Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

kääääk!! auttakkee..

05.01.2007 |

eli onkohan normaalia, raskausviikkoja on nyt 36+5 ja on tullu muutaman päivän ajan sellasta kirkasta ohutta" limaa" ja pikkarit on jatkuasti märkänä, en tiiä onko se pissaa, jota valuu vai kenties lapsi vettä vai mitä ihmettä... toinen lapsi tulossa, enkä silti tiiä miten toimia, pitäskö käydä tarkistuttaan tilanne. supistellu on jo pari viikkoa ja beuvolasta on käsketty ottaan rauhallisesti. alapäässä tuntuu paineen tuntua..

kiitos jos joku jaksaa vaivautua vastaamaan :)

mama ja masuasukki rv36+5

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
05.01.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

kovasti sitä tulee? valkovuotoa kuulostaisi olevan.. tai limatulppaa? :)



rv36+6

Vierailija
2/6 |
05.01.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mulla ainakin tuli noilla viikoilla älyttömästi melko vetistä valkovuotoa, paikat kun alkaa pehmetä niin noita limojakin alkaa valua... Lapsivesi on käsittääkseni vaaleanpunaista, korjatkaa viisaammat jos olen väärässä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
05.01.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja se on nyt niinku muuttunut kirkkaaksi limaksi... mun edellisessä synnytys kertomuksessa lukee että lapsi vesi oli kirkas, mut oon kyl kuullu että jos tihkuttaa pikkuhiljaa pois niin ei välttämättä ees huomaa... tiiäppä sit nyt :D tympee tällee lopussa ku ei tiiä oikei mistää mitää..

Vierailija
4/6 |
05.01.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

tu lapsiveden tihkuminen niin neuvolassa ja synnärillä on sellaisia tikkuja, joilla näkevät kumpaa on.

Vierailija
5/6 |
06.01.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

lastamme, niin viikolla 36 tuli juuri tälläistä kirkasta vuotoa, joka sitten osottautui lapsivedeksi. Kannattaa käydä synnärillä tarkistuttamassa. Mulla se lapsivesi oli siis kirkasta ei vaaleanpunaista. No ehkä olet jo asian selvittänytkin. Mukavaa loppuodotusta!

Vierailija
6/6 |
07.01.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minä hikoilin esikoinen vatsassa viime kesän (synnytys elokuun lopussa) ja itsekin vuosin mitä lie, luultavasti valkovuotoa. Viimeisen raskauskuukauden ajan vaihdoin pikkuhousut ainakin 2 kertaa päivässä, kun inhotti kun olivat märät. Kun menin yli-aikaultraan, niin siellä todettiin että lapsivesi oli niin vähänä, että jouduin käynnistykseen, kun ei poikaa kuulunut luonnollisesti. Raskaus meni tasan viikon yli lasketusta. Mitä kaiutta lie sitten on vesi kaikonnut. Pissallakin ravasin loppu kohden tosi usein.



Sitä vain yritän oikein kiertäen ja kaartaen sanoa, että jos lapsivesi menee vähäksi, niin se on vauvale vaaraksi. Jos tuntuu, että lapsivettä tihkuu. Tai ehkä synnytys on käynnistymässä/käynnistynyt.