Saako seinälaattoja kiinnittää laattaliimalla?? Vai onko ihan väärin?
Siis sellaisella laattojen kiinnitykseen tarkoitetulla laattaliimalla?
Meillä oli ed. asunnossa pieni vessa (ei varsinainen märkätila, pikkuvessa vain), jossa oli pari kopulaattaa kiinnitetty uudelleen laattaliimalla.
Nykyomistaja teki asiasta kauhean valituksen, kun oli vaihtanut laattoja - laattoja ei saisi kuulemma kiinnittää liimalla hänen mielestä, hänen mielestä asunnossa oli nyt virhe.
Kommentit (9)
sama onko pikkuvessa vai mikä kyseessä, tärkeintä on se onko siinä vessassa lattiakaivo, jos on niin se on märkätila ja sitä koskee eri säännöt kuin ns. kuivia tiloja.
sama onko pikkuvessa vai mikä kyseessä, tärkeintä on se onko siinä vessassa lattiakaivo, jos on niin se on märkätila ja sitä koskee eri säännöt kuin ns. kuivia tiloja.
koska määräykset koskevat vain vesieristettä, ei sitä, mitä eristeen pällle tulee. Laattaliimaa voi käyttää myös märkätilan seinissä ihan hyvin, kunhan se sopii yhteen siinä tilassa käytetyn vesieristeen kanssa.
mitään erikeepperiä sinne ei tietenkään pidä laittaa ja yhteensopivuus on yleensä varmin saman firman tuotteilla.
eli ns. "kuivatila".
ap[/i
Onko nyt niin, että uudella omistajalla on ollut vaikeuksia irrottaa laattoja liiman takia, ja nyt pännii ja pistää syyn teidän niskoille?
Tosiaan jos ei ole märkätila, niin vesan seinissä saa olla vaikka samettitapetit tai maalatut seinät tai sitten ne laatat, joiden kiinnitystapa saa olla vaikka sinitarra, jos ei ole märkätila:)
eihän siellä tarvi olla laattoja lattiassa ollenkaan, jos ei ole märkätila. Periaatteessa vaikka parkettikin kävisi, eihän siellä sen enempää vettä roiskita ympäriinsä kuin keittiössäkään.
Kysy vielä mikä se virhe on uuden omistajan mielestä ja miten kyseinen virhe on haitannut, onko aiheuttanut suuren vahingon hänen mielestään?
eli ns. "kuivatila". ap[/i Onko nyt niin, että uudella omistajalla on ollut vaikeuksia irrottaa laattoja liiman takia, ja nyt pännii ja pistää syyn teidän niskoille? Tosiaan jos ei ole märkätila, niin vesan seinissä saa olla vaikka samettitapetit tai maalatut seinät tai sitten ne laatat, joiden kiinnitystapa saa olla vaikka sinitarra, jos ei ole märkätila:)
Harmi vaan että jo aiemmin hän on valittanut yhdestä jutusta ja reklamoinut siitä, korvasimme sitten jotain, ja otimme lakimiehen ja hoidimme asian loppuun tämän kautta, kun oli niin raskasta saada niitä viestejä ostajalta.
No nyt oli sitten tästäkin pikkuasiasta laittanut suoraan lakimiehelle reklamaatiota, ja nyt tulee kuluja sitten siitä kun lakimies joutui vastaamaan asiaan / vähän setvimään sitä.
Lakimiehen palkkio 200 eur / tunti + alv.ap
No nyt oli sitten tästäkin pikkuasiasta laittanut suoraan lakimiehelle reklamaatiota, ja nyt tulee kuluja sitten siitä kun lakimies joutui vastaamaan asiaan / vähän setvimään sitä.
Lakimiehen palkkio 200 eur / tunti + alv.ap
Kun eihän tuossa ollut mitään vaadittavaa!! Kai sitä tosiaan vain jurppi irrottaa pari tiukemmin kiinni olevaa laattaa, en tiedä, ja kai ajattelee olevansa hyvä remonttimies tai jotain että "hän tietää miten homma pitää tehdä".
Ja tyyli että vaan pitää kaikesta huomauttaa.
ap
ongelmia voi kuitenkin tulla siitä jos
-vesieriste on mennyt rikki edellisen laatan irrotessa, eikä sitä ole kunnolla korjattu
-vesieriste ei laadultaan sovi yhteen liiman kanssa, kun on tarkoitettu käytettäväksi laastin kanssa.
Jos teidän vessa ei ole ollut edes märkätila niin siellä ehkä ei ole ollut vesieristettä ollenkaan. Tuskin siis ongelma.