Onko teidän ekaluokkalaisten opet kommentoineet
jollakin tavalla lastenne läksyjen tekoa tai sitä, miten läksyt on tehty? Erityisesti jotenkin negatiivisesti kommentoiden reissariin tai kirjaan.
Kommentit (3)
jollakin tavalla lastenne läksyjen tekoa tai sitä, miten läksyt on tehty? Erityisesti jotenkin negatiivisesti kommentoiden reissariin tai kirjaan.
Kyllä opettaja on reissuvihkoon kirjoittanut, jos lapsen kotitehtävissä on ollut jotain. Yleensä lyhyesti todennut asian, ei kai kommentissa negatiivista ollut, vaikka asia itsessään voi sitä olla. Yksi opettaja ei kertonut kotiin kolmosella, jolloin pyysimme, että tieto tulee. Tässä vaiheessa vuotta taitaa ekaluokkalaisilla kuitenkin olennaista olla, että kotona opitaan tekemään läksyjä ja siihen panostetaan. Muistelisin, että esikoisemme osalta oli joskus suositus, että tekisi läksyt kunnon pöydän ääressä, kun oli tehnyt ne sängyllä ja jäljen näki heti.
Jos läksyt ei ole tehtynä, ne täytyy jäädä tekemään koulun jälkeen.