Millä perusteella yläasteen luokkajako tehdään?
Ainakin me saimme laput, joihin kirjoitettiin kenet halutaan luokalle ja ketä ei. Mutta miten tämä luokkajako yms. käytännössä toteutuu?
-13v tyttö
Kommentit (49)
Meillä sai toivoa vuonna 2006 kahta kaveria luokalleen. Meidän kaveriporukassa oli 4 tyttöä, joista 3 luki a2 saksaa, joten koko konkkaronkka päästiin samalle luokalle. Laskettiin ja suunniteltiin tarkaan, että jokainen toivoisi tasaisesti kahta kaveria neljästä, jolloin jokainen sai kaksi "ääntä" toivelappuihin. Tuo kuulostaa kyllä hurjalta, että jossakin saa myös valita keitä ei halua luokalleen! Oltiin kuitenkin onnekkaita, sillä yksi toinen 4 tytön kaveriporukka laittoi samalla logiikalla toivelappuihin nimet, mutta vain 2 päätyi samalle luokalle. Heistä tosin kukaan ei lukenut mitään kieltä tms. joka olisi vaatinut suuntautumisluokalle pääsyä.
Eipä niillä toiveilla niin hirveästi väliä ollut: Meidänkin nelikko pysyi tiiviinä vain ekan syksyn, mutta sitten porukkaan liittyi lisää tyttöjä ja poikia ja ysiluokalta mentäessä ydinporukka oli hajonnut. Minä ja yksi tyttö löydettiin uudet 3 tyttöä tiimiimme vuosien kuluessa ja kaksi muuta ala-asteen bestistä löysi kolmannen porukkaansa. Kuitenkin pysyttiin hyvinä kavereina, mutta syntyi kaksi ydinryhmää jotka sitten viettivät kaiken mahdollisen koulun ulkopuolisen elämän keskenään.
Uskonnollisten ryhmien perusteella ainakin meillä.
[quote author="Vierailija" time="10.04.2015 klo 18:55"]Opot juttelee meillä alakoulun luokanopettajien kanssa, ja pyritään pitämään hyvät kaveriporukat koossa, mutta opiskelua haittaavat häirikköryhmät ja toisaalta syrjimiseen taipuvaiset klikit pyritään hajottamaan. Ja tasaisesti saamaan apua tarvitsevia tai erittäin lahjakkaita eri luokille.
[/quote] Vieläkö opettajien keskuudessa elää tuo tieteellisesti kumottu myytti jostain erityisestä lahjakkuudesta?
[quote author="Vierailija" time="10.04.2015 klo 19:29"][quote author="Vierailija" time="10.04.2015 klo 19:18"]Missään ei aleta ketä haluaa luokalleen ja ketä ei. Tämä oli kyl mielikuvituksen tuotetta. Yläasteelle mennään aikuistumaan ei taantumaan esikouluasteelle.
[/quote]
Valehtelet. Ainakin täällä Varsinais-Suomessa asia on näin.
-13v tyttö
[/quote]
Ainakin vuonna 2004 sain yläasteelle mennessä toivoa kaveria samalle luokalle. Tämä Turussa siis.
Ensin katsotaan, että samat valinnaineet saadaan samalle luokalle ja sitten, että samale luoalle ei tule liian monta eri vainnaiseyhmää tai kieliryhmää tai vastaavaa. Muuten lukujärjestysten tekeminen koko kulun tasolla menee liian vaikeaksi. Sitte koitetaan saada ryhmät mahdollisimman tasaisiksi (yhtä paljon hunoja ja hyviä ja ertyistarpeisia oppilaita joka luokkaan) Tämän jälkeen otetaan huomioon niitä kaveritoiveita.
Itse sain parhaimman kaverin luokalleni, valitettavasti sain myös pahimman kiusaajani. Ehkei olisi kannattanut alleviivata EN HALUA LUOKALLENI.
Opot juttelee meillä alakoulun luokanopettajien kanssa, ja pyritään pitämään hyvät kaveriporukat koossa, mutta opiskelua haittaavat häirikköryhmät ja toisaalta syrjimiseen taipuvaiset klikit pyritään hajottamaan. Ja tasaisesti saamaan apua tarvitsevia tai erittäin lahjakkaita eri luokille.
[quote author="Vierailija" time="10.04.2015 klo 18:53"]Ensin katsotaan, että samat valinnaineet saadaan samalle luokalle ja sitten, että samale luoalle ei tule liian monta eri vainnaiseyhmää tai kieliryhmää tai vastaavaa. Muuten lukujärjestysten tekeminen koko kulun tasolla menee liian vaikeaksi. Sitte koitetaan saada ryhmät mahdollisimman tasaisiksi (yhtä paljon hunoja ja hyviä ja ertyistarpeisia oppilaita joka luokkaan) Tämän jälkeen otetaan huomioon niitä kaveritoiveita.
[/quote]
Saako seiskalla siis valinnaisaineita? Siis ihan oikeasti, en tiennyt tätä :D
-13v tyttö
[quote author="Vierailija" time="10.04.2015 klo 18:57"][quote author="Vierailija" time="10.04.2015 klo 18:53"]Ensin katsotaan, että samat valinnaineet saadaan samalle luokalle ja sitten, että samale luoalle ei tule liian monta eri vainnaiseyhmää tai kieliryhmää tai vastaavaa. Muuten lukujärjestysten tekeminen koko kulun tasolla menee liian vaikeaksi. Sitte koitetaan saada ryhmät mahdollisimman tasaisiksi (yhtä paljon hunoja ja hyviä ja ertyistarpeisia oppilaita joka luokkaan) Tämän jälkeen otetaan huomioon niitä kaveritoiveita.
[/quote]
Saako seiskalla siis valinnaisaineita? Siis ihan oikeasti, en tiennyt tätä :D
-13v tyttö
[/quote]
Niin ja mitä siis meinaa kieliryhmä?
-13v tyttö
[quote author="Vierailija" time="10.04.2015 klo 19:01"]
[quote author="Vierailija" time="10.04.2015 klo 18:57"][quote author="Vierailija" time="10.04.2015 klo 18:53"]Ensin katsotaan, että samat valinnaineet saadaan samalle luokalle ja sitten, että samale luoalle ei tule liian monta eri vainnaiseyhmää tai kieliryhmää tai vastaavaa. Muuten lukujärjestysten tekeminen koko kulun tasolla menee liian vaikeaksi. Sitte koitetaan saada ryhmät mahdollisimman tasaisiksi (yhtä paljon hunoja ja hyviä ja ertyistarpeisia oppilaita joka luokkaan) Tämän jälkeen otetaan huomioon niitä kaveritoiveita. [/quote] Saako seiskalla siis valinnaisaineita? Siis ihan oikeasti, en tiennyt tätä :D -13v tyttö [/quote] Niin ja mitä siis meinaa kieliryhmä? -13v tyttö
[/quote]
niin kato, jollain on a2 kieliä ja esim valinnaisia lisäkuviksia tai lisäliikuntoja tai lisäkielotai ekstramatikka tms., jotkut on opiskelleet a1-kielenäenglannin sijastasaksaa tai venäjäätai ranskaa.
[quote author="Vierailija" time="10.04.2015 klo 19:05"][quote author="Vierailija" time="10.04.2015 klo 19:01"]
[quote author="Vierailija" time="10.04.2015 klo 18:57"][quote author="Vierailija" time="10.04.2015 klo 18:53"]Ensin katsotaan, että samat valinnaineet saadaan samalle luokalle ja sitten, että samale luoalle ei tule liian monta eri vainnaiseyhmää tai kieliryhmää tai vastaavaa. Muuten lukujärjestysten tekeminen koko kulun tasolla menee liian vaikeaksi. Sitte koitetaan saada ryhmät mahdollisimman tasaisiksi (yhtä paljon hunoja ja hyviä ja ertyistarpeisia oppilaita joka luokkaan) Tämän jälkeen otetaan huomioon niitä kaveritoiveita. [/quote] Saako seiskalla siis valinnaisaineita? Siis ihan oikeasti, en tiennyt tätä :D -13v tyttö [/quote] Niin ja mitä siis meinaa kieliryhmä? -13v tyttö
[/quote]
niin kato, jollain on a2 kieliä ja esim valinnaisia lisäkuviksia tai lisäliikuntoja tai lisäkielotai ekstramatikka tms., jotkut on opiskelleet a1-kielenäenglannin sijastasaksaa tai venäjäätai ranskaa.
[/quote]
Aa okei :) Mutta saako seiskalla muka oikeasti valinnaisaineita? Meille tuli kouluun puhumaan yläasteen rehtori ja sanoi että vasta kasilla.
-13v tyttö
[quote author="Vierailija" time="10.04.2015 klo 19:07"]
[quote author="Vierailija" time="10.04.2015 klo 19:05"][quote author="Vierailija" time="10.04.2015 klo 19:01"] [quote author="Vierailija" time="10.04.2015 klo 18:57"][quote author="Vierailija" time="10.04.2015 klo 18:53"]Ensin katsotaan, että samat valinnaineet saadaan samalle luokalle ja sitten, että samale luoalle ei tule liian monta eri vainnaiseyhmää tai kieliryhmää tai vastaavaa. Muuten lukujärjestysten tekeminen koko kulun tasolla menee liian vaikeaksi. Sitte koitetaan saada ryhmät mahdollisimman tasaisiksi (yhtä paljon hunoja ja hyviä ja ertyistarpeisia oppilaita joka luokkaan) Tämän jälkeen otetaan huomioon niitä kaveritoiveita. [/quote] Saako seiskalla siis valinnaisaineita? Siis ihan oikeasti, en tiennyt tätä :D -13v tyttö [/quote] Niin ja mitä siis meinaa kieliryhmä? -13v tyttö [/quote] niin kato, jollain on a2 kieliä ja esim valinnaisia lisäkuviksia tai lisäliikuntoja tai lisäkielotai ekstramatikka tms., jotkut on opiskelleet a1-kielenäenglannin sijastasaksaa tai venäjäätai ranskaa. [/quote] Aa okei :) Mutta saako seiskalla muka oikeasti valinnaisaineita? Meille tuli kouluun puhumaan yläasteen rehtori ja sanoi että vasta kasilla. -13v tyttö
[/quote]
Ne on valinnaisia, jotka on joko valittu jo 4-luokalla. Tai sitten ne on otettu "painotuksena" lukujärjestkseen jo etukäteen.
Normiluokalla ei ole seiskalla valinnaisaineita. Kaikki opiskelevat esim. kuviksen, musiikin, liikunnan ja kässän. Jouluna vaihdetaan tekstiilityöstä tekniseen tai päin vastoin. Painotusluokalla sitten sitä valinnaista on jo seiskalla.
Yleensä luokat muodostuvat alakoulun opettajien, tulevien yläkoulun opettajien, kuraattorin, rehtorin ja laaja-alaisten erityisopettajien pitämässä palaverissa. Tietysti kielivalinnat ja uskontokunnat huomioon ottaen.
Kaveritoiveista yksi pyritään ottamaan huomioon.
Missään ei aleta ketä haluaa luokalleen ja ketä ei. Tämä oli kyl mielikuvituksen tuotetta. Yläasteelle mennään aikuistumaan ei taantumaan esikouluasteelle.
[quote author="Vierailija" time="10.04.2015 klo 19:14"]Normiluokalla ei ole seiskalla valinnaisaineita. Kaikki opiskelevat esim. kuviksen, musiikin, liikunnan ja kässän. Jouluna vaihdetaan tekstiilityöstä tekniseen tai päin vastoin. Painotusluokalla sitten sitä valinnaista on jo seiskalla.
Yleensä luokat muodostuvat alakoulun opettajien, tulevien yläkoulun opettajien, kuraattorin, rehtorin ja laaja-alaisten erityisopettajien pitämässä palaverissa. Tietysti kielivalinnat ja uskontokunnat huomioon ottaen.
Kaveritoiveista yksi pyritään ottamaan huomioon.
[/quote]
Meillä ainakin meni ala-asteen valinnan mukaan, onko tekstiilitöitä vai teknistä. Meidän pojalla oli seiskalla pelkästään teknistä (kuten myös 5. ja 6. luokalla) ja tytöllä tekstiilitöitä (kuten myös 5. ja 6. luokalla).
[quote author="Vierailija" time="10.04.2015 klo 19:18"]Missään ei aleta ketä haluaa luokalleen ja ketä ei. Tämä oli kyl mielikuvituksen tuotetta. Yläasteelle mennään aikuistumaan ei taantumaan esikouluasteelle.
[/quote]
Valehtelet. Ainakin täällä Varsinais-Suomessa asia on näin.
-13v tyttö
Onko Espoossa tämä käytäntö että saa esittää toiveen?