Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Mitä mieltä siitä, että 9v toimii lapsenvahtina pienemmille sisaruksilleen?

Vierailija
22.02.2013 |

9v siis vahtii nyt hiihtolomalla kaksi pienempää sisarustaan (7v ja 5v). Ovat siis keskenään kotona kun vanhemmat töissä.

Itse en jättäisi. Toki se riippuu lapsista, mutta... Tämä samainen 9v joutuu myös aika usein viikonloppuisin vahtimaan sisaruksiaan ja ottamaan ne mukaan kun menee omille kavereilleen.

Kommentit (8)

Vierailija
1/8 |
22.02.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Miksi 5v ei ole päiväkodissa?

 

En jättäisi noin pienen ikäeron lapsia keskenään kotiin varsinkaan kun yksi ei ole edes koululainen. Siis useammaksi päiväksi. Ehkä päivä voisi menetellä? Aivan liian suuri taakka sille 9-vuotiaalle.

Vierailija
2/8 |
22.02.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

En tiedä miksi 5v ei ole pk:ssa, varmaan sen takia että muutkin lapset ovat kotona. En tiedä, ei siis ole kyse meidän perheestä.

Olen tämän perheen juttuja ihmetellyt jo pitkään. Tälle 9v:lle annetaan kauheesti vastuuta. Jotenkin harmittaa sen lapsen puolesta kun tuskin ikinä pääsee omille kavereilleen yksin ilman pikkusisaruksiaan. Monta kertaa olen kuunnellut sen pojan juttuja ja ihan oikeesti tuntuu siltä, että lapset "potkitaan pois kotoota" kun vanhemmat pitää siivota, maalata ja ties mitä. Tulee sellainen tunne, että siinä perheessä lapset ovat aina tiellä. Ja aina tämä 9v raukka joutuu "hoitamaan" ja pitämääm houlta sisaruksiaan. Väkisinkin tulee mieleen, että lapsiraukan lapsuus menee hukkaan...

ap

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/8 |
22.02.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meille ei ainakaan pääsisi pienemmät sisarukset jos tokaluokkalainen toisi kaverin leikkimään.

Meilläkin on pienempiä sisaruksia, heillä on omat ystävänsä. Ei tulisi mieleenkään laittaa ison mukaan pieniä!

Jos meille vaan tulisi jotain pikkulapsia ilman lupaa niin soittaisin lastensuojeluun. 9- vuotiaani voisin jättää hetkeksi kaverinsa kanssa keskenään mutta en sitä pientä. En voisi lähteä käymään asioilla jos meille pelmahtaisi joku pieni leikki-ikäinen.

 

9- vuotiaalle tuossa on liikaa vastuuta. Häneltä vaan ryöstetään lapsuus jos joutuu vahtimaan pienempiä. Nyt jää vanhemmuus joillain toteuttamatta. On olemassa lastensuojelulaki.

Vierailija
4/8 |
22.02.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

No mutta kyllähän lapsi voi mennä kaverille ja kotona on hyvä silloin maalata. Parempi se on kuin pitää lapsi maalinkäryssä.

Mutta ne nuoremmat jos tulee teille myös niin se on outoa.

Vierailija
5/8 |
22.02.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eräs kolmilapsinen perhe ei tullut synttäreille, jos kaikkia ei kutsuttu. 

Kun omani ei pienintä tuntenut vielä, koska pienin ei liikkunut kotoa pois vielä ja heillä ei saanut koskaan olla, niin ei sitte halunnut ventovierasta lasta kutsua ja kutsui vain kaksi isointa lasta, jotka olivat pihassamme tiiviisti.

 

Sai kuulla sitten isommilta, että eivät pääse synttäreille, koska pienintä ei ole kutsuttu. 

Vierailija
6/8 |
22.02.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Juu, siis nämä pienemmt seuraa tätä 9v:sta joka paikkaan. Jos hän tulee meille leikkimään ja hän juuri silloin joutuu vahtimaan sisaruksiaan, tulee ne pienemmätkin meille. Ovat kyllä todella kilttejä ja hyväkäytöksisiä, mutta silti... ihmetyttää. Joskus on tämä 9v sanonut, että äiti siivoaa joka päivä ja silloin kukaan ei saa olla kotona/sisällä. Siivoan minäkin, mutta kyllä meillä saa olla vaikka lauma lapsia. Hätistän ne toiseen huoneeseen hetkeksi kun siivoan pojan huoneen.

Esimerkkejä viime kesältä löytyy monia jolloin tuli mieleen, että lapsista ei välitetä. Tulivat meille aamulla eikä kukaan soittanut kotiin syömään lounasta saati päivällistä. Meillä sitten hoidettiin haavat ym. Pakkohan niille oli ruoka antaa vaikka monta kertaa kyselin, että koska heillä syödään. Aina oli vastaus, että äiti soittaa kun pitää tulla kotiin. Soittoa ei kuitenkaan kuulunut. Yritin pari kertaa soittaa heidän äidille kun joku oli kaatunut ja satuttanut itsensä. Ajattelin vaan ilmoittaa mitä oli tapahtunut. Ei vastannut puhelimeen.

Olen tässä pitkään miettinyt, että pitäisikö tälle asialle tehdä jotain? Mitä? Ei kai ilmoitusta lastensuojeluun viittii tehdä näin pienestä asiasta? Enhän minä tiedän koko totuutta, vaan se mitä lapset kertoo. En myöskään haluaisi sekaantua toisten asiohin.

ap

 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/8 |
22.02.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

No ei todellakaan kävisi meillä. Meillä 11v, 7v ja 5v. Isommat on urheiluleirillä tämän viikon, kun emme saaneet töistä lomaa ja pienin pkodissa ihan normisti. Joskus tuo 11v on lapsenvahtina vartin verran kun piipahdan kaupassa ja isommat voivat olla keskenään tunnin tai puolitoista. Mutta silloin kuopus ei ole mukana kuvassa.

Vierailija
8/8 |
22.02.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

9- ja 7-vuotiaat voisin jättää keskenään, mutta 5-vuotias on kyllä liian pieni olemaan toisen lapsen "vahdittavana".

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: seitsemän kuusi kaksi