Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Äippärahasta aina vaan uus kysymys :)

16.09.2007 |

Mutta siis osaisko joku nyt neuvoa tietämätöntä. Oon yrittäny kelan sivuilta löytää vinkkejä tähän omaan tilanteeseen mut vaikeaa on...eli : minun äitiyspäivärahakauteni alkaa tammikuun alkupuolella, päivärahahakemuksen saan jättää lokakuussa. Ja nyt mietinkin että onko minulla mitään mahista hakea puolen vuoden tulojen perusteella kun olin kesän töissä kolme kuukautta, kesä-elokuu ja nyt kelan työttömyspäivärahalla lopun aikaa ellei töitä ilmaannu...voinko siis noilla kolmen kuukauden tuloilla hakea mahdollista suurempaa rahaa vai pitääkö se olla ollu koko puol vuotta töissä jotta voi hakea...kiitos oikein kovasti jos joku viisaampi viitsii vastata :)

Kommentit (8)

Vierailija
1/8 |
16.09.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos ne puolen vuoden tulot on 20 % suuremmat kuin vuonna 2005 niin vain silloin ne otetaan huomioon.

Vierailija
2/8 |
16.09.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Juu kyllä mä ton tajua, toi sama lukee kelan sivuilla. Mut kun mä nyt mietinkin et riittääkö toi kolmen kuukauden pesti vai pitääkö olla yhtämittaisesti töissä sen puoli vuotta...2005 olin opintorahalla ja äippärahalla puolet ja puolet..no voin kai mä kokeilla laittaa tulotiedot sinne ja kattoo antaako ne enemmän vai ei

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/8 |
16.09.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

mutta niin olen ymmärtänyt (voi olla et olen ymmärtänyt väärinkin) mutta kela voi huomioida myös 3kk tulot ennen äitiysloman alkua jos on vaikka juuri alottanut raskauden aikana uudessa työpaikassa ja saanut tyyliin vakipaikan ja tuloja ei ole kerennyt kertymään pidemmältä ajalta. Jos on ollut vaikka työttömänä ennen tätä uuden työn alkua.. Mutta niinkun sanottu, voin olla ymmärtänyt väärinkin... Kannattaa varmaan kyysä kelasta..



Tiiukka

Vierailija
4/8 |
16.09.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

mulla sama juttu, että olen työttömänä ennen äitiysrahakauden alkua, ja nyt olen töissä ollut n. 5kk yhtäjaksoisesti (sitä ennen työttömänä ja joskus aiemmin muutaman kuukauden töissä). Kelasta sanoivat, että vion toimittaa 5kk:n tiedot, tai sitten ottaa aiemmilta työssäolojaksoilta vielä siihen lisäksi kuukauden. Eli ainakin mulla laskevat 5kk:n tulojen perusteella, joten mikseivät laskisi myös kolmen kuukauden.. =]

Vierailija
5/8 |
17.09.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kelan lapsiperheelle-oppaan sivulla 18 sanotaan näin:



" Työtulo voidaan arvioida vuosityötuloksi myös vähintään kuukauden työtulon perusteella edellyttäen, että hakija esittää työnantajan todistuksen tai muun luotettavan selvityksen siitä, että työssäolo olisi jatkunut vähintään kuusi kuukautta, ellei hakijan oikeus vanhempainpäivärahaan olisi alkanut."



Tämän perusteella minä pahoin pelkään, että jos työsi on ollut ainoastaan kesätyö, se ei välttämättä riitä äitiyspäivärahan laskuperusteeksi.



Jos kuitenkin olet ollut yhteensä kuusi kuukautta töissä tänä vuonna (anteeksi, en muista kerroitko mitä alkuvuodesta teit), niin mielestäni voit hakea äitiyspäivärahaa niiden kuuden kuukauden palkan perusteella. Sinun täytyy kuitenkin tehdä silloin selvitys miksi tulosi ovat vaihdelleet.



Parasta ja luotettavinta tietoa saat tieysti suoraan Kelasta. Minä ehkä sinun tilanteessasi istahtaisin Kelan tädin tai sedän juttusille ja kysyisin kuinka sinun tulee hakemuksesi täyttää.



Tsemppiä pohtimisiin!



Siru-Sofia

Vierailija
6/8 |
17.09.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mulla oli ennen esikoista se tilanne, että olin juuri keväällä lopettanut opiskelun ja saanut kesäksi hommia ja sitten olin syksyn tyhjän panttina, kun eivät ennakonperintärekisteriin kuulumiseni takia kirjaa minua työttömäksi. Mulla alkoi joulukuun puolivälissä äp-raha virtaamaan ja tekivät päätöksen 6 kk tulojen perusteella, jotka olivat sellainen kasa silppua, että ihme, että saivat jotain selvää. Työnantajia oli useita ja sitten ne omatkin tulot. Mutta kyllä ne sen laskivat oikein ja sain sen perusteella ihan oikein sen äp-rahan. Eli kannattaa vaan toimittaa todistukset kaikista mahdollisista tuloista edelliseltä puolelta vuodelta niin siitä sitten laskevat. Sitä en tiedä vaikuttaako työttömyyspäiväraha, että laskettaisiinko sen perusteella suoraan jotain. Kannattaa soitella kelaan, ettei tarvitse turhaan pähkäillä!!



nemma ja kuopus 16+ rv

Sisältö jatkuu mainoksen alla
7/8 |
18.09.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

laskettiin 2005 syntyneen tytön äitiysraha työttömyystuesta, kun olin työttömänä ennen äitiyslomalle jäämistä. Iloinen yllätys oli se, että tt-tuesta 86% laskettiin täysimääräisestä summasta (kaikkine korotuksineen) eikä siitä mitä mulle jäi maksettavaksi miehen tulojen aiheuttaman vähennyksen jälkeen. Se on siis yksi vaihtoehto.



Kela kyllä laskee sen parhaimman, oli se sitten puolen vuoden tuloista, viimeisestä verotuksesta (todennäköisesti vielä vuoden 2006, jos loma alkaa tammikuussa) tai työttömyystuesta.

Vierailija
8/8 |
18.09.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

" Päiväraha voidaan laskea myös verotusta tuoreempien työtulojen perusteella, jos hakijan työtulot ovat olleet jatkuvasti vähintään 20 % enemmän kuin verotuksessa todetut palkkakertoimella korotetut työtulot. Tällöin hakija voi pyytää, että Kela huomioi hänen työtulonsa kuuden kuukauden ajalta välittömästi ennen vanhempainpäivärahakauden alkamista. Nämä tulot kerrotaan kahdella. Näin lasketusta vuositulosta tehdään samat vähennykset kuin verotetusta vuosityötulosta.



Jos hakija on ollut ilman työtuloja esimerkiksi työttömyyden, sairauden, asevelvollisuuden tai äitiys-, vanhempain- tai hoitovapaan takia, hän voi esittää Kelaan työtulonsa niiltä kuudelta kuukaudelta, jolloin hän viimeksi oli työssä. Tulot voi kuitenkin esittää vain äitiys- ja vanhempainrahan alkamisvuodelta ja sitä edeltävältä vuodelta.



Kuuden kuukauden tulojen laskemiseksi Kela pyytää hakijalta selvityksen hänen palkastaan ja luontoiseduistaan sekä hänelle maksetusta lomarahasta. Ratkaisevaa ei ole palkan maksupäivä vaan se, että tulot, esimerkiksi urakkapohjat, on ansaittu tuona aikana. Vain hakijan jatkuvat tulot otetaan huomioon. Tuloja voi olla myös vain osalta kuuden kuukauden aikaa."



Joten jos kelan sivuja lukee, sieltä löytyy niin paljon kohtia kuin on kohdan hakijoitakin, joten helpommin ehkä ap pääset kun kysyt suoraan kelasta asiaa (esim. nettisivujen kautta onnistuu kysymysten lähettäminen) ja kerrot tarinasi ja taustasi heille! =]