Onko teistä millainen nimi Netta?
Kommentit (17)
Antajat ovat antaneet sen varmaankin rakkaudella, mutta eivät oikein itse tajua kuinka tyhjältä ja teennäiseltä se kuulostaakaan. Mielestäni samaa sarjaa kuin Janikat, Neat ym.
En antaisi lapselleni.
olen aina tykännyt hänen kauniista nimestään, lapsena varsinkin meidän Netta oli suloisin :)
Moi vaan sisseli jos luet tätä!!
Se on kyllä kuollut jo aikaa sitten...
Tällainen jättimäinen ruttuturpa=)
Mun tytöstä olis todennäkösesti tullu Netta, mut ku sisko seurustelee miehen kanssa jolla on sen niminen koira.. :-(
Ainako tästä samassta asiasta jaksetaan jauhaa (tyyliin kumpi; nella vai netta)??Eikö se ole tullutkin jo aika selvaksi, että osa tykkää osa ei.
Itse tykkään, kun kupous on Netta ja nellasta vielä, että tunnen monta koiraa joilla se nimenä.
Veljelläni on 1-vuotias suloinen Netta-tyttö. Netta on lyhentymä nimestä Agnes ja tarkoitttaa puhdasta ja siveää.
Kaikenlisäksi tiedän Netta nimisen tytön. Kova kiusaamaan muita lapsia ja aikamoinen näsäviisastelija. Hampaat on taltat!
Tääkin tietysti vaikuttaa!
Hassuinta on että heidän parilla naapurillaan saman niminen piski! Kolmessa vierekkäosessä talossa saman niminen koiruus. :D
Vähän siitä tulee minulle netti mieleen, tai nettaaminen, jos joku sellaista verbiä käyttää.
Tunnen yhden kolmivuotiaan Netan, joka on tosi suloinen tyttö. Terkut vain Riihimäelle!
Meillä oli synnytyssairaalan papereissa hätäkastetta varten nimenä Netta. Nimeksi tuli kyllä kuitenkin sitten joku ihan muu. Netta on kaunis nimi. Eikä varmasti ole päiväkodissa ja samalla luokalla montaa saman nimistä.
mutta ihan käypä nimi myös ihmislapselle! =) Tiedän myös Oskari, Wilma, Konsta, Sulo ym. nimisiä kissoja ja koiria.
en kuitenkaan itse pidä nimestä, jotenkin lälly ja teennäinen.