Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Suklaista hyytelö/juustokakun ohjetta??

24.01.2007 |

Kaipailisin sellasta toooosi hyvän suklaakakun ohjetta :) Joku hyytelö/juustokakun ohje... mutta mielellään sitte sellanen joka ei oo ihan ällömakeeta, että paha olo tulee jo pienen palan jälkeen ;)

Kommentit (1)

Vierailija
1/1 |
26.01.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Suklaa-

hyytelökakku



Pohja:



300 g rukiisia keksejä (tähän käy melkein mitkä keksit tahansa)

150 g margariinia, sulatettuna



Täyte:



1 pkt (170g) tummaa suklaata sulatettuna

1 prk ranskankermaa

½ dl sokeria

½ dl kahvia

5 liivatelehteä

3 dl kuohukermaa, vaahdotettuna



Koristeeksi:

hopeakuulia tai valkoista suklaata lastuina tms.



Murskaa keksit jauheeksi tai murskaksi monitoimikoneessa. Sulata margariini kattilassa ja sekoita keksijauheen joukkoon. Painele seos tasapohjaiseen, irtoreunaiseen vuokaan.



Sulata suklaa vesihauteessa tai mikrossa, vahdi koko ajan, että se ei pala, jos sulatat mikrossa. Sulata kylmässä vedessä liotetut liivakot kuumaan kahviin.



Sekoita sulatettuun suklaaseen sokeri, vaniljasokeri, ranskankerma ja kahvi-liivateseos.



Vatkaa kerma vaahdoksi ja sekoita kevyesti suklaaseoksen joukkoon.



Kaada täyte pohjan päälle ja nosta jääkaappiin hyytymään vähintään kolmeksi tunniksi. Irrota kakku vuoasta ja koristele.



Itse olen tehnyt tätä niin että sekä ranskankerman että kuohukerman tilalla on ollut kevyempi vaihtoehto. Luulen, että voi olla täysrasvaisista vaihtoehdoista tehtynä jotenkin raskaamman tuntuinen ja makuinen.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla