Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

3v. nukkumaanmenon kikkailut...

26.01.2007 |

Kysyisin neuvoa 3-vuotiaan iltashow:ssa ennen nukkumaanmenoa. Tyttö on tottunut nukahtamaan omaan sänkyyn niin, että minä tai mieheni olemme samassa huoneessa sohvalla ns. nukkuvinamme myös, valot sammutettuna. Haluaisimme opettaa tytön nukahtamaan itse omaan sänkyyn - mieheni on yrittänyt iltasadun lukua ja sen jälkeen hän käy katsomassa ja rauhoittamassa tyttöä toisesta huoneesta, kun hän huutelee tai laittaa valot päällle... Hän ei kuitenkaan nukahda ilman, että joku makaa samassa huoneessa lopulta. Lisäksi nyt on alkanut kikkailu ennen nukkumista: pitää saada maitoa / vettä, käydä pissalla monta kertaa... Mitä suosittelette, miten saamme opetettua hänet nukahtamaan itse? Pitäisikö meidän siirtyä pikkuhiljaa pois huoneesta: ensin maata oven raossa, ja seuraavana yönä oven ulkopuolella tms.? Vai pitäisikö siirtää myöhemmäksi: meillä tulossa muutto n. kuukauden päästä ja pikkusiskon/veljen syntymä 2 kk:n päästä. Onko liikaa muutoksia tulossa mielestännne, jotta tyttö pystyisi opettelemaan nukahtamista itse? Nyt vielä kai painajaisvaihe jotenkin alkamassa, koska välillä tyttö huutelee yöllä ja tulee väliimme nukkumaan (tämän olemme sallineet, ja hän vaikuttaa siitä hyvin tyytyväiseltä). Olisi kiva kuulla kommenttejanne, onko liian rankkaa tytölle opettaa tätä itse nukahtamista ilman vanhempien jatkuvaa läsnäoloa!

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
26.01.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kun tyttömme (huhtikuussa täyttää 3 v) nukkuu päiväkodissa päiväunet, menee iltanukutus samanlaiseksi kuin teillä. Eli rampataan huoneesta pissalla tms ja muutenkin vaan tulee sieltä pois useita kertoja. Yleensä päädyn siis odottamaan, että nukahtaa. Luulenpa, että asiaan auttaa lähinnä vaan väsymyksen taso, eli jos päikkärit jäävät väliin kotona (niin kuin nyt ovat alkaneet jäämään meidän tytöllä), niin nukahtaa todella hyvin itsekseen iltaisin. Kerran saattaa tulla huoneesta, mutta sitten on jo unten mailla. Tyttö käy kolme kertaa viikossa hoidossa, eli tällä hetkellä joka toinen päivä vetäisee päiväunet ja niinä iltoina iltanukutus pitkittyy. Mä en raaski jättää tyttöä yksin pyörimään sängyssä, sillä jos ei nukuta, niin hulluksihan siitä itsekin tulee. ;)

Vierailija
2/3 |
28.01.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

..mutta voinhan kertoa miten meillä :)



Meillä myös juuri 3v. täyttänyt tyttö yritti aloittaa miedän kanssa " iltapompottelun" (pissille, kakalle..)



Me tehdään niin jokaikinen ilta; luetaan satu sohavlla olohuoneessa ja sitten sanotaan että huomenna jatketaan ja antaa isälleen pusut ja halit, siinä sitten kysyn että käykö vielä pissillä ennen nukkumaanmenoa, ja vastaa innoissaan joo (nukkumaanmeno " viivästyy" tai niin hän luulee) ja saadaan siinä sitten iltapissi tulemaan aina juuri ennen nukkumaanmenoa.



Noin korjaantui se pissillä juokseminen kun lisäksi kerrottiin, että rakko tyhjenee ja tarvitsee aikaa täyttyäkseen jälleen :)



Tyttö myös piti hirveitä huutokonsertteja kun olisi pitänyt äidin olla vieressä vahtimassa (omassa huoneessa)..

Selitimme että kun hyvää yötä on sanottu ei tulla enää ja lupasimme vahtia oven ulkopuolella hänen unta. Kolme tai neljä iltaa huuto oli karmea, mutta en mennyt kertaakaan uudestaan huoneeseen ja ilta illalta huuto lyheni ja nyt on mennyt kuukausi ilman itkuja ollenkaan.



+ yövalo auttoi, sanomme aina että nyt hänellä on yön aurinko paistamassa ja vartioimassa unta. (sellainen suoraan pistorasiaan laitettava himmeä valo)



Taisi tulla sekava selitys, mutta päättäväisyydellä ja ehkä sillä yövalolla voisi teilläkin onnistaa?



Meillä myös sanottiin itkuiltoina aina ennen huoneesta lähtöä etti lapsella ole mitään hätää ja äiti ja isi aina pitävät huolta ja vartioivat hänen unta jne.



meillä myös paljon pehmoja sängyssä ja niitä kahmii nyt kainaloonsa ;)



Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
30.01.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hei! Kiitokset vastauksistanne! Kyllä kuulosti hyvältä idealta, tuo yöaurinko ja että vartioidaan oven takana. Kokeillaan :)