Paljonko vois pyytää vuokraa keskos/vastasyntyneen vaatepaketista?
paketissa on
yhtä kokoa aina nämä määrät ja paketissa siis kahta eri kokoa keskosvauvalle
body 14kpl
potkuhousu 14kpl
puolipotkuhousu 14kpl
kietaisupaita 14kpl
toinen vaihtoehto on vastasyntyneen paketti esim 56cm ja 60cm eli yhdessä paketissa on vaatteita 112kpl
paljonko olisit valmis maksamaan ko paketin vuokraamisesta?
hyötyhän olisi se ettei siksi pieneksi ajaksi pidä ostaa kaikkia vaatteita mitä aivan pieni vauva käyttää
koulutehtävää varten kyselen
ja sitten sellaista että kuinka pitkäksi aikaa kerrallaan voisi kuvitella että ihminen vuokraisi keskosvaatteita jotka olisivat esim kokoa 50 ja 52/54 tms
ei ole niin väliä noista kokojutuista että ovatko oikeita
kiitos jos joku viitsii vastata niin saisin laskemiini vähän jotain tolkkua =)
Kommentit (28)
Keskosethan ovat usein yli 2-kiloisiksi sairaalassa ja toki siellä saa ilmaiseksi sairaalan vaatteet käyttöön. Kotiutuessa käyttävät ehkä kokoa 44 tai 50, näitä saa varsin edullisesti ihan H&M:ltä, Kappahlista jne.
Oma keskoseni kotiutuessaan käytti noita 44-kokoisia ehkä kaksi viikkoa.
mutta eipä ole kirppaireilla tarjontaa keskosvaatteista, en varmaan koskaan ole nähnyt vaikka tosi paljon kiertelen niitä.
H&M muuten myy kokoa 44cm
Ovat suht edullisia, ja kauniita
Mä en kanssa oikein usko tuohon business-ideaan. Meillä ainakin kiertää nuo vauvanvaatteet ihan ilmaiseksi kaveripiirissä.
Vauvanvaatteet eivät myöskään kovin kalliita ole, joten vuokramielessä ehkä joku 20-50 senttiä/vaate/kk saattaisi olla hinta, joka joku maksaisi. Kirpparilla perusvaatteet eivät kuitenkaan paljoa maksa, eurolla saa jo omaksi käytetyn bodyn.
Laadukkaita keskosvaatteita on huonosti saatavilla ja ne on kyllä kalliita. Jos pitää koko setti hankkia 10 euroakin kappale, niin jää monelta ostamatta. Ja kurjaa se on sitä 2-kiloista ahtaa paksusaumaisiin 56-senttisiinkään. Onko teillä, jotka ette uskoneet ideaan, jotain kokemusta asiasta? MInusta ainakin oli kurja pitää vauvalla hankalia ja liian isoja vaatteita, mutta silloin ei ollut tarjolla muuta. Nythän jotain pieniä saa jopa Stockalta tai Henkasta.
Ei tuo toki yksistään voi olla kannattavaa. Vaatteita pitää huoltaakin ym. Olisiko joku pantti hyvä ottaa, ettei tule tappiota, jos joku ei palautakaan (perintäkin on kallista).
Ymmärräthän ap, että vaatteisiin voi jäädä kaikenmaailman kakka- ja puklutahroja hyvässäkin käytössä. Valkoinen ei siis värinä ole kovin hyvä. Mieti nämäkin tarkkaan.
Onko sinulla jo mielessä paikka, josta hankkisit nämä vaatteet?Vaatteet pitää merkitä huolellisesti, etteivät mene sekaisin vauvan omien vaatteiden kanssa, merkintä voisi hyvin olla jo pesulapussa tms.
Isommista vaatteista laittaisin vuokralle vain juhla-asuja ja hienosteluvaatteita (esim. vauvojen villakangastakkeja ym.).
Päätuotto täytyisi saada muista tuotteista, kuten sittereistä ym. Sitterin käyttöaika
ainakin mellä oli vain 5kk eli esim. sellaisen voisin nyt jälkikäteen ajateltuna vuokrata. Rintapumppuja kysellään minusta paljon vuokralle. Harva tarvii paria kuukautta kauempaa.
Ihan marketeistakin. Keskosyhdistyksillä on myös omia osta&myy-palstoja. Itse ostin kasan 40-44-senttisiä vaatteita muutamalla eurolla.
..perustuu siihen että pienten vauojen (1 v asti) vaatteet kuluvat vähän ja niitä tarvii silti monta per koko..esim body, pyjama ja housut..niitä tarvitsee n 5-7 kpl jokaisessa koossa. H&Mstä halvatkin vaatteet (yllämainitut) maksavat n 5€ kpl..kun vauva käyttää n 5-7 kokoa ennen 1 vuotta, (n 147 vaatetta) summaksi saa jo melkein 1000€...PERUSVAATTEISTA!
Jos ostat esim. Ruskovillaa, jotka ovat todella hyälaatusisa, missä yllämainitu maksavat n 19 € kpl, saat summaksi jo melkein 3.000€!!
Monet todellakin saavat vaatteita, ostavat kirppiksiltä jne..mjutta on myös monia jotka AJATTELEVAT sitten antaa niitä pois käytön jälkeen tai myydä eteenpäin, mutta siitä ei sitten usein tulekaan mitään, ja myymällä saat vain murtosa takaisin.
Ideana on siis teettää todella hyvälaatuiset vaatteet joissa kaikki mukavuudet vauvan kannalta (esim pesuohjelaput ullopuolella, saumat samoin..mullakin on keskosena syntynyt likka, ja tiedän mikten hauras iho niillä on) ja ne olisi helppo pukea. Kasvuvaraakin löytyisi tupla napituksessa bodyn haarassa ja ribattujen hihoissa jotka voidaan kääriä ylös tai alas kasvusta riippuen.
Mateiriaalina bambu/puuvilla sekoitus jolla on paljon hyvää..pehmeämpää, imee kosteutta (pysyy kuivantuntuisena), lämmittää kylmällä säällä ja viilentää kuumalla, on ekologista kasvattaa (ei tarvitse myrkkyjä, vettä kuluu vain murto osan puuvillan kasvatukseen verrattuna)..ja koska vaatteita kierrätetään saadaan entistäkin suurempi etu ekologisuutta ajatellen.
Kun koko käy pieneksi, tilaisit netistä uuden setin, joka tulee kotiovelle asti postitse 1-2 päivää, palautat sitten pieneksi jääneet postissa, samassa laatikossa kuin tulivat..ne menevät suoraan pesulaan jossa tahrat poistetaan ja ne saavat bakteerit tappavan käsittelyn.
..ja maksaisit tästä n 50€ kuussa (7 bodya, 7 pyjamaa, 7 housua).
Kun vaatteita ei enää voi vuokrata eteenpäin, ne LAHJOITETAAN esim saaraaloille tai tarvitseville...eli voisit oikeasi ajatella että maksat 50€kk hyväntekeväisyyteen mutta samalla vauvasi saa PARHAAT MAHDOLLISET vaattet hinnalla johon useimmilla ei ikinä olisi varaa.
Miltä kuulostaa? Kommentit ERITTÄIN TERVETULLEITA!!
:)
Tuli vaan mulla heti mieleen..
Muuten kyllä hyvä ja ekologinen idea!
Oletan että asiakkaat itse pesevät parhaansa mukaan. Pesula tekisi sitten loput. Tottakai niitä pitäisi sitten ottaa käytöstä pois jos menee ihan hirveiksi.
Jos joku vaikka rikkoisi vaatteen, he joutuisivat maksaan siitä 'kaupan hinnan', n 20€. Niinhän ne olisivat kuitenkin tehneet jos kaupastas ostaisi ja itse tärveltää..!
Väri olisi valk/luonnon valk joka käy tytöille ja pojille. Helpompi pestä ja ehkä jopa valkaista, jos pakko. Saumat iloisen bambu vihreät, osa 'lookia'..ei varmasti huku muitten omien vaatteiden joukkoon.
Mutta en mä tuollaisia normaali vauvalle vuokraisi.
Kirpparit ja huutonet ovat täynnä tosi hyväkuntoista vauvan vaatetta, niin ostan mielummin ihan omaksi. Niin saan pitää ne joista en raaski luopua, on vaihtelua vaatteissa, ja jos jokin vaate tärveltyy/katoaa/tms. niin ei tartte alkaa selitellä jollekin vuokraajalle. Samoin saan pestä vaatteeni juuri niin kun itse haluan, ottamatta stressiä siitä että unohtuiko se punainen sukka vahingossa nyt pesukoneeseen kun kaikki vuokra-vaatteet pyörii siinä samassa.
Mutta ehkä jotkut sittenkin innostuu tästä ideasta.
En tiedä miten sitten sellaiset joilla on tarkoitus tehdä useampi lapsi, ku silloinhan ssästetään jo siinä kun kierrätetään lapsien kesken, mutta joo ajatuksena mielestäni loistava :)
Miksi? Koska vaikka vaatteet eivät kuluisi (kyllä kuluvat; lapsia pidetään Suomessa usein lattialla ja moni oppii liikkumaan edes jotenkin ennen 1-vuotispäiväänsä), niihin tulee varmasti puklutahroja eivätkä kaikki soseetkaan lähde helpolla vaatteista jossei niitä käsittele HETI (porkkana, mustikka, jne.).
Kaikkihan me haluamme säästää ne sööteimmät, pienimmät, hassuimmat..mutta vaikka suunnitteleekin toista lasta niin sun ekaksi ostamat vaatteet pitäisi siis säilyttää jossain ainakin vuoden (tai no, 9kk..jos on kiire)..ja niitä kertyy tosi paljon!:)
Monet ovat myös ostaneet esim. tytölle, ja sit seuraava (tai serkun lapsi jolle ajatteli antaa eteenpäin) onkin poika! Jää monta vaatetta antamatta..ja jaksaako sit kukaan myydä kirppiksellä hajakokoja..ja jaksaako kukaan (rattaat mukana tottakai..tai jos asut maaseudulla), kiertää kirppiksiä etsimässä juuri silloin tarvitsevia kokoja..oikealle sukupuolelle?
Jos vuokraist nämä perusjutut, joita käyttää kotona, tai muitten vaatteiden alla, ja olisivat siis todella hyvälaatuisia, niin sulle jää rahaa yli ostaa enemmän juhla/erikois vaatteita..:)
kun nykyään ei tarvitse rattaiden kanssa kierrellä kirpputoreja kun huutonetistä ja muualtakin nettikirpputoreilta saa hyviä ja laadukkaita vauvanvaatteita halvalla, etenkin jos ostaa paketillisen vaatetta niin ei kappalehinta yleensä päätä huimaa. minäkään en jaksaisi murehtia vuokravaatteiden puhtaanapidosta ja siitä että kuinka monta "sakkoa" niistä sitten tulisi palautuksen jälkeen..
mutta muita lastentarvikkeita voisi vuokratakin ihan kannattavastikin, mutta en usko että vuokravaatteille tulisi kysyntää juuri lainkaan..
onhan meillä saatavilla äitiyspakkauskin, jolla pääsee hyvin alkuun. Ja kirppareilta saa tosi edullisesti juuri vauvanvaatteita.
Lisäksi suurin osa keskosistakin on kotiinpäästessään melko lailla normaalin vastasyntyneen kokoisia, tai jos eivät ole, saavuttavat sen koon parissa viikossa.
Sen sijaan vaunut, sängyt, syöttötuolit ym. voisivat olla vuokrauskohteina parempia. Esim. mökille voisi vuokrata kesäksi toisen setin. Ei tarvitsisi raahata kaikkea edestakaisin.
bodyja ja potkuhousuja saa niin halvalla, ettei vuokravetimet kiinnostaisi. Varsinkin jos joutuisi maksamaan jos menisi pilalle. Kaikki vaatteet olen laittanut kierratykseen kayton jalkeen.
Muita tarvikkeita ehkäpä, itse en asu Suomessa, ja Suomen reissua varten voisin vuokrata talvitamineita, kun niille muuten ei olisi kayttoa.
Käyttäjän kannalta se vaatteiden ja kankaiden kestävyys ihan pienissä vauvan vaatteissa ei ole todellakaan suurin ongelma, koska käyttöikä on viikkoja.
Mutta tässä parempi businessidea ap:lle:
kestovaippojen pesupalvelu. Ulkomailla näitä on paljonkin ja tosiaan toimii sillä oletuksella, että käyttäjällä ei ole omia vaippoja, vaan ostaa vaipan käyttöoikeuden ja pesun. Saattaisi toimia tiheästi asutulla lapsiperhealueella.
Jos kyseessä olisi kaveri, niin en vuokraisi, vaan vittuuksissani ostaisin uudet.
Kavereilta ei nyhdetä rahaa. Ostaa ne voisin kyllä kaverilta...
ja teen tällaisesta lastentarvikkeiden ja vaatteiden vuokrauspaikasta.
lisäksi laitoin että vuokrataan melkein kaikkia tuotteita mitä lastentarvike.fi sivuilla oli (ei nyt mitään tuttipulloja tms, vaan sellaisia mitä ei kauan käytetä ja joku voisi vuokrata mieluummin niitä)
tosin tuossa on aika hirveesti noita vaatteita. Varmaan puolet/ koko riittäis.
Varmaan keskosvaatteista vois ottaa jopa satasen/ kk...
En tiedä...
Hei, olen oikeasti ajatellut perustaa vastaavan yrityksen..laitatko mulle viestiä nina.ignatius@gmail.com...kiireesti!
T Nina