Anoppi aikoo viedä koiransa piikille koska sekarotuinen uros pääsi astumaan sen
hän väittää, että narttu on " pilalla" kun se saa yhdet sekarotuiset pennut ja ettei se voi koskaan enää saada puhtaita pentuja. Tää tuntuu olevan aika yleinne harhaluulo, kuvitteleekohän että narttu osaa varastoida sitä spermaa. mistä löydän faktaa ennenkuin tämä älyn riemuvoitto menee ja tekee tyhmyyksiä? koira on vasta 3v, voittanut näyttelyitä ja on aika harvinaista rotua täällä suomessa. hitto kun ihmisten tyhmyys sapettaa!
Kommentit (8)
toivottavasti saat idioottianopin järkiinsä!
mun saksan tuonti koiran jouduin kerran viemään kun pääsi naapurin uros (toisen rotuinen kuin omani) astumaan sen.
ei koiraa ton takia lopeteta!!
saa kyllä ihan puhdasrotuisia pentuja sen jälkeen.
t kasvattaja
tta kun sen kans sekstasin, mutta jospa Riston spemeä on vähän päässyt varastoitumaan munasarjoihin.
:D
anteeksi, alkoi naurattamaan =)
Kyllähän aborttipiikki on olemassa, jos ei ole liian myöhäistä.
Ell tuskin antaa tuollaisen syyn takia lopetuspiikkiä ja sen voi ihan asiallisesti sanoa anopille, ettei siihen edes ole tarvetta..
Vierailija:
tta kun sen kans sekstasin, mutta jospa Riston spemeä on vähän päässyt varastoitumaan munasarjoihin.:D
mä tein jo tarjouksen koirasta, hän ei myy koska jos tämmönen tieto pääsee leviämään niin hänen maine kasvattajana on mennyttä. Tästä on nyt viikko kun se tapahtui, anoppi oli etelässä ja koira oli karannut naapuriin kun appiukon silmä vältti. täytyypä keskustella siitä aborttipiikistä. mä en tuommosesta tiennytkään.
Sekarotuisia pentuja katsotaan kasvattajapiireissa hiukan kieroon.
Mitäs jos päiväisitte koiran kauppakirjat paaaaljon taaksepäin? Niin että vahinko olisi ollut sinun, eikä kasvattajan (tai siis anoppisi).
Siis se, että väätänrotuisella jos astuttaa, niin tulos näkyisi vielä myöhemmissäkin pentueissa.
Se on kyllä niiiiin moneen kertaan kumottu myytti, että täytyy vain ihmetellä, missä ja koska anoppisi on kasvattajakurssinsa käynyt.
Lueskelin juuri yhtä kasvattajaopasta, jossa törmäsin tuohon juttuun. Oppaassa kerrottiin moneen kertaan, että tuollainen muinainen luulo ei pidä paikkaansa. Eipä tullut mieleenkään, että joku siihen vielä tosissaan uskoo.
Niin joo. Ja aborttipiikkejä antavat eläinlääkärit. Ja tekevät ihan normaalejakin abortteja. Niistä ei jää koiralle mitään jälkiseurauksia.
olisiko aborttipiikki vielä mahdollista?
Yritä nyt takoa sille eukolle järkeä että vaikka myy sen koiran jos ei enää kestä nähdä silmissään, ei tervettä nuorta koiraa saa lopettaa vain sen vuoksi että seropi on sen astunut (epäilen kyllä että ell ei edes lopeta jos kuulee minkä vuoksi nuori koira on lopetettava).
Kyllä sitä ihmiset on tyhmiä...