Minne muuttaa Espoossa?
Meillä on kaksi pikkuista, 2v ja 6kk ikäiset lapset. Olemme muuttamassa töiden ja opiskeluiden vuoksi Espooseen.
Minne Espoossa kannattaa muuttaa? Mikä on luonnonläheistä ja lapsiystävällistä aluetta?
Kommentit (6)
Olen edellisen kirjoittajan kanssa samaa mielta, etta Tapiolan seutu on hyva paikka asua kaikin puolin. Itse lukisin mukaan Haukilahden ja Westendin - ovat meren rannalla :) Asuin itse aiemmin Haukilahdessa ja oli tosi kiva paasta kavellen merenrantaan, Helsingin keskustaan tosi nopeasti autolla ja julkisilla ja Tapiola on suoraan Lansivaylan toisella puolella.
ja alueen valitseminen riippuu paljolti siitäkin, oletteko hankkimassa omistus-, asumisoikeus- vai vuokra-asuntoa. Lisäksi tietty vaikuttaa se, kuinka paljon tarvitsette julkista liikennettä työ- ym. matkoihin. Yhteyksiä kannattaa selvittää sivulta www.ytv.fi.
Tapiola, Mankkaa, Laajalahti, Tontunmäki - akseli on kivaa aluetta, mutta niissä on pääosin omistusasuntoja. Asumisoikeus- ja vuokra-asuntojakin löytyy jonkin verran, mutta hakijoita niihin on varmasti aika runsaasti.
Muita hyviä alueita ovat esim. Kilo, Laaksolahti, Järvenperä, Lippajärvi, Muurala, Tuomarila, Latokaski...............
Joka alueelta löytyy kuitenkin myös varmasti niitä " huonomaineisempiakin" taloja, jopa Mankkaalta ;o)
Pientaloaluetta ja paljon lapsiperheitä.Helsinkiin pääsee bussilla 20-25min,Leppävaaraan noin 15min.Hyvät ulkoilumahdollisuudet ja täällä on mukavan rauhallista.Melkein kuin asuisi maalla mutta tarvittaessa pääsee helposti kaupungille :).Tähän mennessä parhain paikka missä olemme asuneet täällä Espoossa.Kokemusta on myös Karakalliosta,Ymmerstasta ja Muuralasta.
Suosittelen Latokaskea!
olarissa, viherlaaksossa ja kilossa. Ne ovat myös paikkoja mistä olen tykännyt! rauhallisia, ja mielestäni hyviä myös lapsiperheelle (meillä myös lapsia) Kilo oli paikka jota jäin kaipaamaan pois muutettua. Espoon keskuksesta en ole tykännyt joten sieltä en ole asuntoa ottanut vastaan vaikka tarjottukkin.
Anoppila on latokaskessa ja itse olin joskus siellä päiväkodissa töissä ja tykkään alueesta! Asukaspuisto on hyvä ja lapsia paljon. Rauhallista omakotitaloaluetta. EI kerrostaloja lähellä. Lenkkipolkuja menee lähellä ja hyvät bussiyhteydet joka suuntaan.
Eli haku -toiminnolla löytyy keskustelua. Hakusanaksi Espoo, hakualueeksi esim. asuminen,puutarha,vaatehuolto -palsta, ajaksi 1 vuosi ja hakutuloksia 300. Tässä eräs keskustelu noilla kriteereillä etsittynä:
http://www.vauva-lehti.fi/keskustele/tm.asp?m=6835584&t=6690651&appid=&…
Itse suosittelen Tapiolan sekä Tontunmäen seutua (Tapiolan vieressä). Palveluita hyvin ja ne on lähellä. Lisäksi bussit Helsinkiin kulkevat taajaan ja kaupungin sisäinenkin liikenne toimii. Tapiolassa toimii vireästi asukaspuisto jossa lapsille kaikkea kivaa tekemistä sekä sisällä että ulkona. Meidän suosiossa erityisesti kesällä. Tapiolaan on valmistunut juuri uusi terveyskeskus, jossa toimivat neuvolapalvelut mukavine täteineen.
Kirjasto on hieno ja siellä on hyvä lastenosasto. Vuosi sitten valmistui uusittu uimahallikin ja kesällä on ulkoallas auki lapsille. Lisäksi liikuntapalveluita on mahtavasti tarjolla kaikenikäisille, vauvasta vaariin. Esport Center -liikuntakeskuksesta löytyy vaikka mitä ja mitä sieltä ei löydy niin löytyy sitten viereisestä uudesta sählyhallista jossa voi harrastaa myös sisäratajuoksua sekä rullaluistelua sählyn lisäksi.
Lisäksi vielä löytyy Tapiolasta Lastenlääkäriasema Pikkujätti jonne ainakin meidän lapset lähtee riemumielin koska siellä on akvaario ja kiva leikkipaikka sekä tietysti mukavat lääkärit.
Toivottavasti tästä oli apua :-)