Kamalan vaikeaa päättää, mökki vai matkustelu?
Meillä on miehen sisarusten kanssa n. 350km päässä kesämökki, jossa tulee käytyä n. kerran vuodessa. Asuntovaunun kanssa ollaan pääosin reissattu ympäri Eurooppaa viimeiset 10 vuotta. Nyt lähinnä mulla on keski-ikäisenä noussut mökkikuume. Toiveena olisi lähellä joku kiva paikka, missä arjen hulinasta pääsisi rauhoittumaan, mies pelkää ettei aika riitä kaikkeen ja tulee vaan turhaa stressiä. Meillä siis kohtuu työläs omakotitalo ja voimia vievät työt.
Mikäköhän olisi järkevää?
Kommentit (5)
Komppaan kakkosta. Meilä on rivari, jonka piha on jäänyt täysin hoitamatta mökin hankinnan jälkeen. Nyt muutetaankin kerrostaloon.
No mä ottaisin ilman muuta reissut, haluan nähdä muutakin kuin sen saman mökin edestä ja takaa. Meillä mies haaveilee mökistä, mutta minä en vole vielä sille lämmennyt. Minusta on ihanaa käydä ulkomailla ja vaikka kotimaassakin ihan uuissa paikoissa, sitten voi käydä jossain vaikka toisen kerran jos oikein tykästyy. Asumme rivarissa ja olenkin miehelle sanonut, että otan mielluummin sen omakotitalon maalta, kuin rivarin ja mökin joiden väliä sitten rampataan. Toki se mökiikin voi olla ihana juttu, mutten vaan ole vielä sille oikein lämmennyt.
T. Äiti35
Vene. Saatte molemmat ("mökin" ja reissaamisen) samassa paketissa, eikä tarvitse huoltaa muuta pihaa kuin sen okt:n.
Siirtolapuutarhamökki se vasta työläs on! Joka kesä on palstatarkastukset ja kaiken on oltava tip-top, muutoin tulee sanomista ja kehoituksia entrata sitä sun tätä paikkaa... Älkää vaan sortuko siirtolapuutarhamökkiin, se on loppumaton työmaa ja -leiri. Kokemusta on. Harkitsemmekin 3 vuoden jälkeen mökin myymistä - onneksi ne menevät tietämättömille kaupaksi melko hyvin.
Mun mielestä vain yksi työleiripaikka, eli niin kauan kun asutte omakotitalossa, älkää hankkiko mökkiä. Korkeintaan joku siirtolapuutarhamökki, sen alueen vielä handlaa.