Siis mitä, onko joku perustavanlaatuinen virhe
Pukea lapsensa äitiyspakkauksen vaatteisiin? Minä olen hyvillä mielin pukenut vauvalle niitä vaatteita niin kotona kuin ulkoillessa. Ovat aivan ihania, eikä tulisi mieleenkään jättää hyviä vaatteita käyttämättä siksi koska olen saanut ne ilmaiseksi!
Ja miksi kysyn: olin eilen kyläilemässä kaverini luona, joka on neljän lapsen äiti. Hän kysyi että onkos meillä ihan tosiaan äitiyspakkauksen vaatteet käytössä? Totesin vain että joo, kyllä on. Tähän tämä kaveri vastasi lähes ivalliseen sävyyn että hyvä et joillekkin kelpaa, heillä ei kyllä ole ollut yhdelläkään lapsella käyttöä kun on ollut niin paljon muutakin vaatetta. Eikä hän tunne kyllä ketään muutakaan joka lapsensa niihin pukisi.
Olin ihan äimän käkenä, mutta juttu jatkui kohta normaalisti. Äsken aloin miettiä asiaa, siis täh, roskiinko noi vaatteet ois pitänyt laittaa ja ostaa tilalle hmn vastaavia? Argh! Tällaistako tää äitiys on?!
Kommentit (2)
Ihan ensimmäiseksi kannattaa lakata välittämästä mitä muut tekee ja ajattelee ja tehdä niinku ite tykkää. Meillä on kyllä kaikki äitiyspakkauksen vaatteet kovassa käytössä, hölmöähän ois ollut ottaa sitä jos niitä ei käytä. Ja mun mielestä kans ne on kivan näköisiä.
Tervetuloa äitiyteen, meillä käytetty myös äp-vaatteita ja ihan kunnollisia työssä käyviä ollaan.