Palauduin raskautta edeltäviin mittoihin 1kk synnytyksestä. Kysyttävää?
Olen pituudeltani 175 cm ja painoin ennen raskautta 57 kg. Raskauden aikana sain 4 lisäkiloa. Raskautta edeltävissä mitoissa olen nyt kuukausi synnytyksestä. Haluatko kysyä minulta jotain?
Kommentit (22)
Itse palauduin 2 viikossa, raskauden aikana tuli 10 kg, joista 5 kg jäi laitokselle, toiset 5 kg lähti kotona ja mahareppu katosi 2 viikossa. Jälkitarkastuksessa olin jo pari kiloa alle lähtöpainon ja aloin mennä alipainon puolelle, lääkäri käski syödä enemmän. ;)
Niin ja imetin ja imetän.
tosin jo raskautta edeltävästi indeksi oli 29, joten ei nämä mitat silti mitkään kadehdittavat ole :) 12 kiloa tuli raskauden aikana, joista 8 jäi sairaalaan ja loput 4 lähti noin kuukauden aikana, varmaan imetyksen ansiosta.
vaikka painoa tuli raskaudesta 12kg.
Mutta... ennen kun siellä leijut erinomaisuudessasi, niin tulepa sitten vaikka neljännen lapsen jälkeen kertomaan, mikä on tilanne silloin!
Minä olen molemmissa raskauksissa kerännyt kiloja, toisessa 12, toisessa 16 ja molempien kohdalla olen painanut jälkitarkastuksessa vähemmän kuin ennen raskautta. Että et sinä nyt niin ihmeellinen ole.
Olen pituudeltani 175 cm ja painoin ennen raskautta 57 kg. Raskauden aikana sain 4 lisäkiloa. Raskautta edeltävissä mitoissa olen nyt kuukausi synnytyksestä. Haluatko kysyä minulta jotain?
Kilot lähti 4 päivässä minkä siellä jouduin olemaan,nopeet syö hitaat :P
hienoa, että voitte olla parempia kuin muut edes jossain :)
Tarkkailitko hulluna painonnousua raskausaikana? Tuskin aivan rennostikaan otit syömisen suhteen...?
mutta ne ei missään näkyneet (paitsi rinnoissa). Kun 3 päivää oli synnytyksestä kulunut olin oma vanha itseni
jos ei kaikki lähtenyt jo synnytyksessä? Istukka, lapsivesi ja verivolyymin kasvu lisäävät painoa jo vähintään kaksi kiloa.
Mulla tuli esikoisesta painoa 20kg, 13kg jäi sairaalaan ja jälkitarkastuksessa 6 viikon päästä olin lähtöpainossa.
Annas kun mietin... joo, ei tule kysyttävää mieleen.
Tässä kysymys: luuletko, että tuo on jotenkin omaa ansiotasi?
painoa tuli raskuden aikana 11kg. maha oli aivan littana jo vahan alle kuukauden paasta. mulle lapsen saaminen oli helpoin dietti. paino putos tosi paljon vauvan ekojen 6kk aikana.
Olen pituudeltani 175 cm ja painoin ennen raskautta 57 kg. Raskauden aikana sain 4 lisäkiloa. Raskautta edeltävissä mitoissa olen nyt kuukausi synnytyksestä. Haluatko kysyä minulta jotain?
Mulla tuli ekassa raskaudessa 5kg painoa ja kaikki jäi synnärille eli en halua kysyä mitään.. 1,5kk synnytyksestä olin 10kg alle lähtöpainon ja niissä mitoissa on pysytty, nyt olen siis alipainon puolella jo kun ennen raskautta olin normaalipainoinen ja ihannepainossa.
13kg. Laitokselle jäi 5kg ja kuukauden päästä synnytyksestä oli loputkin kilot hävinneet ja tästä vielä eteenpäin niin paino meni 5kg miinukselle alkuperäisestä tilanteesta (bmi oli tälöin 19). Ilmeisesti imetyksen ansiosta. Eli ei ole mitenkään ihmeellistä.
Mä olisin...
Voi vitsi, kun toisten kelpaa :/
Mun nuorimmaiseni syntyi 9,5v sitten, ja vasta 1,5v sitten sain pudotettua loputkin 20kg. Mulle tuli siis 30 kg ylimääräistä!
Kahdesta ekasta lapsesta lähti vuoden päästä ne 15kg, jotka tulivat raskauden aikana.
Kysyisin, että oletko hakenut apua? Esim. syömishäiriökeskus laittaa pienten vauvojen äidit etusijalle. Sinun kannattaa jutella asiasta avoimesti myös neuvolassa. Vauvan takia pääset varmasti pian avun pariin.
Raskausaikana tuli yht. 12kg, joista 10kg poistui 1vrk synnytyksestä ja kahden viikon kuluttua loput 2kg. Litteä vatsa kolme päivää synnytyksestä!
Mä palauduin raskautta edeltäviin kiloihin jo synnärillä. Vatsa on edelleen löysä reppu, lapsella ikää 1,5 vuotta.
Mä palauduin tämän kolmannen jälkeen 2 vkossa vanhoihin mittoihini, 168 cm ja 61 kg, 36 vuotta. Raskaden aikana tuli 12 kg.