Te jotka ostatte alaikäsille viinat;
niin entäpä jos sen tuloksena nuorenne vaikka kuolee,tai joutuu vakavaan onnettomuuteen? Oisitteko tehneet mitään toisin?
Kommentit (3)
Joku täällä kehuu kun ostaa/antaa olutta kolme kuukautta vajaa täysi-ikäiselle ja sen perusteella yleistetään kaikki.
Todellinen ongelma on ne kymmenvuotiaat siellä vatsahuuhtelussa ja viides-kuudesluokkalaiset jotka ovat saaneet perjantaipulloksi puolenlitran kossun ja heitetty ulos häiritsemästä vanhempien viikonlopun viettoa.
Usein verrataan siihen että lipitettiinhän sitä olutta silloinkin, kun itsekin olin nuori. Silloin hinta oli kuitenkin rajoittava tekijä harvemmalla oli varaa useampaan pulloon ja pääasiassa juotiin keskiolutta.
Tämänpäivän yläkoululainen kun lähtee kaverin kanssa viettämään perjantai-iltaa niillä laatikkollinen (24 tölkkiä) A-olutta. Pahimmassa tapauksessa molemmilla oma laatikko.
Myrkytystila tulee 14-15 vuotiaalla, 40-45-kiloisella teinillä vastaan yllättävän nopeasti.
Itse noudatan lainsäädäntöä, mutta ymmärrän niitä jotka mielestään opettavat lapsiaan kohtuulliseen alkoholin käyttöön vanhempien valvonnassa.
Se ei vaan ole vastuullista opettamista että lapselle/ nuorelle ostetaan juomat ja se lähetetään ulos yhtä tomppeleiden kavereiden kanssa juomaan.
siltä osin omatunto pysyy puhtaana, jos nuori lähtee kuitenki ja jotain sattuu; on se luonnollisesti kauhea asia
hukassa niillä jotka vetoaa lauseeseen;Tekee ne niin kuitenki; Vai lipsutteko muissaki lakiin liittyvissä asioissa? Teille ei merkkaa pelien ja ohjelmien ikärajat ym?Mistä asti on tullut hyväksytyks ostaa viinaa alaikäsille? Ja miksi pitäs? Mä en avaa sitä porttia siihen asiaan. Jos juovat salaa se on sit toinen juttu, mut mä en ainakaan anna sille hyväksyntää