Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

***EnskAt kEskIvIIkkOOn***

20.12.2006 |

http://www.vauva-lehti.fi/keskustele/tm.asp?m=9120882&p=1&tmode=1&smode…



...neljä yötä jouluun on, laskin aivan itse äsken... (tai viis jos joulupäivään laskee)

Kommentit (15)

Vierailija
1/15 |
20.12.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

johan täällä alkaa itelläkin kaikenlaista lorahteleen kun tuollaisia yöllisiä kuulumisia lukee:) mutta hän varmaan tullee sit uutisia kertomaan tänään (tai sitten ei...:))



kiitos eilisistä manse-treffeistä vauvakkaille burdelle, miamikille, osselle ja naperolle. osse jos lukee tätä palstaa, niin ei se simppis vielä tajunnut tulla, kova oli yritys tuosta navan yläpuolelta jaloilla. isikin hänelle eilen jo jutteli masuun että kyllä meillä nyt alkaisi kaikki oleen valmiina että saat tulla sitten kun haluat:)



jouluruuista: kinkkua en oo syönyt viiteen tai kuuteen vuoteen, kun en oikein punaista lihaa syö. eli kalkkuna kuuluu mun herkkuihin, ÄITIN tekemällä sinapilla:) perunalaatikko uppoo kans hyvin, samoin sienisalaatti, graavit kalat (:(), maustekalat ja ehdottomasti JOULULIMPPU! ai niin ja kotikaljaa, muuten en kotikaljasta välitä mut jouluna kuuluu.

sit rosollia syön, porkkanalaatikkoa kans, mut ei ne mitään herkkuja oo.

lanttulaatikko ei oikein uppoo, maksalaatikkokin jää väliin aina. lipeäkalaa en syö.

siinäpä ne meidän jouluruuat tais ollakin, lihakastikkeet, karjalanpiirakat, makaronilaatikot ei kuulu meidän joulupöytään.



poppis: tiedän tunteen tossa hius-jutussa. lyhyeks leikkasin joskus kahdeksan vuotta sitten. ja vaikka kuinka aina välillä koitan kasvattaa, niin hermot menee jossain vaiheessa. nyt tää on tällänen polkan ja lyhyen välimalli... saa nähdä josko nyt jossain vaiheessa sais kasvateltua...



vauva-vakuutuksista ollut puhetta. onko kesis tosiaan niin et tapiolasta saa vakuutuksen vaikkei muita vakuutuksia siellä oisikaan? kun ainakin vielä muutama kuukausi sitten kun me siellä asioitiin niin piti olla heiltä joko koti- tai maatilavakuutus. meillä suurin osa vakuutuksista heillä onkin, joten ei ongelmia. mut siis tosiaan ainakin syksyllä vielä vaadittiin. tais sit reilu kuukausi sitten tulla tieto et meillä on nyt heiltä tuo varaus siihen vakuutukseen, kun olivat kaikki epäselvät jutut selvitelleet mm. tayssista.



toivottavasti auroran vointi paranee. mut jollei niin käy ihmeessä tilanne katsastaas vielä siellä naistenklinikalla. harmi kun sulle on tullut noin paljon kaikenlaista vaivaa:( ite on päässyt kuitenkin aikas helpolla, mitä nyt liitokset välillä tooosi kipeet, mut se onkin oikeestaan ainoo vaiva.



vauvaantuneille kiitokset kuulumisista ja kommenteista.



jushka: onkos tuo väskynäsoppa rusinasoppaa vai sekametelisoppaa (l. sekahedelmäsoppaa)? mä olen todennut et kun riisipuuron tekee uunipuurona, pääsee niin helpolla, ei tartte pelätä pohjaan palamista tms ja puuro tulee kuin ittestään. ja eikös nyt pidä muistaa syödä auran sinappia, eikös se oo entisajan turunsinappia? ja sit taas turunsinappi jotain ulkolaista?



mykis: vai että siellä on huonoa omaa tuntoa podettu? höh! voi, mä olen kyllä homejuustoa silloin tällöin syönyt, ihan kypsentämättömänä...



lisbet oli puskutuksen kuullut:) kyllä meinas itelläkin olla silloin ekoilla kerralla tippa linssissa :´)



jahas, omassa navassa ei sen kummempia kuulumisia. nyt olis niin kuin vimppa päivä simppikselle syntyä, et pääsis vielä jouluks pois laitokselta, jos kaikki menee hyvin. eilen mentiin nukkuun jo yhdeksän jälkeen ja kas kummaa kun uni loppu viiden jälkeen. mies lähti töihin kuuden aikaan. taidan nyt käpertyä katteleen kuinka grinch varastaa joulun, mun ehdoton joululeffa-suosikki:)



kandin kuulumisia ootellen, tikru ja simppis 38+5

Vierailija
2/15 |
20.12.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Heipsis!



Taas ollaan keskiviikossa. Jotenkin kyllä jo odottaa, että työt loppuisi ja pääsisi taas rauhassa viettämään joulua.

Olen jälleen aika pihalla teidän keskusteluista, mutta yritän päästä mukaan..:)



Vakuutuksista olitte puhuneet. Tosiaan, itse kyselin vauva vakuutusta Tapiolasta ja sanoivat, että sitten pitäisi olla kotivaakutus siellä. Tosin, järkeväähän se on siirtää sitten kaikki yhteen paikkaan. En tiedä onko käytäntö muuttunut, mutta minulle ainakin sanoivat, ettei vakuutusta muuten saa. Niin ja te, jotka olette alle 26 vuotiaita, kannattaa kysellä Pohjolasta Easy-vakuutusta. On todella halpa ja samaan vakuutukseen saa liittää oman puolison ja lapset. Easyn sisältämästä vauva vakuutuksesta en ole vielä kysynyt, joten sitä selvittelen.



Omaa tilannetta: Kävin tällä viikolla ekassa neuvolassa ja eipä siellä mitään ihmeellistä ollut. Sydänääniä pyysin, että kuunnellaan, mutta eihän ne vielä kuuluneet...Jospa sitten seuraavalla kerralla!:)



Oikein mukavaa joulun odotusta kaikille! Palailen tästä töiden pariin!

*greetas rv 9+6*

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/15 |
20.12.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset


Tää mamma nyt sekoili, eli Tikru, oot ihan oikeessa. Se olikin Veritas, mitä ensin mietittiin kun sieltä sai lapsivakuutuksen ilman muita. Tapiolassa on siis se kätevä omavastuujuttu, joten ollaan siirtämässä muutkin vakuutukset sinne. Vähän hirvittää sikäli, että meillä on nyt if:in kotivakuutus joka on toiminut moitteettomasti kaikki ne kerrat (ja niitä on monta :) kun meidän perhe on sieltä korvauksia hakenut. Toimiikohan Tapiolassa yhtä hyvin? Ainakin oli kalliimpi...

No joo, nyt pitää lukea tenttiin, joka alkaa parin tunnin päästä. Pitäkää peukkuja!

Kesis

Vierailija
4/15 |
20.12.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kandilla onkin jännät paikat, ilmoittelehan itsestäsi jos vielä kotiin pääset:=)



Täällä pikkuhiljaa heräillään... Saatiin eilen uusi moottorilla toimiva sänky ja olikin ihanaa kun sai jalat nostettua vähän ylöspäin yöksi. Toivottavasti auttaa tohon mun kauheaan turvotukseen! Sen takia meinaan sängyn kinusin:)) Oli hyvä tekosyy saada;)



Vakuutuksia oli mietitty. Mä suosittelen Lähivakuutuksen vakuutusta. On edullinen vuosimaksu ja hyvä vakuutusturva, ja vielä 35% edullisempi jos ottaa kotivakuutuksenkin sieltä. Omavastuu on 50¿ per sairaus (eli samasta sairaudesta maksat vain yhden omavastuun, vaikka kävisit 7 kertaa korvatulhduskierteen takia lääkärissä) eli ei paha, eikä tartte odottaa koko vuotta rahoja, että voi hakea korvauksia niinkuin Tapiolassa. Mulle oli tärkeää et saan rahat heti, kun isoja summia kuitenkin! Eikä aina ylimääräistä niin paljon sivussa. Vakuutusmäärää kannattaa myös katsoa tarkkaan. Esimerkiksi oliko If:llä vai Tapiolalla jotain 50 000 euroa/vakuutusaika vakuutusmäärä. Kun taas Lähivakuutuksella jotain 20 000 euroa/ sairaus. Eli vaikka tulis monta kertaa tuo 20 000 täyteen mut eri sairaudesta, niin vakuutus jatkuu. Kun taas jos on vakuutusaikainen raja, niin se summa kun kerran täyttyy, katkeaa vakuutus! Tulipa pitkä sepustus, monta työvuotta vakuutusyhtiössä takana, joten siksi moinen selostus:)) Mut kaikissa hyvät ja huonot puolet, kannattaa katosa oman tarpeen mukaan.



(.) Täällä odottelen millainen olo tulossa täksi päiväksi. Toivottavasti huimaaminen olisi jo mennyt ohi!!! En lähde nkl:lle!! Muistinkohan eilen sanoa, että kun hoitajat siinä mun ympärillä pyöri eilen ja mua tutki, niin veikkasivat että huimaus ja hengityksen raskaus johtuvat varmasti siitä,että vauva painaa tuolla selässä johonkin isompaan valtimoon ja verenvirtaus siksi heikompi ja pyörryttää. Eli sanoivat että kyljellään pitää nukkua, ei selällään.

Eli kun masu visusti piilossa pysyy vieläkin, niin EI voi seistä/istua kauaa kun jalat puutuu, EI voi nukkua selällään/olla selällään kun painaa selässä valtimoon ja huimaa ja hengitys vaikeutuu. EI voi oikein mahallaan olla kun tunuu vähän ilkeeltä, eli mitä mulle jää??? Kyljellään olo;=) Huippua tää raskausaika!!!;)

Ekat 25 viikkoa meni tosi hyvin, ei tietoakaan raskauden olemassaolosta. Ei huonoa oloa, ei tissikipua EI MITÄÄN! JA sit alkoi nää vaivat, jotka ei ota päättyäkseen. lkoisesti kaikki näyttää hyvältä, mut sisällä on jotain aivan muuta ja kohta menee kermot:((((( *aargh*

Sori valitus!



Nyt lähden aamupalalle



Aurora Ja Bebe rv30+4

Vierailija
5/15 |
20.12.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Aurora79, mietin eilen sun tilannetta ja mulla tuli kans sama mieleen, mitä sulle ilmeisesti oli jo sanottu, että kohtu painaisi jotain isoa valtimoa. Itsekin ollut muutamaan otteeseen pyörtyä, kun olen selälläni maannut. Ensin on alkanut huimata ja heittää päässä ja sitten kun on noussut istumaan, niin onkin silmissä sumentunut, kuulo on kadonnut, kylmä hiki jne. jne. Että näin meillä.



Kandilla on siellä jännät paikat! Tai varmaan muut palstalaiset jännäävät enemmän kuin kandi itse :D



Väsyttää ja vituttaa, voisikin mennä vaikka tiskaamaan :p



Han ja Rumpali 34+0

Vierailija
6/15 |
20.12.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

[color=FF00FF]Huh, olipa hirveä päivä eilen, olo oli ihan kamala.. itkua tihrustin sohvalla koko päivän kun ei voinut mitään tehdä. Illalla otin panadolin ja sainkin yön nukuttua kohtalaisesti. Nyt alkaa jo pikkuisen paremmalta tuntumaan, toivottavasti ei tuu enää tuo olo takaisin!



Varttia vailla yks olisikin sitten viimenen neuvolalääkäri, saas nähdä onko tuolla alakerrassa tapahtunut mitään, toivoa sopii, etä edes jotain olisi tapahtunut sitten rv 10 kun viimeksi lääkäri oli=)

Menkkamasita jomotusta ollut nyt reilun viikon päivät ja samoin sellaisia lyhyitä viilto kipuja tuolla alhaalla, tiedä sitten mitä sekin tarkoittaa, mutta toivottavasti jollain lailla liittyy lähestyvään synnytykseen;)



Olitte niin ahkerasti eilen kirjoitellut, että en meinaa ollenkaan muistaa mitä eilisessä pinossa olikaan.



Kandi oli ainakin meinaamassa varaslähtöö ottaa;) Tulehan kertomaan jos jotain tapahtuu=)



Auroralle jaksuja, kurjalta kuulostaa nuo vaivat:(



Huh, kai sitä pitää mennä itseään laittamaan ja suunnata kohti neuvolaa.. Kaupoillakin pitäisi vielä sen lääkärin jälkeen pyörähtää ja ja kaikki eilen jääneet hommat pitäisi tänään tehdä.



Mukavaa keskiviikko päivää kaikille!

terkuin siru ja tiiti rv 36+1[/color]

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/15 |
20.12.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

jos mä änkeisin itteni myös tänne puolelle..Eka vauva ois syntymäs huhtikuun alussa,hieman jännittää..Yritän olla miettimättä liikaa tuota synnyttämistä...

Minkäslaisia vaivoja teillä on ollut tässä vaiheessa?

Itellä selkä meinaa hajota joka käänteessä ja hormoonit jyllää koko ajan pahempina,käy sääliksi miestä..Supistukset vaivaavat myös,seurannassa oon tampereella..

mutta ei noi mua niin hirveesti stressaa ko pikku toukka myllää sen verran hyvin siäl mahas,et se varmaankin viihtyy :) ja onneks luntakin tuli nyt kuitenkin,pysyis nyt jouluun asti.



hauskaa joulun odotusta kaikille



Niina 24+3

Vierailija
8/15 |
20.12.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pikainen tervehdys teille kaikille! On meinaan töihin lähdettävä ihan justiinsa. Viikko sairaslomaa takana ja kolme päivää töitä edessä ennen joululomaa. Kuulemma aika levotonta ja paljon sijaisia meidän osastolla. Mutta eiköhän nämä päivät tässä sujahda kun pitää joulun mielessä!



Kandin kanssa eilen treffailtiin ja kylläpäs nyt minuakin jännittää jos vaikka pikkuinen päättänyt syntyä ennen joulua! =) Täytyy illalla töistä tultua palailla kurkkaamaan kuulumiset.



Mukavaa keskiviikkoa kaikille! Voikaa hyvin!



t. iida-linnea 22+0 JEE! Uusi viikko taas edessä =)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/15 |
20.12.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

[color=4876FF] Nams! Tulee kyllä vesi kielelle, kun lueskelee noista teidän joulupöydän herkuista :b! Jouluruuat on niin hyviä!



Tänään oli lääkärineuvola (vai onkos se nyt neuvolalääkäri?!no samapa tuo...). Ja kääks! Pissanäytteessä glukoosit oli kahdella plussalla (tai oikeestaan 1+ ja 2+ välimaastossa). Ensin neuvolatäti sanoi, että ei vielä aleta asiaa sen kummemmin kontrolloimaan tai tarkistelemaan, mutta sitten kun mainitsin mun heikotusoloista (välillä on aina pyörryttänyt, oksettanut ja kylmä hiki noussut pintaan...vähän kuin alkuraskauden oireet olisivat palanneet), täti päätti varata mulle ajan huomiselle sokerirasitukseen! Painoindeksin tai painonnousun vuoksi en joutuisi sokerirasitukseen, mutta tuo glukoosi ja heikot olot kantsii kuulemma tarkistuttaa rasituksen avulla. Apuva! Onko kukaan teistä käynyt siinä sokrurasituskokeessa? Onko se ihan kauhea juttu? Sokerirasitus on huomenna vasta klo 11.50...miten pystyn olemaan syömättä ja juomatta siihen asti (12 tuntia pitää olla syömättä&juomatta ennen rasitusta)?! Pyörryttää jo pelkkä ajatuskin;)



No muuten kaikki oli masussa kunnossa:) Painonnousu sopivaa, verenpaineet ok, sf-mitta (24cm) menee nyt keskikäyrällä (viime kerralla oli yläkäyränkin yläpuolella), kohdunsuu kiinteä ja kiinni, Piksuliinin sykkeet sekä liikkeet hyvät, raivotarjonnassa oli Piksu tällä kertaa.



Huih¿Kandilla on jänskät paikat! Päättääköhän pikkuinen jo syntyä:)



Toivotaan, että Auroran ja Sirun olotilat normalisoituvat ja heikotusolot katoavat taivaan tuuliin=)!



Tervetuloa Niina Enskailemaan!



Nyt tää lähtee syömään jotain, ettei ihan pökerry tähän tietsikan luo! Täytyykin tänään varmaan mutustella maha täyteen ruokaa, jotta jaksaa huomisen päivän sitten olla syömättä ja juomatta!



Mukavaa keskiviikkoa jokaiselle Enskattarelle ja Enskavauvalle!



~ ♥ ~ Viipuli ja Piksu, rv 27+2 ~ ♥ ~ [/color]

Vierailija
10/15 |
20.12.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

[color=#0000CD]Rytmi on täällä ihan pyllystä..Kukun joka yö johonkin 03:een ja herääminen sitten viivästyy..Damn. Huomenna ois neuvola klo 09.30, sa nähdä miten selviän..=/



Jouluruokagalluppiin en oo vastannu..Mun herkkua on mamman tekemät lanttu- ja punajuurilaatikot. =) Lipeäkala on kuvottavaa!!!!



Jushka: kerkisin mäkin innostua lumesta! Nyt taas kun katsoo ulos niin huonolta näyttää..=(



Mikäköhän on kandin tilanne? Jänskättää! =)



Tikru taitaa nyt vaan joutua pidättelemään simppistä joulun yli? =)



Vakuutuksista oli ollut puhetta..hitto kun mekin meinattiin vaikka mitä ja tohinassa se sit kokonaan jäi..=/



Aurora: hyvä, ettei ollut mitään vakavaa tms. vaikka on varmaan kurjaa toi huimaus ja puutuminen..=( Jospa sun massu pian pullahtais kunnolla niin mikään ei enää painais?



Sirukin voi vähän paremmin..hyvä juttu! =)



Niim:lle tervetuloa! =)



Iida-linnealle tsempitykset ja jaksamista töihin! =)



Viipulille jaksamista sokrurasitukseen! Aika myöhään tosiaan pääset, mulla oli aika jo klo 07.50 niin oli vielä inhimillistä. Siellä istutaan paikoillaan se n. 2h ja 3:sti otetaan verta..Heti pääsee pois kun on viimeinen näyte otettu..(ainakin täällä pääsi). Ota jotain syötävää mukaan niin otat heti kun vimppa näyte on otettu niin jaksat sitten lähteä sieltä..Joillekin kai tulee kovinkin huono olo siitä juomasta, toivotaavn parasta, että sulle ei tuu!



Tänään on ehdottomasti lahjojen paketoimispäivä! Johan ensimmäiset tulee kohta lahjakierrokselle! =)



Mukavaa keskiviikkoa kaikille! Voikaa hyvin!



t. poppis ja räpsytin rv35+0 (jey!)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/15 |
20.12.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

En sitten ehtinytkään eilen kommentoimaan, mutta siitä kohta..



Mies ja neuvola yhdistelmästä olitte puhuneet..

Meillä mies on käynyt vain kerran neuvolassa (joskus rv 37) kun sattui olemaan vapaalla, ja rakenneultrassa oli mukana. Ja nyt molemmilla äitipoli käynneillä Hämeenlinnassa, jossa oli ultra ja lääkäri. Neuvolaan en oikeastaan ole edes pyytänyt, ei siellä mitään sellaista tapahdu.



G: Joulu herkkuihin kuuluu tietysti kinkku ja perunamuussi, riisipuuro ja aha niin ihana lakkasoppa! Ja lisää lapin herkkuja, äidin tekemä poronkäristys kuuluu myös meidän (jos äiti siis paikalla) joulupöytään. Joulutortut ovat myös ehdottomia, samoin piparit ja suklaat.

Minulle (eikä miehelle) ei maistu mitkään perinteiset laatikot.



Vakuutuksesta, me otettiin Pohjantähdestä, koska siellä on kaikki, asunto, autot ja meidän molempien vakuutukset. Vaihtoa ei edes mietitty, kun jo pelkästään autovakuutus on n.150¿ halvempi kuin muualla.. Ja Pohjantähdessä on se hyvä että korvaa maitoallergiankin. Kallishan se tosiaan on, mutta halpenee iän myötä.



( . ) Eli eilen piti olla neuvola, muttei ollutkaan. Sitten alku illasta aloin miettimään ettei pikkuinen ollut liikkunut, ja tein melkein 2,5h seurannan, enkä saanut tarpeeksi liikkeitä. Ja oli ollut myös toissa iltana melko hiljainen.. Sitten vaan soitto synnärille ja käsky kävi käyrille. Joku 25min oltiin sit käyrällä, ja kaikki hyvin. Syke pomppi 130-170 välillä, ja tunsin liikkeitä, mutta todella kevyinä. Verenpaineet oli tietysti katossa jännityksen takia. Sit lääkäri vielä ultrasi, ja sanoi että lapsivettä normaali määrä, ja sai painoarvioksi 3900! Mut se voi heittää jopa 300g.. Hurjaa kasvua olisi tuo 3,9kg, viime viikon maanantaina oli kuitenkin 3,3kg.. Sanoi, että on alle 4kg syntyessään, mikä ihan sopiva minulle, kun olen yli 170cm pitkä. Kohdunsuulla oli tapahtunut sen verran, että kaulaa " enää" 2cm ja sormelle edelleen auki. Paikat ovat kuulemma vähitellen pehmenemässä. Pikkuisen pää hyvin hyvin alhaalla, lääkäri tunsi sen sormella. Ja napavirtaukset hyvät.



Eli hyvää ja huonoa, pikkuisella kaikki hyvin, mutta synnytys ei siis luultavasti ole lähelläkään.. Saimmekin ajan ensi viikon keskiviikolle yliaikais käynnille, ja sinne ollaan asennoiduttu miehen kanssa menemään.. Mies sanoi kun sit klo 23 päästiin kotiin, et toisaalta kiva tehdä tälläinen harjoitus lähtö. ;)



Anteeksi pitkä oma napa viesti, meistä ette pääse eroon vielä hetkeen. :)



bejpi ja vaisu öttiäinen 40+3

Vierailija
12/15 |
20.12.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Siis kun en nykyään voi kotonakaan mennä illalla enää koneelle kun on se mummo siellä hoidettavana niin putoan kyllä pian kelkasta.. ;) No, kommentoidaas vähän..



Siitä punajuuriauralaatikosta, laitan reseptin jakoon heti kun saan sen konelle.. :) Ja tuli vielä noista ruoka-asioista mieleen, meidän perhe tilaa joka vuosi about näihin aikoihin yhden kokonaisen poron lapista ja sitä sitten riittää koko vuodeksi. On käristyslihoja ja paistilihoja erikseen jne. Ja varmaan tässä joulun lähestyessä laitetaan poronkäristystä, viimeistään tapanina.. nam.



Retulla alkaa olla remppa ohi, se on varmaan upea fiilis! :)



Lisbet oli käynyt eilen neuvolassa ja kuuli Viivin sydänäänet! :))) Uih! Meillä oli MA ultrassa syke 148 ja neitiähän se lääkäri povasi.. Mä oon ihan pihalla noista ¿tyttö-/poikasykkeistä¿.. Että yritän olla funtsimatta noita sen enempää..



Kandilla oli eilen lorahdellut, mites tänään???



Vakuutuksista vielä, me laitettiin hakemuspaprut menemään Pohjolaan kun sieltä on ihan kaikki muutkin ja on koettu hyväksi. Toivottavasti sen sitten meille ¿myöntävät¿..



Niinalle tervetuloa tänne enskojen joukkoon! Vaivoja kyselit.. Tällä hetkellä ei pahempia vaivoja ole * kop kop koputan puuta * väsymystä ja epämääräisiä vuotoja oli alkuraskaudessa, about 1,5kk pohkeet kramppasivat tosi ahkerasti (niihinkin sain avun lentosukista).. Siinäpä ne tais melkein olla.. Ei ainakaan muistu mieleen muuta.



Viipuli joutuu sokerirasitukseen ¿ mä myös, pitäis tänään aika varata ¿ mutta hyvä että masussa oli kaikki kunnossa! :)



Bejpikin vielä vaan sitkeästi palstailee.. ;) Öttiäiselle nyt vaan lähtölaukauksia, vielä melkein ehtisitte saada käärön kotiin jouluksi..



Jep, mäkin lähden kohta neuvolaan.. Kivaa, jos vaikka saataisiin ne KELAn paprut yms hoidettua. Vois alkaa odottelemaan sitä äitiyspakkausta. ;) Vaikka se onkin aika sinivoittoinen ja lääkäri povasi neitiä saapuvaksi, niin kyllä me se otetaan. Jännää.. Olo on ihan ok, ainoa vaan että vähän selkää särkee kun olen pari kertaa sitä mummoa nostanut ¿ vaikka se ei raasu enää paljoa painakaan kun tuntuu että on viime vuosina kuihtunut ihan kokoon.. Eilen kyllä sitten illalla jo pistin isän hommiin ja peesasin vaan siinä apulaisena. Nyt on mummokin jo vähän pirteämpi, vaikka vielä särkee eikä yksin pääse liikkeelle ¿ edelleen 2 ihmistää täytyy vähintään olla apuna kun vessassa käy. Jospa se mummokin pääsee nauttimaan joulusta. :) Neuvolan jälkeen meinaan vain olla kotona mummon seurana. Luen kirjaa ja makoilen soffalla. Jaksanpa mukavasti sitten taas huomenna pitkän päivän kun on pari jumppaa illalla. Että semmosta. Mukavaa päivänjatkoa kaikilla ja voikaa hyvin!



Mammis + Tiitiäinen 24+5

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/15 |
20.12.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset


Elistä pinoa lukiessa herahti ihan vesi kielelle.... :) Täällä yksi jouluruokien ystävä ilmoittautuu! Mun herkkua on rosolli, en tiiä miks mutta äidin tekemänä se on ihan tautisen hyvää. Ja tietty se kinkku, joka on yleensä meidän perheessä ollut syötynä jo ennen aattoa.... Itse en tänä Jouluna ruokia pahemin tehtaile, kun joulu menee puolin ja toisin vanhempien leireissä. Pakko myöhtään, mutta aivan ihanaa mennä valmiiseen pöytään! :)



Vakuutuksista olitte turisseet. Me otettiin vaaville vakuutus Nordeasta. Siel on kaikki muutkin vakuutukset ja lainat joten pariin muuhun yhtiöön verraten maidän tarjous oli suht. hyvä. Tällaisen linkin takaa löytyy muuten sairaskuluvakuutuksista vertailua jos jotakuta kiinnostaa lukea aiheesta lisää: http://www.vakuutusneuvonta.fi/pdffiles/lvve2006.pdf .



Muutamilla (en muista kenellä) oli ollut huonoja vointeja... teille tsemppiä ja lepoilua! Koittakaa ottaa iisisti ja passoittakaa niitä miehiä :)



Poppikselle paketointi-intoa! :) Lahjojen väsääminen on huippukivaa puuhastelua!



Bejpillä oli ollut harkkalähtö synnärille... Onneksi kaik oli hyvin vaavilla. Lisää oottelua siis, mutta kyllä se palkitaan =)



Mammikselle mukavia oloiluja mummon seurassa :) Itsekin kaipaa omia mummojaan, mutta molemmat asuu 400 km päässä :( Onneksi Joulun aikana pääsee näkemään.



Oma napa - ei ihmeellistä. Töitä on ollut vikat pari päivää ihan hirveesti, kai joku viime hetken paniikki ennen Joulua. Mutta, kohta sitä pääseekin sit viikoksi lomailemaan joten eipä tämä haittaa! Nyt tämä tyttö hilipaisee keskustaan hankkimaan viimeisiä joululahjoja. Toivottavasti kaupoissa on jotakin vielä jäljellä.....



Mukavata keskiviikkopäivän jakoa!



Leenis & jr tasan 24

Vierailija
14/15 |
20.12.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

[color=CD0000]Mitäs se kandi nyt, häh????!!??

Tollasia kirjottelee..



Mä ajattelin nyt tulla pikaseen vaan toivottaa kaikille



OIKEIN HYVÄÄ JOULUA!!!



kun on loppukiirettä tässä tänään ja huomenna varsinkin, sit pe yhteen asti töitä ja siitä ihana 8 tunnin istuminen autossa :/

Anopilla ei oo nettiä niin vasta ens viikon puolella pääsee palstailee..



Riikka ja pikku d 24+5

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/15 |
20.12.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset


[color=red]Tänään oli eka neuvolakäynti ja aikaa siellä meni ruhtinaalliset tunti ja vartti! Monet on sanonu ettei ekalla käynnillä mene kun vartti aikaa, vaan mulla ainakin meni sit kauemmin! Neuvolan täti halusi ihan ekaks pissanäytteen ja sitten se kyseli kaikenlaista, otti verikokeita ja mittasi verenpaineet, sekä antoi ison pinkan lippusia ja lappusia ja lomakkeita täyteltäviksi. Verenpaineet oli ok, pissanäyte puhdas ja hempparitkin 120, saa nyt nähdä sit milloin pitää aloittaa rautalisän käyttö jos tuosta alkaa laskemaan. Koko neuvolakäynnin h-hetki oli kun kuunneltiin pikkuisen sydänäänet ja ne kuuluikin tosi hyvin! Meinasi itku päästä kun kuuli että siellä se pikkuisen sydän jyskyttää (160krt/min), tuli tosi hyvä olo kun sai konkreettisen varmistuksen siihen että pienellä on kaikki hyvin! Tammikuussa sitten niskapoimu-ultraan ja seuraava neuvola on 31.1. Mies ei ollut mukana neuvolassa, mutta häntä selkeästi harmitti jälkeen päin kun ei lähtenyt mukaan, koska ei nyt kuullut niitä sydänääniä. Mutta ultraan sitten on kyllä innolla lähdössä mukaan! Että tämmöistä tänne! :)



T:Titi-uu rv9+3[/color]