En ymmärrä Hurja remontti-ohjelmaa
Hurrikaanissa tuhoutuneen talon uudet seinät tehdään pahvista, ja lapset saavat ihan järkyttäviä huoneita. Varmasti sillä hetkellä ihan kiva, mutta kiinnostaako ne ponit ja vaaleanpunaiset pilvet enää viiden vuoden päästä?
Ja kaiken lisäksi se rasittava ADHD-juontaja joka huutaa, kiljuu, hyppii ja riehuu ympäriinsä. ARRGH!
Ärsyttävä ohjelma.
Kommentit (18)
Onneksi voi kääntää kanavaa! Ne "sisustukset" ovat kyllä melkein aina ihan järkyttävän rumia.
samaa mieltä.
jostain luin että jotkt perheet olleet vaikeuksissa jälkikäteen. kai joku talovero nousee tai lämmityskulut tjn.
Ja köyhille rakennetaan hirveän kokoisia taloja joissa niillä ei ole hetken päästä enää varaa asua. Monesti on ollut juttua että nää perheet on joutuneet myymään ne talot, kun kustannukset ja verot on kasvaneet liian suuriksi.
Ehkä karmein huone oli se mikä oli sisustettu kokonaan ilmastointiteipillä. Se teinipoika oli ihan kiimassa siitä huoneesta, mutta jopa se sano että haisee ihan teipille. Aivan käsittämättömiä juttuja. Ihan kuin ne vittuilisi niille "autettaville".
Ja sillä rahalla ne pystyis auttaan useampia perheitä, jollei vedettäs niin överiks niitä taloja,,,niin, muy eihän siitä sais niin kiinnostavaa ohjelmaa
Jokuhan maksaa niiden talolainatkin melkein joka kerta, joten luulisivat pystyvän talonsa lämmittämään.
Joskus alkuaikoina ohjelma oli vielä siedettävää katsomista, mutta nyt se on tosiaan karjumista, kiljumista ja amerikkalaiseen tapaan suuria tunteita, aitoja tai käsikirjoitettuja. Spontaania ohjelmaahan ei ole, vaan kaikki käsikirjoitetaan valmiiksi. Olen joskus miettinyt, mitä tapahtuisi, jos sama tiimi tulisi Suomeen meuhkaamaan ja tekemään remonttia = hajottamaan vanhan talon ja tekemään pika-pikaa tilalle uuden. Meillähän riittäisi hometaloja siihen tarkoitukseen! Olisi kiva nähdä tiimin naamat, kun suomalaiset hillittyyn ja hallittuun tyyliin kiittelisivät auttajiaan ilman ulospäin näkyvää suurta tunnepurkausta. Emmehän mekään tunteettomia ole, mutta tuo amerikkalainen tunnemyrsky kyllä saa katsojan aika vaivautuneeksi.
Tyypillistä amerikkalaista draama-nyyhky-överipaskaa. Mutta viihdettähän siinä tehdään, ei sitä kukaan katsoisi jos talot olisivat ns. normaaleja.
No ei kai sillä väliä tykkääkö lapset viiden vuoden päästä huoneesta, jos talo on niin pahvia, että siihen mennessä, joku tornado on taas käynyt tekemässä siitä selvää jälkeä.
En voi sietää sitä juontajaa... Ja usein nuo sisustusratkaisut ovat kovin lyhytnäköisiä.
[quote author="Vierailija" time="11.01.2015 klo 14:15"]Jokuhan maksaa niiden talolainatkin melkein joka kerta, joten luulisivat pystyvän talonsa lämmittämään.
[/quote] Jos on esim. sairaseläkkeellä oleva t
yksinhuoltaja jolla on 5 lasta ja joka ei voinut maksaa vanhankaan talon lämpö, vesi ja muita ylläpitokustannuksia ja veroja niin miten se maksaa ne puolet isommasta, kun elämäntilanne ei muutu? Se että saa lainan hoidettua on vain yksi menoerä vähemmän ja muut kulut vastaavasti suurenee.
Joo en ymmärrä miksi ne tekee varsinkin niistä lasten huoneista niin kamalia. Kerran oli jonkun 12v. pojan huone täytetty dinosauruksilla tms. Varmaan joo kiva vielä 12-vuotiaana, mutta ei varmasti enää parin vuoden päästä...
[quote author="Vierailija" time="11.01.2015 klo 14:15"]Jokuhan maksaa niiden talolainatkin melkein joka kerta, joten luulisivat pystyvän talonsa lämmittämään.
[/quote]
Miten muka jos tulot pysyy ihan samoina? Velkaantuu vaan uudestaan.
Ja ihan järkkynä just ne lasten huoneet.
Ty Pennington vetää piriä tai kokaa
Jimin Huijarirakentajat on parempi. Siinä niistä taloista tehdään oikeasti hyvällä maulla nättejä ja asuttavia.
"Tykkään kuulemma hevosista! Niinpä me teimme sinulle hevosen muotoisen huoneen hevosista, sisustimme sen hevosen karvasta tehdyillä hevosleluilla, koristeena on hevosia, hevosenmuotoinen sänky joka on sekin tehty hevosista! Jee!"
No älä kato sitä!