Hyvänlaatuionen asentohuimaus (BPPV) ja sen hoito?
Kyseessä siis sairaus johon yleensä sairastutaan 50-70 vuotiaana, ja minä, 25v, sain siitä diagnoosin maanantaina.
Hoitona käytetään asentohoitoa, ja sainkin kotiin nivaskan monisteita siitä, vaan kun en ymmärrä niistä yhtään mitään! Olisivat edes laittaneet kuvia asennoista, vaan pelkän tekstin varassa olisi elettävä, ei tuu mitään.
Voisiko joku jolla sama sairaus (onkohan heitä täällä??) yksinkertaistaa noita ohjeita, ts. kertoa KUINKA sitä päätä pitää pyöritellä että huimaus lopuu?? Mulla uusi lääkäri vasta ensiviikolla, eli ennen sitä en saa asiantuntija-apua, ja alkaa tää joka-aamuinen pahoinvointi / huimaus käydä jo hermoille!
Kommentit (3)
Mun pojalla on ollut sitä, todettiin joskus 10-vuotiaana, mutta oireita oli ollut monta vuotta. On onneksi alkanut mennä ohi, harvoin enää sanoo että huimaa. Me ei hirveästi tehty niitä harjoitteita, lääkäri arveli että huimaus menee ohi jossain vaiheessa itsestään. Ymmärsin että ne on semmosia tosi nopeita käännöksiä tms.. Toivottavasti saat apua vaivaan!
Äitini ei ainakaan saa tehtyä niitä liikkeitä ilman apua ja muistaakseni työkaverikin opetteli tekemään ne lääkärin kanssa useita kertoja,varasi aina ajan työterveyslääkärille ja tekivät liikkeitä siellä.