Haluaisin käydä yksityisellä ultrassa
mutta saako Kela korvausta ilman mitään lähetteitä tai miten sen saaminen ylipäätään määräytyy näihin ultrissa käynteihin? :)
Kommentit (6)
Linkki Kelan sivuille
http://www.kela.fi/in/internet/suomi.nsf/NET/020411112415MH?OpenDocument
Olen tässä täysin maallikko, mutta tulkitsen tuon niin, että jos menet yksityiselle julkisen puolen tarjoaman tutkimuksen sijaan, saat siitä kelakorvauksen.
Mutta jos käyt ns. ylimääräisissä ultrissa, raskauden on oltava riskiraskaus, jotta saat korvauksen. Esim. itse sain korvauksen alkuraskauden 7. viikon ultrasta, kun siinä kävi ilmi, että odotin kaksosia. Jos olisi ollut vain yksi alkio, en olisi saanut kelalta mitään.
Tällä hetkellä Kela ei korvaa yksityisistä ultrista ellei ole ollut pätevää syytä käydä. Esim. 4D:n ja varhaisultran kulut joutuu kustantamaan täysin itse, jos ei ole lääketieteellistä syytä. Samoin muut ultrat. Eli suoraan hinnastoja voit katsoa, sen verran joutuu maksamaankin.
kiitos vastauksista. :) Just soitin yhdelle yksityiselle. Koska on varhaisultra kyseessä sanottiin että niistä heillä tulee aina Kela korvaus (on sille silti vielä hintaa kun 100-130e jää maksettavaa) Toinen raskaus meillä menossa ja ei tosiaan ole ollut minkäänlaista ultraa tässä alussa saati kuunneltu edes sydän ääniä niin haluaisin kyllä päästä käymään että näkisi että kaikki ok :/
Mä olen ainakin saanut kela-korvaukset vaikka olenkin käynyt ihan mielenterveysultrassa. Ei tarvitse lähetettä, sen kun varaat vain ajan.
Kyllä se yksityinen lääkäri asiakkaita haluaa, ja tietää että asiakkaita tulisi vähemmän jos eivät saisi KELA-korvauksia, joten osaavat kyllä kirjoittaa niitä juttujaan sen mukaan että jokainen yksityisessä varhaisultrassa käyvä saa sen KELA-korvauksen =)
Ellei muuta niin voihan siihen laittaa että epäilys kohdunulkoisesta tai tuulimunasta tai jtn...
Muistaakseni mulle jäi itselle 150e maksettavaa, en muista mitä työpaikkakassa maksoi vai maksoiko mitään... No eipä paljon ollut apua tästäkään jutusta...!
Mulla ei ollut mitään pahemmin vialla, mutta halusin yksityiselle kun huomasin, ettei neuvolasta oltu enää kiinnostuneita tilanteestani. kyseessä oli toinen lapsi. Esikoisen kanssa taas olivat neuvolassa suorastaan ylivarovaisia ja pääsin/jouduin ultraan monestakin syystä. Eli mulla oli kipeitä supistuksia ja vauva oli jo laskeutunut alas ja painoi kävellessä...tuntui jo että on puoliksi tuloillaan rv.32. Yksityinen gyne ultrasi ja ihmetteli että olen vielä töissä. Sainkin loppuajan saikkua, mikä oikeastaan olikin tavoitteeni, kun tiesin etten jaksa enää fyysistä työtä, enkä jaksanut vääntää asiaa rautalangasta neuvolassa.