pikaista apua kysytään !!
mulla on 5kk ikäinen lapsi ja on eilen oksentanu neljä kertaa ja samoin ripuloinu 5 kertaa... syöny ihank ok ja juonu jonki verran... tänään ei oo enää oksentanu ja ripuloinut vain aamulla kuuden aikaan.. maitoa en saa oikein millään juotettua (noin 400ml )samoin kuin vettä tai osmosalia mennyt vähän... perunaa ja pilttiä mennyt aika hyvin... ei ole tänään oikein pissannut, olisiko jo kuivumisen merkkejä??
Kommentit (4)
seuraa vielä yön ajan tilannetta, kun kuitenkin noinkin hyvin juonut ja syönyt. Pissaamattomuus johtuu varman siitä eilisestä oksentelusta ja ripuloinnista, mutta jos tilanne nyt rauhoittunut nestetasapaino palautuu pian ennalleen. Toivottavasti illan ja yön aikana tulee jo pissaa ja nesteitäkin menee. Juota sitä mitä parhaiten ottaa.
soitin ensiapuun ja sielä käskettiin tarkkailla ja antaa mahdollisemman paljon nestettä.. jos alkaa uudestaan ripulointi ja oksentelu niin sitten sairaalaan... likka on nyt kyl tosi huono juomaan ja mietinki mikä olis paras mahdollinen keino antaa juomista?! alkaa keinot loppua... on annettu ruiskulla, pullolla, nokkamukilla... mistään ei oikein juo.. inhottavaa ku noin pienellä vatsatauti :(
kaikki lasten hedelmä soseet lasketaan ihan vaan nesteeksi (ainakin osastoilla) ovat niin juoksevia. Jos tyttö on vaan saanut hedelmä soseita anna niitä, voit antaa vaikka hieman viileämpänä jos se maistuis paremmin. Lasten jogurtitkin on yks vaihtoehto jos ne vaikka menis?
Oletko kokeillut ihan tavallisella mukilla tai lusikalla, meillä pojat joivat suht hyvin kun antoi suoraan mukista ja kanssa ruiskulla, mut sitähän sä olet jo kokeillut. Ruiskun sä voit laittaa vaikka kielen alle jos sillä lailla menis paremmin alas.
Voimia
-MM-
jos olet mietteliäs soita terveyskeskukseen ja kysy tarkemmat ohjeet mitä pitää tarkkailla ja miten paljon nesteitä tulisi mennä.