Apuva! Lasten "läppäreitä" koskien...
Meillä siis tyttö haluaa 5-vuotislahjaksi kannettavan tietokoneen. Kaupasta kun niitä menin katsomaan, niin vaihtoehtoja löytyi yllättävän paljon. On muumia, rölliä, hello kittyä ja fisher priceä... Millaisia kokemuksia teillä on näistä laitteista? Mikä 5v:lle sopiva?
Kommentit (11)
kun se on ilmeisesti vähän vanhemmille lapsille tarkoitettu. Siinä saa melkein osata lukea, että sitä pystyy käyttämään. Meillä lapsi osaakin vähän lukea, mutta silti siinä on paljon tehtäviä mitkä on vaikeita eikä jaksa kiinnostaa. Esim. suurempi-pienempi juttuja ja jotain mikä kirjain puuttuu yms.
Meillä 5v sai sen joululahjaksi ja nyt jo on niin pitkä aika kun on sillä leikkinyt, että en edes oikein muista mitä juttuja siinä oli. Mutta ne muut taitaa olla sitten tuon ikäiselle taas vähän liian helppoja..?
Lapsi sai sen 4 tai 5 v. ja tykkas kylla, mutta enemman on oikeastaan iloa ihan oikeasta tietokoneesta ja sielta sitten netista etsii (tai ostaa) ikakaudelle sopivia tehtavia. Siis sama kone jota muukin perhe kayttaa. Mielestani se on monikayttoisempi ja pitkaikaisempi.
Lapsi halus tietsikan ja sai ja leikki silla jonkin aikaa, mutta nain jalkeen pain ajateltuna ei musta mikaan kamalan pitka-aikainen tai monikayttoinen lelu. Parempaankin ois voinu rahat kayttaa.
todella nopeasti muumitietsikalla. Siis ihan parissa viikossa. Nyt osaa sit kaikki kirjaimet ja harjottelee kirjottamista. Joten sanoisin , että siitä on hyötyä.
Kirjaimet oppi tosi nopeasti, mutta on siinnä haasteellisia tehtäviä joihin tarvitsee vielä apua ja kehittymistä eli voisin kuvitella ettei ole liian lapsellinen 5-vuotiaalle.
meillä hello kitty ja rölli. molemmat on hyviä! röllissä ehkä aavistuksen verran haastetta enemmän 5-vuotiaalle. hellokityssä ehkä nuoremmalle (eli on siis helpompia juttuja).
Molemmat lapset ovat tykänneet tosi paljon ja se on yllättävän opettavainen myös. Löytyy tekemistä pienemmälle ja isommalle. Lapset nyt 4 ja 6.
Meillä oli muumi, mutta sillä ei oikein leikitty. Nyt kun 6v sai Hello Kitty, on leikkinyt sillä tosi paljon. Tosin samalla 3,5v poika on innostunut muumista ja kummatkin kovassa käytössä. Kitty hieman haastavampi kuin Muumi.
esikoinen sai sen 4 vuotiaana, ja tykkäsi siitä. Nyt tosin sillä leikkii meidän 2v enemmän, kun esikoista kiinnostaa oikea tietokone nykyään, ikää siis 6v tällä hetkellä.
Vielä enemmänkin saa kommentoida...
Tuo ensin mainittu on ollut suosikki 3v pojalle. Hiirellä saa liikuteltua pelissä missä pitää piste liikuttaa maaliin yms. + sitten opetellaan kirjaimia ja voi säveltää :)
Muumi ei meillä vielä ole kova sana. Mutta eipä siinä enää näyttökään toimi. Samaten meni tutulla myös muumi tietokone nopeaa rikki, vaikka niitä ei edes ole kolauteltu eikä pieksetty.
Äkkiä tuo oli käyty läpi, mutta nyt hän tekee niitä tehtäviä ruotsiksi!