Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Auttakaa eroavaa, jonka mies sikailee!

Vierailija
15.02.2010 |

Olen eroamassa miehestäni, jolla on ollut toinen nainen runsaan vuoden. Joitakin kertoja olen antanut hänelle mahdollisuuden vielä yrittää, mutta nyt mitta on täysi. Hän valehtelee mulle kirjaimellisesti päin naamaa ja palaa aina sen eukon luokse. Meilä on 3 pientä lasta. Ero on ollut vireillä jo lokakuusta alkaen.



Mies on viimeisen vuoden aikana bilettänyt naisensa kanssa niin kovasti, että kulutusluottoa ja luottokorttivelkaa on kertynyt jo lähes 30.000 euroa. Naisella on ilmeisesti tosi hyvin fyrkkaa, miehellänikin hyvät tulot. Kuitenkaan raha ei riitä pysymään tuon naisen matkassa. Onko minun ainoa mahdollisuuteni vain katsoa vieressä kun mies hukkaa rahansa? Kohta hän on henk.koht konkurssissa ja minä joudun lain edessä maksamaan hänen menoistaan myös? Muutenkin olen ollut suhteemme aikana säästäväisempi ja minulla on mm. oma auto ja muuta pientä henk.koht. omaisuutta. Eli pystynkö millään lopettamaan tuota velan kasvattamista?



Lisäksi, tuo naisystävä on henkisesti hyvin epästabiili. Näin sanoi hänen ex-miehensä, sekä mieheni myös "heikkona hetkenään". Pystynkö estämään hänen ja lasteni tapaamisen kunhan eromme astuu voimaan? Voinko ns. suojella lapsiani hänen raivareiltaan ja oikuttelultaan? Miten tämä onnistuisi? Mitä lähestymiskielto vaatisi? Senkö, että hän tekisi lapsille jotain pahaa?

Kommentit (1)

Vierailija
1/1 |
15.02.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

tässä tilanteessa olisi toivottavaa, että teillä olisi avioehto. Silloin sinun ei tarvitse maksaa miehesi velokoja eikä hänelle tasinkoa eron tullessa voimaan. Jos avioehtoa ei ole, teoriassa joudut maksamaan. Hyvän lakimiehen avustuksella saatat kuitenkin pystyä näyttämään toteen, että ainakin osa velkaa on tehty tarkoituksellisesti sen jälkeen kun ero on pantu vireille, jolloin hommaa voidaan oikeudessa kohtuullistaa, eikä sun tarvitse sitä maksaa. Kannattaa ainakin yrittää tätä, vaikka ilmainenhan se lakimieskään ei tietysti ole (mut tuossa tilanteessa saattaisin itse maksaa mieluummin lakimiehelle kuin pettäjälle, vaikka itsen kannalta tilanne olisi +-0).



Tapaamisia taas et pysty estämään millään eikä sun kuulukaan.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla