraiden saavuttua. Tortilloja olemme näille vieraille jo kerran tarjonneet, joten jotain muuta. Kiitos vinkeistä:) Ainiin......ja yksi rouvashenkilö on raskaana ja aikuisia on yhteensä 6 ja lapsia 2.

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
28.12.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

eli perunat vaan uuniin, teet täytteet tarjoiluastoihin valmiiksi jääkaappiin ja salaatin teet myös etukäteen

Vierailija
2/6 |
28.12.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

OStat sellaisen sunnuntai piirakkataikinan, valmiin, pakastealtaasta. Sulata ohjeen mukaan ja muotoile piirakkavadille. ruskista broilerisuikaleita, kaada ne piirakkapohjan päälle. laittele ananaspaloja piirakkapohjalle, kenties myös pakastemaissia. sulata paistinpannulla miedolla lämmöllä tuorejuustoa, esim. sitruuna, pippuri, tms mikä tuntuisi sopivan suikaleiden marinadin kanssa, lisää sulatuksen aikana seokseen mehu ananaspaloista. kaada sulanut sössö piirakkapohjan päälle. ripottele pinnalle juustoraastetta. paista taikinapaketin ohjeen mukaan.



(ja tuorejuusto on sallittua raskaana oleville, pastöroimaton KOTIjuusto tms on se kielletty ;)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
28.12.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Itsellä tuntuu olevan aivot aivan jumissa reseptipuolella.

ap

Vierailija
4/6 |
28.12.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

uuden vuoden ruoka on ehdottomasti nakit ja ranskanperunat, menee lapsillekkin! juotavaksi lapsille+ raskaana olevalle limua ja muille vaikka kuoharia/siideri/olut tms. tietysti riippuu minkäikästä porukkaa olette.. joku pirtsakka salatti sopis alkupalaksi.

toinen vaihtoehto vois olla tacot eri täytteillä.

Vierailija
5/6 |
28.12.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos tekisi uuniperunoita, niin mitä lihaa voisi tarjota niiden kanssa ja kuinka valmistettua?

Vierailija
6/6 |
28.12.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

esim sunnuntai valmis piirastaikina vuuan pohjalle, kinkkusuikaleita ja paprikaa vaikka pannun kautta taikinan päälle, mausteita maun mukaan, kermaa, tuorejuustoo ja uunii. Salaattia esim kreikkalainen tai kana sopii raskaana olevallekkin. Valmis perunasalattii ja erilaisii nakkeja, juustotarjotin. Juomaksi alkoholitonta siideriä mammalle, muille limuu, olutta, siduu ja kuoharii. Sipsit jne maistuu myös juomien välissä :) toivottavasti vähän auttoi.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kolme kaksi kahdeksan