Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Ostatteko vauvalle joululahjoja? Hommaatteko pukin jos ei ole isompia lapsia?

Vierailija
30.11.2008 |

meillä 8kk ikäinen lapsi ja mies hössöttää joulua. Lapselle pitää kuulemma ostaa joululahjoja ja naapuria pyydetään pukiksi. Siis mun mielestä tuon ikäiselle ei tarvisi mitään kun ei se vielä ymmärrä mistään mitään. Eikä nyt olisi oikein muutenkaan rahaa. isovanhemmat ja kummit nyt kuitenkin ostaa jotakin.

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
30.11.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

:) Varmasti ainakin tykkää niistä papereista. Ja äiti ja isi ja muut lahjojat saavat kokea antamisen ilon. Tosin emme velvoita ketään ostamaan mitään vauvalle emmekä pahastuisi vaikka joku ei ostaisikaan. Tosin molempien suvun tuntien saa liikaakin... No, paljon paperia mitä rapistella!



Pukkia ei tule. Jos ei sitten sisko reilun kahden vuoden ikäiselle tytölleen sellaista halua.

Vierailija
2/6 |
30.11.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

lahjoja toki tuli meiltä ja muilta, mutta pukkia ei ollut. Miksi turhaan pelotella lasta, joka ei pukin tarkoitusta lainkaan vielä ymmärrä? marketin pukki riitti silloin :)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
30.11.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pukkia ei tule, ei tullut mieleenkään, vauva jouluna n. 10kk.

Vierailija
4/6 |
30.11.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja paljon.. ei oltu ostettu oikeen mitään ennen joulua, leluja siis. Pukkia ei ollut eikä tänäkään vuonna tialta pukkia vaik lapsi kohta 3v.

Vierailija
5/6 |
30.11.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

ei mitään kallista ja erikoista, mutta rakennuspalikoita hankin

isä toimii ilmeisesti pukkina kun heittää pukkikeikan muutenkin

meillä myös 8kk

Vierailija
6/6 |
30.11.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä esikoinen sai ekana joulunaan (9kk silloin) lahjoja, mutta pukkia meillä ei ollut. Itse asiassa tyttö nukahti aattona lattialle silkasta jännityksestä ennen kuin lahjoja päästiin avaamaan :) Tajusi siis, että jotakin outo on ilmassa, mutta en ukso että pukki olisi tuonut mitään lisäarvoa asiaan :)

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yksi seitsemän viisi