Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

osittainen hoitovapaa

Vierailija
11.12.2008 |

Osittainen hoitovapaa ja jäämässä äitityslomalle. Jos olen sanotaan vuoden kotona, niin miten työaikaa määräytyy äitiysloman jälkeen eli tehdäänkö aina silloin uusi sopimus jos haluaa jatkossakin tehdä lyhyempää työpäivää vai onko vanha sopimus edelleen voimassa äitiysloman jälkeen?

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
11.12.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Nyt on anottu 1.1.-31.12.09. Anoa pitää 2 kk etukäteen. Olettaisin että siinä vaiheessa kun olet töihin palaamassa, niin anot sitä silloin. Tarkista vielä työpaikaltasi kuinka paljon etukäteen sitä pitää anoa.

Vierailija
2/2 |
12.12.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei mitään anomista tarvita. Lyhennetty työaika pienen lapsen hoitoon on lakisääteinen oikeus. Ei sitä tarvitse anoa, vaan ILMOITTAA työantajalle. Työantajan kanssa sitten SOVITAAN miten asia järjestetään käytännössä (eli päivittäinen lyhennetty työaika tai esim. normaali työpäivä neljänä päivänä ja yksi työpäivä kokonaan vapaalla). Työaika ja työsopimuslaeista löytyvät tätä koskevat määräykset, jossa myös on ne ajat, jolloin asiasta pitää työantajalle ilmoittaa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla