Kertokaas viisaammat yks asia kokemusvuosilisistä!!
Työskentelen tällähetkellä ravintola-alalla, Maran tes ja olis mahdollisuus siirtyä kaupanalalle töihin ( työnantaja pysyy samana), miten on kokemusvuosilisien laita kun ala vaihtuu? Kulkeutuuko ne mun mukana kaupanalalle vai aloitanko siellä "nollilta"? Entäs sitten jos joskus siirrynkin takaisin ravintola-alalle? Jatkuuko ne siitä mihin jäin vai hä? Olen ollut 10 .v. ravintola-alalla.
Kommentit (3)
Kun ala vaihtuu ja tes vaihtuu, aloitat nollilta. Sun ravintola-alan kokemuslisät ei tule mukaan toiselle alalle.
[quote author="Vierailija" time="09.04.2015 klo 19:29"]Kun ala vaihtuu ja tes vaihtuu, aloitat nollilta. Sun ravintola-alan kokemuslisät ei tule mukaan toiselle alalle.
[/quote]Höpölöpön. Jos työnantaja ei vaihdu, palvelusvuosilisät seuraavat mukana vaikka tehtävät ja ala vaihtuisivatkin.
Up...