Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

H&M, voinko ostaa hyvällä omallatunnolla?

Vierailija
02.08.2006 |

Uuden kuvaston lastenvaatteet ovat suloisia -mutta en tiedä voinko ostaa niitä hyvällä omallatunnolla... Siis kertokaa jos tiedätte, onko totta huhut ko. firman lapsityövoiman käytöstä, huonoista työoloista tehtaissa yms. Hyvänlaatuisia ja edullisia vaatteita ovat minusta, mutta pitäisikö boikotoida em. syistä!?

Kommentit (45)

Vierailija
1/45 |
02.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

muistaakseni esim. Niken paidan hinta valmistajalle oli noin 4 senttiä, ja jos katsoo valmistusmaan pesulapusta niin huomaa että timberlandit sun muut tehdään pääsääntöisesti aasian maissa.

Vierailija
2/45 |
02.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Miettikää nyt oikeasti tuotteiden alkuperämaata.



Milloin olette jossain tuotteessa sen nähneet?



Lukiko siinä Suomi finland ja aikuisten tekemä.

No ei varmasti koska suomessa ei tehdä juuri mitään näitä vaatteita ym. kulutustavaraa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/45 |
02.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Esim. oikeasti Suomessa tehtyjä lasten- tai muita vaatteita on todella vaikea löytää. Mm. Tutan vaatteet tehdään nykyisin Kiinassa. Samoin jotakuinkin kaikki ns. merkkivaatteet tehdään kaukoidässä tai muissa halvan työvoiman maissa.

Vierailija
4/45 |
02.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

ylläpitävät kyllä listoja, joiden avulla voi selvittää, minkä valmistajan tuotteita voi etttisesti hankkia. Pois katkeruus, kyllä eettisestikin voi kuluttaa. Jopa Suomessa valmistetaan vaatteita!

Vierailija
5/45 |
02.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

tosin sitten on vielä se ongelma mistä maasta kangas tulee.

Vierailija
6/45 |
02.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lähinnä vain huvittaa jonkun H&M:n leimaaminen, kun jotakuinkin kaikki muut firmat toimivat tasan samalla tavalla.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/45 |
02.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sama kuin väittäisi, ettei voi saada mitenkään selville, onko ruoka valmistettu/kasvatettu Suomessa vai ei... Tottakai voi. Tekosyitä toki riittää, jos ei vain halua välittää.

Mutta pieni on se äidinrakkaus jonka piiriin mahtuu vain omat lapset vai miten se menikään...

Vierailija
8/45 |
02.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija:


Lähinnä vain huvittaa jonkun H&M:n leimaaminen, kun jotakuinkin kaikki muut firmat toimivat tasan samalla tavalla.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/45 |
02.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ostan surutta, jos en ole kuullut yrityksestä pahaa, mutta jos kuulen epäkohdista, boikotoin ko. yritystä, kunnes tahti muuttuu. Vaatteita teen mahdollisimman paljon itse kotimaisista kankaista ja ylipäänsä pyrin hankkimaan ainoastaan välttämättömiä tuotteita. Vaatteita ja lahjatavaroita voi hankkia myös kotimaisilta käsityöläisiltä suoraan, jos ei itse osaa ommella. Jos annamme periksi ja lakkaamme boikotoimasta esim. lapsityövoiman käyttämistä edellä kuvatuilla perusteilla, tahti vain kiihtyy. Kotimaiset pienyrittäjät pärjäävät vain, jos ostamme heidän tuotteitaan.

Vierailija
10/45 |
02.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mikä on sitten vaihtoehto H&M:n leimaamiselle? Ostaa vaan niitä tuotteita vaikka tietää mitä se merkitsee?



Yksi kerrallaanhan ne firmat leimataan. Jostain on aloitettava. Lohdutelkaa te vain huonoa omatuntoanne ja miettikää nukkumaan mennessä joskus ihan hiljaa itseksenne, onko tosiaan niin tärkeää saada uuden värinen paita, että toista ihmistä saa riistää ja käyttää hyväksi sen takia...



Olen huomannut, että ne jotka tuntevat eniten syyllisyyttä, esittävät juuri tuollaista välinpitämätöntä naureskelua, kun asiasta tulee puhe. Tiedätte kyllä mitä teette, turha huijata itseään sillä, että " ei tässä mitään muutakaan voi" kun se valinta on jokaisella ihan oma!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/45 |
02.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset


Jos tuolle linjalle lähdetään, että boikotoidaan H&M lapsityövoiman takia, josta sinullakaan AP tuskin on 100% näyttöä, niin silloin mielestäni on todella tekopyhää käyttää muita tuotteita ja palveluita, joista ei ole 100% varma, ettei käytä lapsityövoimaa.



Eikä lapsityövoimaa boikotointi auta. Jos boikotointi kaataa H&M firman, niin siellä olleet lapset (jos oletaan siellä olevan lapsityövoimaa) menevät toiseen paikkaan duuniin - pahimmassa tapauksessa myymään itseään tai joutuvat vielä kurjempiin oloihin orjaksi tai seksibisnekseen. Olettaisin kuitenkin vaatteiden ompelemisen olevan mukavampaa lapsesta, kuin seksibisnes lapsena tai esim rakettien valmistuksen tai lapsisotilaana olemisen.



Jos lapset haluu pois duunista, on sen eteen tehtävä duunii. Auttaa rahallisesti keräyksiin, jossa autetaan lapsia kouluun. Lähdettävä vapaaehtoistyöhön opettamaan kouluihin. Rakennettava kouluja jne. Jotta lapset saadaan kouluihin ja pois duuneista.



Ja kuten tässäkin ketjussa joku mainitsi Niken ja merkkivaatteet. Jos huhupuheisiin uskoo, niin parempi shoppailla H&M:ssä ja Ikeassa, koska niissä saa sentään ostajakin halvalla tuotteen, eikä maksa ilmaa kuten Nikessä ja merkkivaatteissa jotka ovat `lasten tekemiä`.



Vierailija
12/45 |
02.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

vaan pikemminkin tuoda esille sitä, että MUUTKIN firmat käyttävät lapsityövoimaa, myös nämä ns. paremman statuksen yritykset (=ei " halpatuotteita" myyvät)!



Ja myönnän kyllä toki sen, että enemmän voisin minäkin tehdä maailman lasten hyväksi, en ole täydellinen todellakaan..

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/45 |
02.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

lapsityöntekijän VANHEMMAN sellaisella palkalla, että hän kykenisi elättämään lapsensa. Niin nämä firmat eivät kuitenkaan tee ja siksi minä en niiden tuotteita osta.



Ei lapsityövoiman käyttöä ja lastensuojelua voi sekoittaa toisiinsa, jos sattuu omistamaan edes hitusen yleissivistystä.

Vierailija
14/45 |
02.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

rauhanpuolustajat piste fi /kulutaharkiten



En ehtinyt itse vielä lukea sivuja enempää, kun tulin heti linkkia tuomaan. Ja jos ei kiinnosta tutkia ja selvittää asioita, niin turha pestä käsiään ja väittää, ettei mitään voi asioiden hyväksi tehdä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/45 |
02.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Aiheesta oli juttuja suomalaisissa naistenlehdissäkin tuolloin, muutama vuosi sitten. Sen muistan, että tämän tutkijan mukaan (jonka nimeä en harmikseni nyt muista, löytyy varmaan googlettamalla) ratkaisuna ei ole, että yht' äkkiä ruvetaan boikotoimaan H&M:ää ja muita yrityksiä, vaan ratkaisun pitää olla sellainen, että se tarjoaa tehtaissa raataville TODELLISEN VAIHTOEHDON. Fakta kyllä on, että monet joutuisivat kadulle itseään kauppaamaan, mikä ei tietenkään tee H&M:n tai muiden toiminnasta yhtään sen hyväksytympää. Jotain siis pitäisi tehdä, mutta pelkkkä ostoboikotti ei riitä.

Vierailija
16/45 |
02.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei yksikään boikotti leviä niin laajaksi, että se kaataisi jättiläismäisen firman, joten huoli pois. Aina löytyy seuraava vaatevalmistaja tai muu hyväksikäyttämään niitä lapsia seuraavassa tehtaassa, joten kyllä työtä tekevälle riittää, ikävä kyllä :(



Ostoboikotti on hyvä alku ja se on vielä sellainen asia, jonka kuka tahansa tavallinen ihminen voi tehdä asian hyväksi.



Kiva nähdä, että jotkut ihmiset kuitenkin välittävät, vaikka useamman soisi. Kiitos teille :)

Vierailija
17/45 |
02.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tulee niin surkea ja avuton olo, kun ostaminen on väärin ja boikotti on väärin. Itse kuitenkin kallistun boikottiin, koska en voi kuvitella pukevani lastani toisten pienten lasten tekemiin vaatteisiin. Voisiko tästä saada aikaan järkevää keskustelua, kun paikalla kuitenkin näyttää olevan valveutuneitakin ihmisiä?

Vierailija
18/45 |
02.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lähinnä vain referoin asiasta lukemaani. Oma mielipiteeni on, että ostoboikotti on ok, jokaisen pitää toimia omantuntonta mukaan!

Vierailija
19/45 |
02.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eivät ne isot pahikset maailmaa näin pahaksi tee vaan ne hyvikset, jotka katsovat vierestä ja antavat kaiken tapahtua.



Tämä on samantyyppinen eettinen ongelma kuin rahan antaminen kerjäävälle lapselle: ei saisi antaa, sillä vanhemmat eivät lähettäisi lapsia kerjuulle jos nämä eivät saisi mitään. Toisaalta seuraava lapsen kohdalle sattuva voi yrittää saada tältä seksiä rahan vastineeksi, kun sinä olisit ojentanut rahat muuten vaan. Hankalia juttuja nämä.



H&M:n vaatteiden ostaminen on suoraa lapsityövoiman ja riistämisen TUKEMISTA. Niiden ostamatta jättäminen ei pahenna tilannetta, jos ei autakaan. Kumpi on parempi vaihtoehto? Sen päättänee kukin tahollaan. Voit olla osa ongelmaa tai sanoutua siitä irti.

Vierailija
20/45 |
02.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

eli yritän tukea kotimaisia sekä maailmankaupan kautta ulkolaisia pienyrittäjiä niin paljon kuin mahdollista. Sillä tavalla ainakin edesautan reilua kauppaa, jos en ehkä helpotakaan riiston uhrien elämää.