Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Vauvan 8kk totaalilakko rinnalla, apuja??

29.02.2008 |

Eli meillä on neiti 8kk ollut nyt eilisestä illasta asti aivan totaalikieltäytyjä mitä tulee imetykseen. Mikään, mitä olen yrittänyt, ei ole saanut tyttöä imemään. Vain järkyttävä raivari on ollut seurauksena.



Tänään olemme käyneet korvien takia lääkärissä, joka totesi korvien olevan lähes täysin terveet (takana 2 kuuria samaan korvatulehdukseen). Eli korvissa ei pitäisi syyn olla. Suu ja kurkku katsottiin myös -kunnossa ovat. Mitään ihmeellistä ei imetyshetkissä ole viime päivinä ollut, joten minä en todellakaan ymmärrä, mistä kenkä puristaa :/ Alkaa vain jo todella huolestuttaa lapsen nesteidensaanti. Tuttelia, omaa pumpattua maitoa ja vettä olemme mukista tarjonneet ja sitä jonkin verran menee, mutta ei läheskään tarpeeksi. Pulloa meillä ei ole koskaan käytetty, joten se ja nokkamukikin ovat poissa laskuista - niillä vain leikitään.



Olisiko kellään hyviä vinkkejä tilanteen laukaisemiseksi? Imetystukilistan sivut jo tänään luin, eikä siellä ollut oikeastaan mitään sellaista kikkaa, joka olisi ollut minulle aivan uusi (neiti on meidän viides lapsemme :) ) Hyvät neuvot olisivat kyllä nyt kalliit.

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
29.02.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

tämä nykyinen ei syö muuten kuin sängyllä makuultaan rintaa, edellinen taas suostui syömään vaan niin että minä loikin hänen ylitseen sängyllä aina sen mukaan mihin suuntaan pää kääntyi. . oi ja voi mihin olen suostunut!

valveilla ollessa on vaikeinta. Silloin kun vauva on juuri nukahtamassa, silmät jo puolitangossa, rintakin kelpaa ja huomaamattaan imee suurin piirtein kaiken sen mitä tuloillaan on. Yölläkin sitten tietty tankataan vaikka pitäiskin jo päästä yösyömisistä eroon mutta juuri tuon maidonsaannin vuoksi olen imettänyt kun yöllä havahtuu..

Päivällä täytyy pelata tutin kanssa, jos meinaa alkaa venkoaminen niin äkkiä tutti suuhun. Ja päivällä usein vielä niin että puen lapsen ulkona nukkumista varten ja sitten hytkyttelen sängyn reunalla ensin puolinukuksiin, sitten nappaan tutin pois suusta niin ettei huomaa alkaa vastustella vaan ottaa rinnan ja imee ennen nukahtamista.

Rauhallisuus on välttämätöntä, siis ettei yritä työntää rintaa huutavan lapsen suuhun, siitä tulee meillä vaan lisää huutoa, yleensä kutittelen ja juttelen ja höpöttelen niin että vauvaa alkaa naurattaa ja samalla pidän rintaa siinä ulottuvilla, joskus toimii joskus ei.. Tsemppiä vaan.. Muistelen että vanhemmalla lapsella tämä oli jokin kausi, sitten taas vähän vanhempana oli taas onnellinen kun sai imeä rintaa.

Vierailija
2/4 |
01.03.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

lopetti vaan tissin syömisen seinään. Hän sai terkkarilta tissiterapia ohjeen, ja se auttoi. Tissiterapiassa mennään äiti yläosattomissa ja lapsi vaan vaipoissa tai alasti peiton alle. Siinä on tarkoitus saada kunnon ihokontakti ja herättää lapsen imemisrefleksi. Niin hullulta kun se kuulostaa, se auttoi. Poika syö taas normaalisti.



Ei kun kokeilemaan!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
01.03.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

esikoisella vaihe kesti pari viikkoa, tokan kanssa lopetinkin imetyksen siihen paikkaan. mä luulen että kyse on ihan vaan herkkyyskaudesta jolloin vauva on valmis luopumaan rinnasta. varmasti, jos imettämisestä tykkää jne, niin kannattaa vaan tsempata kunnes tuo vaihe menee ohi. mä olin tyytyväinen kun noin kävi kakkosen kohdalla, koska olin siinä vaiheessa ollut melkein 3 kk tiukalla imetysdietillä, ja sopiva apteekin korvike oli jo löytynyt.

Vierailija
4/4 |
01.03.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tilanne on eilisestä sen verran muuttunut, että tänä aamuna oli tytöllä jälleen lähes 38 kuumetta, joten lääkäriin kävi taas tie.



Eilen en jaksanut ihan meidän koko sairaskertomusta näpytellä, mutta eilisen päivän aikana kävimme kahdellakin eri lääkärillä. Ensimmäinen oli sitä mieltä, että toinen korva on siinä määrin tulehtunut, että se olisi hyvä puhkaista ja suositteli lastenlääkärin tai korvalääkärin vastaanottoa. Saimme ajan lastenlääkärille, joka siis oli se, joka tuumasi, että korvat ovat siinä määrin kunnossa, että jatkataan estolääkityksellä. Tänä aamuna, johtuen ilmeisesti tuosta estolääkkeestä, tyttö oli myös yltä päältä ihottumassa. Eli eipä sopinut tuo estolääke meille. Tämän päiväinen lääkäri sitten olikin jälleen sitä mieltä, että toinen korva on tulehtunut ja määräsi uuden lääkkeen.



Summa summarum, syy imemättömyyteen saattaa siis sittenkin olla edelleen siellä korvassa :/



Sokeritopalle vielä sen verran, että meilläkin kaksi ensimmäistä lasta lopetti itse imemisen kuin seinään 6kk:n iässä. Silloin minäkin lopetin imetyksen siihen, mutta tilanne oli nykyiseen verrattuna erilainen siinä suhteessa, että lapset kelpuuttivat sitten rinnan jälkeen (kuin taikaiskusta :) ) pullon. Nyt ei neidille kelpaa pullo yhtään. Eli aika orpo olo on, kun tuntuu, että nesteitä menee tosi vähän. Mutta onneksi lääkäri oli sitä mieltä tänään, että kuivumisen merkkejä ei ole vielä yhtään näkyvissä.



Jatkamme siis " nesteytystä" kaikin mahdollisin tavoin :)