Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Joudun joka kk lapsen isältä kinuamaan elatuklset,tosi nöyryyttävää.

Vierailija
05.06.2013 |

nytkin piti olla tilillä tänään,pe oli vika pv ja menee se pari pankkipäivää että raha mulla,oletin että ti,,no eipä näy tänäänkään,joten ei vaan ole hoitanut sitä. Mitähän tässä vois tehdä? en halua joutua kyselemään nitä joka kuukausi. Tiedän että exällä tiukkaa rahan kanssa,mutta on se homma vaan hoidettava!

Kommentit (8)

Vierailija
1/8 |
05.06.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

sama meillä. aina joutuu ruinaamaan. vaikka erosta jo vuosia.

Vierailija
2/8 |
05.06.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

8. Samat ohjeet sitten sinullekin vaan! Et(te) todellakaan ole ainoita, joiden exillä elatusmaksujen omatoiminen maksaminen takkuaa. Sitä en sen sijaan ymmärrä, että alennutaan ruinaamaan, jopa vuosikausia, jos kerran toinen lapsen huoltaja ei hoida omia velvollisuuksiaan.

Teillä on lakisääteinen oikeus elareihin, eikä ole elatustuen saajan asia joutua sitä kinuamaan. Itselläni ex myös laiminlöi elarit, jokusen kuukauden katselin ja sitten vihelsin pelin poikki. Ei olisi tullut mieleenkään jäädä vuosiksi asian kanssa tappelemaan. Nyt exällä on ulosottomerkintä, koska hain KELA:lta saatavat ja KELA perii elatusvelvolliselta saatavat. Olen tästä pahoillani, mutta en ota vastuuta: enhän minä elatusvelvollisuuttani laiminlyönyt, vaan hän. Miksi ihmeessä ruinaisin ja kinuaisin häntä tekemään jotain, joka hänen kuuluu tehdä automaattisesti?

 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/8 |
05.06.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tulitko raskaaksi ehkäisystä huolimatta? Muuten en voi ymmärtää noin sikamaisesti käyttäytyvää miestä, joka ei kunnioita edes omaa lihaa&vertaansa.

Vierailija
4/8 |
05.06.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Laita Kelan perittäviksi.

Vierailija
5/8 |
05.06.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Laita perintään.

Vierailija
6/8 |
05.06.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Onko sulla olemassa vahvistettu päätös elareista? Jos on, niin mars Kelaan. Saat elarit sieltä aika nopeasti. He hoitavat sitten karhuamisen exältä. 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/8 |
05.06.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tietysti haet KELA:lta elatusturvamaksua (syynä se, etteivät maksut hoidu omatoimisesti). En tiedä, mikä on teillä sovittu/vahvistettu elatusmaksusumma kuussa, mutta KELA:lta saat n. 150 euroa elatusturvanaksuna, ja KELA sitten perii nämä rahat maksuvelvolliselta (sinun ei tarvitse niistä stressata). jos sopimanne elatussumma on yli 150 euroa kuussa, saat myös "ylimääräiset" takautuvasti KELA:n perinnän kautta.

 

Ja jos teillä ei ole mustaa valkoisella, eli vahvistettua elatussopimusta, soitat saman tien paikkakuntasi lastenvalvojalle ja varaat ajan, jossa käytte sopimissa ja allekirjoittamassa virallisen elatussopimuksen.

 

Vierailija
8/8 |
05.06.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Käyttäytyjä ja käytöksen mahdollistaja?! Lapsiko olet, etkä aikuinen joka tekee omia valintoja ja arvioitaan omassa elämässään.

Vielä kerran ota yhteys Kelaan ja hoida asiasi kuntoon. Ketään muu ei sitä puolestasi tee.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: seitsemän kuusi neljä