Onko Sinulla jotain yhtä ihmistä kohtaan vahva kateuden tunne?
Kommentit (20)
[quote author="Vierailija" time="20.12.2014 klo 09:40"]On todellakin.
[/quote]Mikä on se asia joka pahoittaa mielesi?-ap
Ei. Kahdehdin yleisellä tasolla tietynlaista elämäntapaa, ennen kuin itse saavutin sen. Nyt en oikeastaan kadehdi ketään.
Ei ole. Kaikilla on samat mahdollisuudet kaikkiin asioihin, joten on itsestä kiinni mitä haluaa.
[quote author="Vierailija" time="20.12.2014 klo 09:41"]
Ei. Kahdehdin yleisellä tasolla tietynlaista elämäntapaa, ennen kuin itse saavutin sen. Nyt en oikeastaan kadehdi ketään.
[/quote]
Minkälaista elämäntapaa, jos saa saa kysyä? (ei ap)
Minulla on sellasia "hetkellisiä" kateuden tunteita esim. jos jollain on kauniit vaatteet.
[quote author="Vierailija" time="20.12.2014 klo 09:41"][quote author="Vierailija" time="20.12.2014 klo 09:40"]On todellakin.
[/quote]Mikä on se asia joka pahoittaa mielesi?-ap
[/quote]
No sillä on niin helppo elämä. Asuu lämpimässä maassa, mies tienaa helvetisti, tää eukko saa tehdä ihan mitä huvittaa, ei huolta huomisesta. Niin on ihanaa ja lahjakkaat lapset jne.
On. Miesystäväni vaimoa kohtaan. Mies ei suostu eroamaan vaimosta. Vituttaa kun tiedän heidän naivan.
Jokaisella ihmisellä taitaa olla omat vaikeutensa, niilläkin, joilla näyttää menevän hyvin. En tunne kateutta, oma elämä on ihan kunnossa, vaikka ei se täydellistä olekaan.
[quote author="Vierailija" time="20.12.2014 klo 09:51"]Jokaisella ihmisellä taitaa olla omat vaikeutensa, niilläkin, joilla näyttää menevän hyvin. En tunne kateutta, oma elämä on ihan kunnossa, vaikka ei se täydellistä olekaan.
[/quote]
Jos puitteet on kunnossa, niin on ihan oma häpeä , jos on ongelmia. Eli mielestäni on ihan aiheellista olla kateellinen ihmiselle, jolla on puitteet kunnossa.
[quote author="Vierailija" time="20.12.2014 klo 09:44"]
[quote author="Vierailija" time="20.12.2014 klo 09:41"]
Ei. Kahdehdin yleisellä tasolla tietynlaista elämäntapaa, ennen kuin itse saavutin sen. Nyt en oikeastaan kadehdi ketään.
[/quote]
Minkälaista elämäntapaa, jos saa saa kysyä? (ei ap)
[/quote]
Keskiluokkainen kaupunkilainen DINK-elämä, matkustelu, elämästä nautiskelu, ammatissa kehittyminen, harrastaminen jne. En haaveile tämän isommista kuvioista, vaan elämä on hyvää tällaisenaan.
Puitteet kunnossa, mitä tarkoitat?
[quote author="Vierailija" time="20.12.2014 klo 10:01"]
Kateus on turha tunne.
[/quote]
Ei suinkaan. Se auttaa ponnistelemaan itselle tärkeitä asioita kohti. -4 & 12
En ole kateellinen. Ennen olin joillekin, mutta olen oppinut pal-jon itsearvostusta viime aikoina. Oikeastaan mua eräs huonosti kohdellut henkilö teki mulle lopulta palveluksen, koska havahduin uhrina todellisuuteen. Toiset lamaantuu, minulle suotiin kasvua ja vahvuutta. Sitä toivoisin muillekin, olipa kyse sitten vaikka väkivallasta tms.
Joskus tulee hirveitä kateuskohtauksia tietyn asian tiimoilta, mutta toisaalta aihe on niin naurettava että työnnän noi tunteet heti sivuun. Ja ajattelen että itselläni on varmaan jotain mitä tällä henkilöllä ei ole. Ikinä en anna moisen typerän tunteen ottaa valtaa. Kaikista typerintä on inhota ihmistä, jolle on kateellinen. Se kun ei ole sen ihmisen vika että olet itse lapsellinen.
Oon kateellinen kauniista kropasta.
Olen kateellinen imisille jotka ovat työelmäss valinneet helpomman reitin ja näyttävät silti pärjäävän ihan yhtä hyvin kuin minäkin, vaikka siis kaikilla julkituodulla kriteereillä mun pitäisi olla paljon niitä arvostetumpi. (Ja ne kriteeri ON mitattavissa esim kansainvästen tiedejulkaisujen määrällä)
onneksi, kuten josain Jane Austenissa (en muiss missä, oisko se ollut Persuation)lukee, joku sisänen mekanismi estää minua haluamasta vaihta paikkaa heidän kanssaan, koska omasta mielestäni tosiaan olen parempi ja siksi haluan olla minä.
Ei minulla ole tuota kysyttyä tunnetta. Sen sijaan kyllä on syvä vastenmielisyys yhtä pahantekijää kohtaan, mutta siihen ei sekoitu kateutta - minä olen meistä se jolla on parempi elämä.
On todellakin.