Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Suomalainen kateus ja ahneus ilmenee kyllä omituisin tavoin...

Vierailija
06.12.2008 |

Jos olet vuosia sitten ollut juhlissa, etkä ole syönyt siellä yhtään mitään, ihan omasta valinnastasi johtuen, niin katsotko oikeudeksesi, että vuosien päästä mennessäsi samanlaisiin juhliin, voit viedä kaikki ruuat itsellesi. Ja perusteluna se, ettet silloin joskus syönyt mitään, vaan muut söivät sinunkin osuutesi.



No, jokainen vastaa varnaan sen ainoan oikean vastauksen. Mutta entäpä kun kyseessä on yhteiseltä tontilta kaadetut puut: Vuosia sitten tontilta kaadettiin puita. Silloin kaksi asukasta ei halunnut itselleen yhtään puita, eivät halunneet eivätkä tarvinneet. Mutta nyt kun vuosien kuluttua uudestaan tontilta kaadettiin puita, niin nämä kaksi tulivat vaatimaan, että he haluavat ne KAIKKI, koska eivät silloin joskus ottaneet yhtään. Hmmm?



Kaiken huippu on, että näillä asukkailla ei ole edes mitään tulisijaa ja näin ollen eivät edes tee puilla mitään. Mutta meille, joilla takat on, niitä ei haluttaisi antaa. Mutta kun kateus ja ahneus iskee, pitää puut saada itselle. Ja mitäkö nämä takattomat ihmiset puille tekivät? Antoivat vielä kaatopaikalle tai jonnekin hakkeeksi. Ja ilmaiseksi. Mutta naapureille, joilla olisi ollut niille käyttöä, niitä ei voinut antaa.



Kateus se on, mikä tätä maata pyörittää. Toivottavasti näillä ihmisillä on nyt hyvä mieli kun sai tehtyä kiusaa.

Kommentit (1)

Vierailija
1/1 |
06.12.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

tekisittekö itse samoin? Siis vain ahneuden ja kateuden nimissä. Ettei vain kukaan saisi mistään mitään hyötyä?



ap

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla