Järjestetään viini ja juusto ilta. Suositelkaa tarjottavia mm. juustolaatuja, hedelmiä ja jotain pientä suolaista.
Kommentit (15)
etukäteen. Määrästä riippuen 3 -4 juustolaatua on ihan hyvä määrä. Esim. 1 homejuusto, 1 pehmeä ja 1 kova juusto. Jotakin neutraalia keksiä , viinirypäleitä 2 väriä, panosta myös sopiviin viineihin!
Jos syötte ranskalaisittain niin seuraksi vain hyvää vaaleaa leipää (hedelmät eivät kuulu ranskassa juustojen seuraksi). Table Water keksit ja nuo hillot ovat ihan ykkösiä. Myös hyvä hunaja maistuu juustojen kanssa. Rambouille (kirjoitinkohan oikein) on ihana yrttituorejuusto.
Suolaista naposteltavaa kuten erilaisia pähkinöitä. Vichyä ja hyvää viiniä - alkossa osaavat neuvoa.
Juustojen merkkejä en edes aina tiedä, kun mies hakee ne kauppahallista työmatkalla. Menee kuulemma juustotiskille ja pyytää juustolautaselle sopivan valikoiman. Aina on ollut tosi taspainoinen ja mielenkiintoinen setti.
Mene ap johonkin hyvään juustopaikkaan, jossa on asiantunteva myyjä. He kyllä pyynnöstä suosittelevat sopivaa valikoimaa.
herkutella ;). Ja kyllähän lapsetkin juustoista tykkää...
kyllä vähän riippuu siitä, onko kyseessä jälkiruoka vai aiotteko pelkästään syödä juustoja.
Mutta täällä näyttää ehdotetun vähän kaikenlaista, mutta lisään yhden, jota itse suosin eli jokin savujuusto eli ihan vaikka Luostari tms. Meillä ruukaapi olla sellaisessa napostelutarjoilussa homejuusto, kermajuusto (muuten tässä on suosikkini Myrskyluodon Maija - aivan ihanaa), jokin kovempi tapaus ja sitten savujuusto. Mutta jos jälkkärinä toimivat, ei noin montaa eri laatua tartte.
Sitte vaan hedelmiä yms. muita jo mainittuja lisukkeita. Ja vaikka oppikirjassa sanotaan, että rypäleet ei sovi viinin kanssa, niin sanoisin, että makuasia. Meillä toimii ainakin.
Viininä meillä oli viimeksi ihan vaan Raimat ja oli hyvää. Torresin viinit käy myös. Alkossa kyllä neuvovat. Mutta noissa " alle kympin" viineissä on oikein hyviä vaihtoehtoja useita.
Vaikkapa Parman kinkkua, chorizoa, ym. vähän harvinaisempia juttuja.
Hedelmiksi tuore ananas, viinirypäleitä ja omenaa.
Kekseiksi " joulupipareita" ja jotain crackereitä.
vaikka ehkä ajatuksena vähän tylsä.
Musta ja punainen homejuusto tuovat edes vähän vaihtelua, vuohenmaitogouda, joku pitkään kypsytetty tilsit.
ainakin brie, sinihomejuusto, emmental, kermajuusto, lisäksi sitten jos haluaa jotain erikoisempaa esim. tuo tete de moine tms. Lisäksi esim. pähkinöitä, rypäleitä, kirsikoita, mansikoita, kiiviä, hapankorppuja, pipareita, suolakeksejä...
Stilton ja portviini.
Vuohenjuusto ja sancerre-valkoviini.
Munster ja Alsacen gewürtztraminer.
Gorgonzola ja amarone.
Vastoin yleistä käsitystä, punaviinit eivät juurikaan sovi juustojen kanssa.
pidä mistään homeisista juustoista, joten jos ainoa juusto homeisten lisäksi on joku gouda, niin aika köyhää on... :-(
Itse en ostaisi yhtään homejuustoa. Sen sijaan rakastan pitkään kypsytettyjä juustoja, mm. appenzeller (kaikista herkuin!), ja se perinteinen mustaleima, kypsytetyt kermajuustotkin voivat olla yllättävän hyviä, samoin jotkut harvat goudat.
Miksi ette muuten tarjoaisi hyviä tuorejuustoja myös? Sieltä stokkan juustotiskiltä saa niitäkin paljon erilaisia irtitavarana. Esim. pippurituorejuusto ja omenalohko päälle - Ah!!
Lisäkis, hillokkeita ja eksoottisia hedelmiä ja erilaisia keksejä. Esim. stockmannilta tai sokoksellta saat apua. Ja juutot ylös ja sitten alkoon niin sulle valitaan hyvät viinit.
Muista kaunis kattaus ja kunnon juustoveitset jne.
Nam, mukavaa iltaa!
sekä viikunahilloketta, nam