Mitä kertoo koirasta se, ettei edes pentuna piittaa ihmisistä?
Siis vieraista. Kun meille tulee ihmisiä kylään, pentua 5 kk ei edes kiinnosta käydä haistelemassa tai moikkaamassa. Sama lenkillä, ei voisi vähempää kiinnostaa satunnaiset rapsuttelijat. Ei tosin ole kyse mistään yltiösosiaalisesta rodusta, mutta silti ihmetyttää. Oli jo pentulaatikossa hieman erikoinen persoona, ja pentulaatikon kingi.
Kommentit (6)
hän osaa kertoa rodusta. Meillä laumanvartijoita, muistuttaa niitä, tosin kyllä pentuna kävivät hieman moikkaamassa.
Jos ei ole esim miellyttämistarvetta.
Voi olla myös pelokas tms. Tai sitten vaan ainoa tärkeä henkilö hänellä on sinä :)
Ja vaikka on vieläkin pentu niin sosiaalistaminen-kuten varmaan tiedätkin- tapahtuu ensimmäisen 12 vkon aikana vain.
Ison pentueen kiistaton kuningas ja pikkupentuna :)
On kyllä hyvin kiintynyt perheeseensä, eikä tarvitsekaan olla kaikkien kaveri.
Silti minusta omituista, olen tottunut hieman erilaisiin pentuihin, vaikka juuri tästä rodusta pitkä kokemus onkin.
ap
Itse otan mieluiten aina juuri tuonluontoisen koiran, jos pentueesta niitä löytyy. Nämä koirat on usein aika kovia luonteeltaan, tosiaan jo pentuna sellaisia kingejä, ei mitään leikkisiä palleroisia. Ja aikuisena itsevarmoja, ja pääosin muita niin ihmisiä kuin koiria kohtaan (paitsi tietty omaa laumaa) välinpitämättömiä. Ja tämänluontoiset ei tosiaan siis pelkää, vaan niitä ei vaan kiinnosta.
Maailman helpoimpia kaupunkikoiria, voi pitää vaikka irti eikä ne tasan varmasti mene kiusaamaan ihmisiä eikä toisia koiria - eikä siksi, että ne olisi niin hyvin muka koulutettu vaan siksi ettei niitä itseään kiinnosta yhtään. Ja erittäin hyviä harrastuskoiria myös tämänluonteiset, koska ne tosiaan on yleensä aika kovan luonteisia, eivät säiky ääniä kentänlaidalta, toisia koiria, tai yhtään mitään. Jatkavat suoritustaan suunnilleen vaikka taivas putoaisi.
mutta ei ole kannustettu tutustumaan vieraisiin sen kummemmin. Olen kyllä jopa pyytänyt esim nokikolaria kurkkaamaan hampaat, mutta lenkillä olen yrittänyt saada kiinnostumaan enemmän itsestäni kuin ohikulkijoista. Siitäkö tämä johtuu?
Pentuhan tämä vielä on, mutta mietin kieliikö tämä jostain koiran luonteessa?
ap