Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Onko mielestänne vapaa-ajattelijoiden toiminta ja

Vierailija
12.12.2008 |

"uskonto pois kouluista"-kampanja sielunvihollisen aikaansaamaa?

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
12.12.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olen sitä mieltä että uskonnonopetusta pitäisi olla koulussa, vaikka olen ateisti. Parempi että koululaitos opettaa toivon mukaan neutraalisti eli ei tunnustuksellisesti, kuin että kaikenmaailman hihhulilahkot tyyliin nokiamissio rupeaa mestaroimaan.

Vierailija
2/2 |
12.12.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

ET olisi kaikille sopiva puolueeton aine. Kohta on maassamme melkoinen uskontojen kirjo, miten koulu pystyy järjestämään kaikille heidän uskontojensa mukaisen opetuksen? Ja muutenkin, en ymmärrä miksi koulun tehtävä olisi opettaa jotain uskontoa.



Meidän perhe kuuluu kirkkoon ja olemme sellaisia ns. tapakristittyjä...uskon Jumalaan, mutta en ihan kuten kirkko opettaa. Kirkossa käymme jouluna, muuten emme osallistu toimintaan mitenkään, paitsi lapset käyvät seurakunnan kerhossa. Niin ja tietysti maksamme kirkollisverot, siitä kai menee suurin osa hyväntekeväisyyteen ja näihin kerhoihin yms?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan kaksi yksi