Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Lisää vielä au pair -aiheesta

14.11.2005 |

Meillä on toinen tyttö menossa. Ihan kiva ja herttainen. Ja otettu ihan pääasiassa kotitöitä tekemään äidin avuksi, kun perheen isä on paljon matkoilla ja töissä (itse asiassa haettiin kotiapulaista eikä au pairia ilmoituksessa). Välillä tuntuu vain raskaalta, kun tyttö haluaa kaksi lämmintä ateriaa päivässä, eikä aina se mitä ehdotan tai teen kelpaa. Tyttö ei siis itse laita ruokaa.

Ongelmaksi koituu viikonloput, kun usein yksin hoidan lapset ja siinä sivussa passaan tätä tyttöä ja valmistan hänelle ruokaa. Tyttöhän on vapaalla tuolloin. Enkä näe järkeväksi maksaa hänelle ylitöistä sunnuntaina esim. niin että hän katsoo lapsia, että saan valmistettua hänelle ruokaa. Asumme englannissa, niin kaupassa käynnin joudun minäkin hoitamaan, koska täällä hän ei uskalla ajaa.

Miten ratkaisen tämän ongelman. Nätisti sanon useasti, että hänen täytyy itse huolehtia oma lounaansa, mutta ei. Pakastimessa on jopa valmisruokia. Olen muutaman päivän viikossa aamupäivän pois ja hän hoitaa vauvaa sillä välin (joka yleensä nukkuu). Ja kun tulen kotiin isomman lapsen kanssa odottaa hän minua tekemään hänelle/heille ruokaa.

Hänen mielestään äidit laittaa ' lapsille' ruokaa. Miten ratkaisen tämän ongelman?

Kommentit (7)

Vierailija
1/7 |
14.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä on kyllä sinänsä sama juttu, että teen kaksi lämmintä ateriaa päivässä lapsille, joten hoituu au pairin ja omakin ruokailu siinä samassa. Mutta muuten hoitaa au pair kyllä itse omat ruokailunsa esim. vapaapäivinä ja pyynnöstä valmistaa myös ruoan lapsille ja itselleen, jos minulla on joku meno. Itse asiassa kerran hän itse ehdotti, että voisi enemmänkin valmistaa ruokaa, kun ei ole niin tottunut tällä tavalla passattavaksi.

Jos olet kerran sanonut, että teepä itse ruokasi ja valmisruokaakin on kaapissa, niin kuulostaa melko avuttomalta tytöltä.

Ja tuo autolla ajaminen. Jos teillä on tarve sille, että au pair ajaa autoa ja hänellä kortti on, niin mielestäni te voitte kyllä patistaa häntä ajamaan. Kustannatte vaikka pari oppituntia tai sitten opetatte ensin itse.

Muistan kun itse olin aikanaan au pairina, niin ei multa paljon kyselty, että haluanko ajaa, vaan oli pakko opetella ja uskaltaa.

Sinuna kyllä istuisin pöydän ääreen vähän juttelemaan näistä asioista tytön kanssa.





Vierailija
2/7 |
14.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eihan se siis missaan nimessa ole au pair- toiminnassa ideana etta tyttö olisi perheen aidin passattavana. Sinuna ottaisin asian puheeksi. Jos ei se ruoka kelpaa tytölle mita teet koko perheelle niin kylla hanen minusta pitaisi ehdottomasti tehda sitten itse oma ruokansa!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/7 |
15.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minusta on hyvin outoa, että au pair pitää itseään yhtenä perheen lapsista. Näin siis päättelin tuosta, että au pairin mielestä " äiti tekee lapsille ruoat" ja sitten huomasin, että aiemmassakin au pair- keskustelussa olit viitannut samaan asiaan.

Meillä on au pair, joka kyllä varmaan vetäisi herneen nenään, jos minä alkaisin hänen äitiään leikkimään ja olen itsekin ollut joskus au pair eikä moinen ajatus tullut mieleenkään. Eikä kyllä sen aikaisille au pair kavereillekaan. Enemmän kyse oli työntekijä-työnantajasuhteesta ja välien lähentyessä ehkä korkeintaan kaverisuhteesta.

Toki näiden 19-vuotiaiden perään pitää pikkusen kattoa, olen minäkin antanut neuvoja esim. lisätöiden hankkimisessa ja kielikurssin etsimisessä, mutta täysi-ikäisiä aikuisia ihmisiä he toki jo ovat ja vastuussa itsestään ja elämisestään.

Tulee mieleen, että onkohan tämä teidän au pair tyttö ollut sittenkään ihan valmis ollut lähtemään kotoa yksin maailmalle. Tai ainakaan hänellä ei ilmeisesti ole ollut kovin selvää, mitä se au pairina oleminen oikein tarkoittaa. Vaikka ikään kuin perheeseen kuulutaankin, niin eihän se mikään vaihto-oppilasvuosi ole.

Vai onko hän vain ihan mahdottoman laiska! :-)

Vierailija
4/7 |
15.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä mytös aupair ja mä äitinä olen myös kotona. Mäkin laitan meillä päasiassa ruuat - se kun sujuu iteltä sutjakkaasti ja tytöt ovat tottuneet mun ruokiin. Aupair on kyllä sanonut, että vois ruveta laittamaan, jos vain pyydän. Mutta tykkään ite laittaa ruokaa, että tää ei meillä oo kyllä mikään ongelma.



Muakin on mietityttänyt kun työsopimukseen laitoin, että ruuat saa talosta. Ja vähän väliä käy niin, että lapset syö lounaansa eväinä tai edellisen päivän rippeitä esim. kun aupair on kaupassa. Yritän kyllä aina näissä tilanteissa kysyä, että onko ok, että lämmintä lounasta ei oo. Ja aina on ollut ok. Mutta silti tää välillä mietityttää. Jos otamme toisen aupairin, niin laitan sopimukseen selkeästi, että ruoka kuuluu aupairille, mutta ei välttämättä valmiina. Eli ruokaa saa, silloin kun sitä teen, ja silloin kun valmista ruokaa ei ole, sitä saa jos itse tekee. Meillä ei siis oo ollut asiasta ongelmia (muuta kun mun omassa päässä). Lähinnä vaan hävettää, jos syödään pitkään samaa ruokaa tai epämääräisiä eväsleipiä... Viikonloppuisin päivärytmi on vähän hitaampi meillä koko talossa ja yleensä silloin syömme vain yhden ruuan.



Ravintolasyömisestä olemme sopineet, että maksamme ravintolaruuat vaan työaikana. Jos aupair ei lähde mukaan, koitan kyllä kattoa, että kotonakin on valmista ruokaa (muuten hävettäis lähteä ravintolaan...). Toistaiseksi kotona on tainnut näissä tilanteissa olla valmista ruokaa. Vähän hullulta kyllä tuntuis vääntää ruokaa vaan aupairille, jos itse ei syötäis kotona. Sillon on mun mielestä roolit vähän sekaisin. Täytyyhän ton ikäisten osata huolehtia syömisistään, kunhan on ruokatarpeita edes kotona. Silti hävettäis kyllä poistua kotoa syömään jos kotona ei ois valmista ruokaa... Toisaalta en usko, että aupairit haluaa kovinkaan usein meidän perheiden kanssa lähteä vapaa-aikana ravintolaan syömään, vaikka me siellä ruoka maksettaisiinkin.



" Ongelmaksi koituu viikonloput, kun usein yksin hoidan lapset ja siinä sivussa passaan tätä tyttöä ja valmistan hänelle ruokaa. Tyttöhän on vapaalla tuolloin. Enkä näe järkeväksi maksaa hänelle ylitöistä sunnuntaina esim. niin että hän katsoo lapsia, että saan valmistettua hänelle ruokaa."



Mielestäni kyse ei ole aupairin työajasta, jos hän valmistaa itselleen ruokaa. Näytä nätisti, että jääkaapissa on aineksia, joista voi valmistaa ruokaa. Ja neuvo vähän vaihtoehtoja, mitä raaka-aineista saa helposti tehtyä. Laita vaikka kirjalliset ruuanlaitto-ohjeet. Meillä ei tosiaan oo aupairi yhtään näistä ruuista valittanut, mutta jos niin kävisi, niin varmaan neuvoisin laittamaan ruokaa itse. Helpommin kyllä sanottu kuin tehty, ettei toista loukkaa... varsinkaan jos on jo pitkään toimittu jollain tavalla.



" Asumme englannissa, niin kaupassa käynnin joudun minäkin hoitamaan, koska täällä hän ei uskalla ajaa.

Me asumme Yhdysvalloissa ja täälläkin liikenne vähän erilaista kuin Suomessa. Juuri kauppareissuthan ovat loistavi autoiluharjoittelussa. Kyydissä ei ainakaan silloin ole lapsia. Ehkä en uskaltaisi laittaa lapsiani aupairin kyytiin, jos hän olisi kovin epävarma ajaja.



Mä kyllä vähän luulen, että me äidit kannetaan tällaisista asioista vähän liikaa huolta. Tsemppiä teille!

Vierailija
5/7 |
15.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sanoi etsineesi kodinhoitajaa, mutta sinulla onkin au pair. Ehkä sinun juttujesi perusteella olisi kaikille osapuolille parasta, että etsisit sen OIKEAN kodinhoitajan tekemään kotityöt puolestasi, ja unohtaisit kokonaan au- pairit.

Vierailija
6/7 |
15.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

ihan niin kun moni sanoikin. eihän tuollainen vetele ja ettei ruuat enää edes kelpaa! au pair on kuitenkin perheen työntekijä ja perheen apuna, ei joku ylimääräinen passattava jolle vielä maksetaan. ota härkää sarvista ja kerro tytölle pelin säännöt.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/7 |
16.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Au-pair sanahan tarkoittaa sitä että tulee perheeseen perheenjäsenen vertaisena. Kyllä aikuisen perheenjäsenen kuuluu vuorollaan auttaa esim. ruoanlaitossa.



Ja ei semmoinen käy, ettei ehdottamasi ruoka kelpaa. On eri asia jos au-pair on allerginen esim. kalalle mutta jos ei vaan huvita niin johan on. Meillä on ollut kaksi kasvissyöjää ja silloin kun muu perhe on syönyt lihaa, ovat tytöt itse laittaneet kasvisruoan. Nykyiseltä kysyin haastattelussa ruokarajoituksista. Sanoi, ettei mitään ole. Nyt on ilmennyt ettei pidä tosi monista asioista (esim. kalasta, tomaatista, juustosta, maidosta). Kun niitä on ruoassa niin saa syödä tai olla syömättä. Tämää muuten koskee lapsianikin. Eli syödään sitä mitä on tarjolla ja jos ei, niin sitten ollaan syömättä (meillä kyllä syödään monipuolisesti ja aina on tarjolla salaatteja ja kasvislisäkkeitä).



Se on vaan joskus niin vaikea saada sanotuksi asioista ja niin ettei kuulosat nipottavalta tärkeilijältä...