Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Mistä apua, kenen puoleen käännyn?

Vierailija
14.09.2007 |

Olisiko teillä kenelläkään tietoa tai jopa peräti kokemusta että mihin/kenen puoleen kääntyä kun lapsen opettajan kanssa on ongelmia? Veikkaan että koulun rehtoriin turha ottaa yhteyttä, yhtä köyttähän siellä vedetään, opettaja on jumalasta seuraava ja lapsi koulun omaisuutta jne...



Meillä tyttö aloitti tänä syksynä koulun ja koko tämä reilu kuukausi (mitä nyt koulua on kerennyt olla) on ollut kamalaa. Ainakin minun näkökulmasta. Tyttö ei hirveästi itse ole valittanut, muutaman kerran on sanonut ettei tykkää opettajasta.



Itse olen joutunut ottamaan yhteyttä opettajaan muutaman kerran (läksyistä ja muista yleisistä kouluun liittyvistä asioista jotka ovat hakusessa kun on ensimmäinen lapseni joka kouluun menee) ja hänen käytös on todella hyökkävää. Hän ei edes yhtä hyvää sanaa ole tyttärestäni sanonut, sen on todennut että olemme asenneongelmaisia, provosoituvia jne... Hän voi haukkua lastani ja meidän perhettä muille ulkopuolisille mutta kun minä yritän puolustautua hän hyökkää todella silmille.



Ko. opettajalla on yleensäkin huono maine koulussa, on todella tiukka, ankara jne. Muutama oppilas on joutunut vaihtamaan koko koulua johtuen tästä opettajasta. En vain ymmärä miksi heidän vanhemmat eivät asiaa ole eteenpäin vieneet.



No tässäpä tätä olisi todella mukavaa jos joku osaisi neuvoa mitä tässä nyt voisi tehdä.

Kommentit (13)

Vierailija
1/13 |
14.09.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kiitos neuvoista.



Ja tuo miksi olen joutunut ottamaan yhteyttä opettajaan on todellakin siksi että nämä hänen tapansa merkitä läksyjä on todella epäselviä (muutkin vanhemmat valittaneet) sekä siksi että tyttäreni tavaroita on hävinnyt koululla. Eli ei ole kyse mistään monionglemaisesta erityislapsesta ihan tavallisesta terveestä ekaluokkalaisesta.



Olen näistä kohtaamistani ongelmista jo keskustellut yhden oppilaan äidin kanssa ja hänen kanssaan sovittiin juuri että jos tämä peli jatkuu niin puutumumme opettajan toimintaan. Ja siksi nyt täällä kyselinkin että mihin puoleen kääyntyä.

Vierailija
2/13 |
14.09.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minun on vaikea keksiä tilanteita, joissa opettaja käyttäysi hyökkäävästi noin lyhyen koulunkäynnin jälkeen. Oletko jotenkin itse ottanut yhteyttää opettajaan niin, että olet lähtenyt heti arvostelemaan opettajaa? Joka tapauksessa on väärin, jos opettaja haukkuu perhettäsi ulkopuolisille. Tästä voit ainakin ottaa yhteyttä rehtoriin.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/13 |
14.09.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija:


Ja tuo miksi olen joutunut ottamaan yhteyttä opettajaan on todellakin siksi että nämä hänen tapansa merkitä läksyjä on todella epäselviä

Vierailija
4/13 |
14.09.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

ekaluokkalinen on vielä pieni, suositeltava tapa on ottaa käyttöön läksyvihko. Näin sanottiin minulle opetushallituksesta

Vierailija
5/13 |
14.09.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

On tärkeää, että käyt keskustelua open kanssa myös kirjallisesti. Kysy asioita, jotka sinua huolestuttavat, pyydä vastausta reissuvihkoon. Jos opettaja esim. lupaa muuttaa toimintatapojaan tietyllä tavalla, hänen täytyy myös pitää sanansa.



Puhu siis ensiksikin opettajan kanssa. Käänny sitten rehtorin puoleen. Ellei se auta, ota rohkeasti yhteyttä lääninhallituksen koulutoimentarkastajaan ja pyydä häneltä toimintaohjeita. Hänellä on tietoa pilvin pimein, ja hän on yleensä myös puolueeton oppilaan edun puolustaja.



Muistutan, että toimi aina fiksusti. Jos räksytät itse, et voi odottaa yhtään parempaa käytöstä vastapuoleltakaan, vaikka ovatkin opetusalan ammattilaisia.



Kukaan muu ei puolusta lastasi ellet sinä itse! Mutta katso vielä ensiksi peiliin ja mieti rehellisesti omaa käytöstäsi.

Vierailija
6/13 |
14.09.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

opettajan kanssa olen varannut ajan lokakuulle, aikaisemmin ei hänellä ole aikaa.



En ole espoosta vaan oulusta.



Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/13 |
14.09.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos opettaja käyttäytyy täysin asiattomasti, vaikka sinä olet ihan asiallinen, on se tosi helppo näyttää kirjallisista viesteistä.



Muista kuitenkin, että opettajalla on monta oppilasta, joten älä vaivaa häntä viesteillä turhan takia.

Vierailija
8/13 |
14.09.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Voisi olla ihan hyvä auttaja tällaisessa asiassa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/13 |
14.09.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

opetushallitukseen. Voit kuitenkin aluksi soittaa myös rehtorille vaikka asia ei sitä kautta etenisikään. Toivottavasti lapsesi ei tarvitse kärsiä moisesta opettajasta kauempaa, saattaa jäädä hirmuiset traumat. Nimimerkillä omakohtaista kokemusta kauheasta opettajasta. Voimia taistoon:)

Vierailija
10/13 |
14.09.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos opettaja käyttäytyy noin jo kuukauden koulunkäynnin jälkeen, niin joko

1. opettajassa on jotain tosi pahasti vialla ja silloin rehtorikaan tuskin vetää yhtä köyttä opettajan kanssa

2. tai sitten sinun on syytä katsoa peiliin. Suoraan sanoen vaikuttaa aika ihmeelliseltä, että olet näin lyhyenä aikana joutunut ottamaan jo muutaman kerran yhteyttä opettajaan (ellei sitten kysymys ole moniongelmaisesta erityislapsesta).

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/13 |
14.09.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Onko koulussa erityisopettaja? Hän varmaan osaa neuvoa ja antaa konsultointiapua. Koulussa tulisi olla oppilashuoltotyöryhmä joka ottaa kantaa ko. asioihin. Neuvola/kouluterveydenhoito on yksi vaihtoehto. Yleensä terveydenhoitaja kuuluu oppilashuoltotyöryhmään.

Jos rehtori ja opettaja ovat kuin peppu &paita, laadi kirjallinen selvityspyyntö johon toivot kirjallista vastausta ja osoitata sen koulun opettajakunnalle.

Vierailija
12/13 |
14.09.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos teitä löytyy enemmän, niin ehkä helpompi valittaa joukolla kuin yksittäisenä ihmisenä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/13 |
14.09.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

eli silloin ota selvää kuka on rehtorin yläpuolella kunnan johtaja/perusturvajohtaja/sivistysjohtaja ja sinne yhteys.

Kannattaa soitta myös opetushallitukseen niin saat eväitä taistoon ja kysy kuinka toimit.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: viisi viisi kuusi