Minkä aviorikoksen se Nokian pastori teki
Kommentit (10)
ihan uus tieto mulle oli tuo aviorikos-termin sisältö. Siis en tiennyt, että nimenomaan tarkoittaa sukupuoliyhteyttä. Katsoppa ap: http://fi.wikipedia.org/wiki/Aviorikos jos kiinnostaa tarkemmin.
Ja jos ei kiinnosta, niin lisättäköön, ettei ole rikos oikeudellisessa mielessä, mutta raamatullisessa on. Että eipä kai ketään kiinnostais, jollei olisi julkiuskis ja siksi tuominnut pettämisen ja varmaan sen "homostelun" kans.
markun on tunnustettava että homous on synti ja väärin ja ettei hän voi jatkaa saarnaamista ja samalla elää suhdetta miehen kanssa.
Vai aikooko markku elää synnisssään ja perustaa taas uuden kirkon?
joku kirjoitti samasta aiheesta muualla "Ovatko synnit eriarvoisia, jos vain 'sellaisista' teoista on edellytetään tehtävän parannus?" joten tiedoksenne, että synnistä on aina tehtävä parannus ei se muuten olisi synti.
Koivisto on vuosia johtanut harhaan seurakuntaa ja omaa vaimoa. ollut homokielteinen vaikka itse ihan hintti vissin???
Jos koivisto eheytyisi se olisi iso juttu, mutta helointi tie olisi mennä miesten kesken nalle baariin vetään käteen...
Jos koivisto eheytyisi se olisi iso juttu, mutta (siis) HELPOIN tie olisi mennä miesten kesken nalle baariin vetään käteen...
joka veisi sen vaan syvemmälle ongelmiin.
Meni kaikkien häneen uskoneiden eteen ja myönsi syntinsä. Mutta hän sai syntinsä anteeksi Jeesukselta kun myönsi sen kaiken kansan edessä. Ei mikään synti ole pahempi kuin toinen, jos tekee parannuksen ja uskoo!
Rukoilen, että Jeesus antaa Markulle kaiken anteeksi. Siihen en osaa sanoa mitään, miten väärin on olla homoseksuaali, jos se on vaikka geeneissä tai verrattavissa oleva tila vaikka siihen, että on halvaantunut - eli tila, jolle ei voi mitään,
Mistä sitä tietää, mitä kaikki ympäristömyrkyt yms. tekevät vanhempien geeneille tai ruuassa pienten lasten geeneille. Selväähän se on, että homoseksuaalisuus ei ole Jumalan tarkoitus!
Sitä kyllä ihmettelen syvästi, etten koskaan ikinä lapsuudessani epäillyt kenestäkään homoutta ja nyt se onkin ikäänkuin harrastus, normaalia?
on muotia olla homo/lesbo ja on paljon rikkinäisiä ihmisiä, huonot tai ei mitään suhdetta isään tai äitiin. Tälllä on todellakin vaikutus ihmisen suuntautumiseen.
markun on pyrittävä pois siitä ja elää vaikka sitten selibaatissa jos haluaa olla Jumalan kanssa väleissä.
Sitä kyllä ihmettelen syvästi, etten koskaan ikinä lapsuudessani epäillyt kenestäkään homoutta ja nyt se onkin ikäänkuin harrastus, normaalia?
ihmisen kuvakseen? Eheytymistä ja jumalan tarkoitusperien tulkintaa... Ei tätä kestä kukaan täyspäinen!
Antaa kaikkien kukkien kukkia vaan :)
huonot tai ei mitään suhdetta isään tai äitiin. Tälllä on todellakin vaikutus ihmisen suuntautumiseen.
Tällä perusteella puolet ihmisistä olisi homoja. Uskokaa nyt jo, jo 40 vuotta sitten on havaittu ettei vanhemmat aiheuta homoutta. Miten kauan kestää ennenkuin tieto menee perille siellä uskispiireissä? Yhtä kauan kuin käsittää että maa ei ole pannukakku? Tai että maa kiertää aurinko tai toisinpäin? Tai että on HUONO idea polttaa ihmisiä roviolla?
Uskokaa nyt jo, jo 40 vuotta sitten on havaittu ettei vanhemmat aiheuta homoutta. Miten kauan kestää ennenkuin tieto menee perille siellä uskispiireissä?
että näissä piireissä totuutena pidetään jotain, jonka joku väittää kirjoittaneensa jumalan nimissä pari tuhatta vuotta sitten. Se on vielä pientä, jos 40 vuotta sitten tapahtuneet jutskat ei ole mennyt perille.
Oletteko muuten miettineet, että ehkä niistä raamatun kirjoittajista joku on ollut porvoosta kotoisin ja maustanut jumalan sanaa vähän omilla näkemyksillään mm. homoista ja naisista..? Ja nyt se saa parhaat naurut siellä taivaallisen läppärin takana, kun vieläkin jotkut vetää hernettä nenään sen provoiluista x)
siis paneskeli miehen kanssa vaikka hän on naimisissa naisen kanssa.
Aviorikos on sellainen jossa petetään avioliiton toista osapuolta olemalla sukupuoliyhteydessä jonkun muun kun puolison kanssa.