G: Kuinka vanhaksi asti imetetyn lapsen tiedät / olet itse imettänyt?
Kommentit (15)
Omaani, vajaa 2v., imetän edelleen.
Esikoinen vieroitti itse itsensä noin 1v 2k iässä.
Itselläni ei ole vielä lapsia, mutta jos mitenkään on mahdollista, imettäisin lastani mielellään ainakin puolitoista vuotta.
Itse olen imettänyt 9 kk ja 1,5 v saakka. Ekaa olisin toki halunnut imettää kauemmin, muttei lapsi enää jaksanut rauhoittua tissille.
Nyt tulee 1v 4kk täyteen mutta hiipumisen merkkejä on jo näkyvissä.
kovinkaan kummallista tai oksettavaa ole jos kaksi vuotiasta imetetään.. Melkein enemmän yököttää jos imetetään vaan 1kk ja tungetaan peruna suuhun 2kk iässä. Ja se maito kun ei riittänyt kuukautta pidempään, voi voi...
Vähän oudoksuttiin työporukassa kun tämän kertoi... Joku 2-vuotiaaksi imettäminen on mun mielestä vielä eri juttu..
Toinen ei ole vielä kokonaan lopettanut, nyt 2v 9kk. Mutta tutkimusten mukaan pitkään imetetyt saavat monenlaisia etuja, jos niihin nyt on uskomista. Jokainen kai taaplaa tyylillään.
Ekaa olisin imettänyt kauemminkin, mutta lopetin kuudennella raskauskuukaudella oman jaksamisen takia.
Hmm, itse imetän vielä 1v 8kk ikäistä lasta, miten ihmeessä vieroitetaan ihminen, joka itse sanoo nätisti yölläkin "(nimi) haluaa tissiä pikkuisen, toisestakin tissistä!" Olis ehkä pitänyt vähän aikaisemmin lopettaa.... :(
Omaani 1v 8kk, tokaa voisin imettää kauemminkin...
Minä olen pikkuhiljaa lopettemassa. Lapsi täyttää kuukauden päästä 2v.
Eli liki viisi vuotta yhtä lapsistani. Ja vaikka etukäteen tiesinkin varautua näihin "yäk, ällöä" kommentteihin, mitä täälläkin tuli, häkellyin silti niistä. Vaikken liiemmin asiaa mainostanutkaan.
Lapsi itse elää onneksi autuaan tietämättömänä siitä, että hänelle normaalista jutusta ovat osa aikuisista "yök, pervoa" linjalla. Tosin sen jälkeen kun hän oli vieroittunut ja kertoi asiasta ylpeänä muillekin oli puhetta siitä, että "jotkut aikuiset eivät ihan ymmärrä" ;-). Ihan vaan siltä varalta, että sanoo asiasta jolle kulle "yök"-refleksi ihmiselle.
Oman lapsukaiseni lisäksi tiedän monen monta muuta reilu 4 veeksi äitinsä maitoa nauttinutta, paljon 3-vuotiaana rinnalla käyneitä, ja vielä useamman parivuotiaana vieroittuneen. Ja toki myös monta vuoden iässä, alle vuoden iässä jne vieroittunutta lasta. Mutta omassa tuttavapiirissäni, ja omassa suvussani, ei pitkä imetys ole mikään outo juttu - sen verran normaali asia, että oma 4 veeni ei ollut ainoa äidinmaitoa saava lapsi lähiympäristössään. Siksi oletti tuon olevan ihan tavallista =).
Anteeksi, oli pakko tarttua "syö tissiä"- sanontaan. Aargh.
terv. lastaan 2-vuotiaaksi imettänyt