Lue keskustelun säännöt.
Punatulkun askarteluohje hukassa
13.12.2008 |
Miten se menikään? Ala-asteella niitä väännettiin kovastikin. Minulla oli ohje jossain jemmassa, mutta nyt en löydä mistään.
Jotenkin lankaa kieputettiin pahvirinkulan ympärille niin paljon kun siihen sopi. Mutta entäs sitten?
Kommentit (2)
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
luulen että AP tarkoittaa kuitenkin tätä:
Ohje poimittu suomi24:sta.
Punatulkun teko ohje
Kirjoittanut: Aamuhämärä 26.11.2004 klo 09.08
Hei! Kuullostaisiko tämä siltä mitä haet? Lankaa kiedotaan n.15cm pitkän pahvinpalan tai kirjan päälle tai niin pitkän palan kuinka pitkän punatulkun haluaa tehdä. Kun kieputetut langat alkavat näyttää n.2-4cm paksuisilta nipuilta riippuen kuinka tukevan linnun haluaa. Näitä kieputuksia tehdään mustasta, punaisesta ja harmaasta villalangasta. Mun ohjeessa leikataan langat poikki.(mustan ja punaisen voi jättää kyllä leikkamattakin, ehkä harmaankin en ole kokeillut leikkaamatonta versiota niin en ole varma harmaan kohdalla. Paremmin sen varmaan saa kyljiksi avattuna). Sitten musta ja punainen nippu sidotaan vastakkain yhteen keskiosan kohdalta. Harmaa laitetaan ristikkäin mustaa vasten kiinni. Sitten punaiset langat taitetaan vastakkain vatsaksi ja mustat vastakkain seläksi ja harmaat asetellaan taittaen kylkiin kummallekkin puolelle. Sitten jos haluaa voi laittaa vanua sisälle lanka kasan keskelle. Näin, kun olet taitellut langat jää punaisen ja mustan taittelukohtaan kiinnityslangan tekemä väli mihin voi laittaa vaikka kartongista nokan, jos haluaa nokan tehdä ja liimata silmät sivuille. Mutta ennen nokkaa. Langat kiinnitetään pyrstön puolelta kaikki yhteen niin että kaikki tulevat kiinni, näin muodostuu linnulle pyrstö.
Laita muutaman langan alta vielä niskan kohdalle lanka mistä saat linnun lentämään.
Toivottavasti onnistut, ohje on vähän vaikea kirjoittaa mutta kyllä se kokeilemalla onnistuu. Joten onnistumisen iloa linnuntekoon ja hauskaa joulun odotusta!!!!