Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Sunnuntain laktoositon margariini...

20.10.2007 |

...onko se myös 100 % maidoton?



3,5 kk vanha vauvallani on todettu maitoallergia, ja hän reagoi altistuksessa voimakkaasti minimäärään. Tänään hän taas oirehti, huusi rinnalla kuin yritin imettää. Eilen leivoin sunnuntain laktoosittomalla margariinilla. Tietääkö joku jos se on täysin safe maitoallergikolle?



Miten pieniin määriin vauva reagoi? Voiko esim. syödä tummaa suklaata, jossa ei ole käytetty maitoa mutta on valmistettu samalla tuotantolinjalla kuin maitosuklaat?



Kiitollinen vastauksista,

Grix

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
24.10.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Niin lukee pakkauksessakin ja taitaa löytyä myös juokseva maidoton margariini (varmaan myös raision valmistama en muista nimeä) Eli on myös muita kuin keiju..



Meillä poika myös tosi herkkä maidolle ja reagoi myös siihen ekaan tippaan. Hänellä naudaliha aiheutti oireet. Kannatta kokeilla jos olet vielä syönyt naudanlihaa. Ja meillä poika oli myös suklaalle allerginen, innoissani söin vähän maidotonta tummaa suklaata ja tuli pahat oireet heti imetysen jälkeen.



Varmaan kannattaa koittaa sitä munatonta koska kuulemma usein maitoallergiset ovat myös munalle allergisia. Meillä ei onneksi ollut näin..



Tsemppiä! Meillä todettiin maitoallergia 5 kk iässä ja nyt poika 1 v 1 kk. Imetän edelleen ja onneksi noita allergioita ei ole kauheasti löytynyt lisää..





Vierailija
2/6 |
20.10.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sunnuntain laktoosittoman margariinin kyllä pitäisi olla maidoton. Luulisi, ettei valmistaja muuten merkitse pakkaukseen " maidoton" . (!?)



Meillä samoja asioita olen pähkäillyt, kun pojallamme 7 kk todettiin maitoallergia. Itse olen käyttänyt tuota Sunnuntaita leivontaan ja poika ei ole siihen imetyksen kautta reagoinut. Maitoaltistuksessa reagoi jo 1 millilitrasta Tuttelia iho-oirein.



Itse sain allergologilta ohjeistuksen, että sellaisia tuotteita joissa lukee " saattaa sisältää maidon jäämiä" voi kokeilla ja meillä poika on pysynyt nyt täysin oireettomana, vaikka olen tällaisia tuotteita syönyt. Mutta tietenkin yksilöllstä kuinka herkästi kukin reagoi!



Onko muiden allergioiden mahdollisuutta suljettu teillä pois, esimerkiksi kananmunan?



-Cristy79

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
20.10.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hei,



Kiitos vastauksestasi. Prickeissä ei löytynyt mitään, mutta sehän ei tarkoita sitä, että ei olisi allerginen.



Ehkä pitäisi jättää kananmunatkin pois...



Tänään iltapäivällä söin ensimmäistä kertaa imetysurani aikana Tofujäätelöä. Voisiko se olla soija joka oireilee?



Grix

Vierailija
4/6 |
20.10.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Soijakin mihin reagoi, tai sitten tietenkin se että oli minkämakuista jätskiä? Meillä oli kiellettyjä kaikki mansikat ja suklaat, toffee. Soin pelkkää vanilijamakua ja siihen pakkasesta hilloja tai vadelmia kaveriksi. Maidoton tumma sulkaa ei käynyt meillä koska poika reagoi suklaaseen/kaakaohon.



Imetysaikana alussa piti olla tosi tarkka mitä söi, ennenkuin löysi pahikset. Ja päiväkirjan pito tosi tärkeetä..

Vierailija
5/6 |
20.10.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mulle tuli vaan mieleen että päästiin hiljattain ekaa kertaa ravitsemusterapeutille maito-ja kananmuna-allergisen pojan 1v3kk kanssa (allergiat todettu kun poika 6kk ja imetysdiettaan edelleen). Mulle oli yllätys kun hän sanoi ettei Foran laktoositon leipärasva ole täysin maidoton vaikka itse olin siinä luulossa että olisi. Ja toisaalta meidän poika ei kyllä siihen reagoi, mutta silti vaihdettiin Keijuun.

Vierailija
6/6 |
20.10.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

on maidoton. Kokeilepa sitä.



Ja tosiaan vauva voi reagoida, syötyäsi leivonnaisia, myös kanamunalle, jauhoille, jne.



Sinuna välttäisin suklaan syöntiä, vaikka Wiener Nougat ja muutamat tummat suklaat ovat maidottomia.



Ja laktoositon ei ole sama kuin maidoton! Eli jos tuotteessa ei lue maidoton, se ei välttämättä ole sitä.



Myös kaseiini, kaseinaatti ja laktalalbumiini mm. ovat maidon ainesosia. Eli tuoteselosteet on luettava tosi tarkkaan.



Tsemppiä!