Mikä erottaa erilaiset korkeakoulutukset läpikäyneet ihmiset toisistaan?
Teknillisestä korkeakoulusta valmistunut kysyy "miten tämä toimii", humanistisesta tiedekunnasta valmistunut kysyy "miksi tämä toimii", kauppakorkeasta valmistunut kysyy "mitä se maksaa" ja oikeustieteellisestä valmistunut sanoo "että jos tämä ei toimi, kuka on vastuussa". Ammattikorkeakoulusta valmistunut kysyy: "ja hampurilaisen kanssa tuli sitten kokis, vai laitetaanko jaffa?"
Kommentit (7)
Niin, AMK:laisella on sen verran terve itsetunto, että voi huonoina aikoina väliaikaisesti tuollaistakin työtä tehdä. Yliopistosta valmistunut odottaa kotona nenä pystyssä, että saisi joskus sen täydellisen (kuvitteellisen) työpaikan.
Mitä humanisti sanoi insinöörille McDonald´sissa?
"Saisiko olla muuta?"
- lääketiedettä opiskelevat eivät kättele ja pysyvät kaukana ns. "aivastusetäisyyden" päässä
- psykologian opiskelijat tarkkailevat käsiäsi,hivuttautuvat aivan lähituntumaan nähdäkseen pupillisi
- teknisiä aloja opiskelevat ovat perusvakavia & -totisia, paitsi vappuna, jolloin huuli lentää kuin spitaalisten pikkujouluissa
- taloustieteen opiskelijat käyttävät mielellään sinun rahojasi, autoasi, poika- tai tyttöystääsi, mutta eivät kyllä omastaan jaa
Mitähän tämän suunnittelija on ajatellut?
mutta kyllähän se koulutus muuttaa ihmistä. Ja kun samaa asiaa pyörittää intensiivisesti päässään viisi vuotta, niin olisihan se vähän ihme, jos ei mitään vaikuttaisi.
Ai että ihan tuli maha kipeäksi kun niin paljon nauratti!!!!!!!!