Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

###Helistimien viikonloppu###

Kommentit (12)

Vierailija
1/12 |
15.12.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Nonniin heinikset, se olisi sitten viikonloppu! Itselläni on tässä koko päivä vapaata, kun menen vasta klo 17 töihin tänään. Lauantai ja sunnuntai onkin vapaata ja lähden sukulaisreissuun viemään joulupaketteja. Mies tulee vasta jouluksi kotiin, joten minulla on tässä hyvää aikaa touhottaa näitä joulujuttuja :)



nti.tuike: Olen pahoillani ikävästä kokemuksestasi! Voimia ja joulunodotusta!



vompatti: Ihanaa kuulla että jossain päin on vähän talventynkää! MIINUS 4 kuulostaa jo ihan luksukselta :) Toivottavasti mekin saadaan tänne etelään tuollaisia lukemia kohtapuoliin.



millaste: Kätilö on se joka ultraa. Kyllä ainakin täällä meilläpäin saa vaihdettua ultra-aikoja mikäli aika ei millään sovi. Kutsussa varmaan lukee jokin numero johon voit soitella.



liskolisbet: Saitko uuden tukan? Minäkin sain eilen, nyt on kivaa olla taas joulukuvissa kun on uusi look :) Tai no, vanha look, mutta uutta väriä ;)



jennu: Teidän pojan nimi on Aaro. Minullakin yhden ystävän kolmevuotiaan nimi on Aaro ja se tuntui aluksi hassulta kun ei ollut tottunut nimeen. En ollut varmaan edes kuullut koko nimeä aikaisemmin. Nyt se tuntuu luonnolliselta ja on tosi kiva ja erikoinen nimi :)



weatherby: Toivottavasti 8 tuntia bussissa sujuu hyvin eikä mitään pahoinvointiaaltoja tule! Riittävästi eväitä ja suolaista mukaan!



Omaa napaa: Tänä aamuna sitä lääkärin varoittelemaan ruskeaa vuotoa sitten tuli. Lääkärihän sanoi, että kohdun hematooma saattaa vielä vuodella, mutta ei kannata säikähtää. En sitten säikkynyt, totesin vaan että toisaalta hyvä että tyhjentyy sieltä niin ei tarvitse olla koko ajan varpaillaan. Tuntuu vaan niin ilkeältä, tottakai. Siellä se pikkuinen köllöttelee ja vieressä on verihyytymä, joka purkautuu. Voitte vaan kuvitella miltä tuntuu, pelottaa. Mutta nyt en anna pelolle sijaa ja uskon arvoisaa lääkäriä :) Muuten kaikki ok!



Mukavaa viikonloppua helistimille ja hyvää 3. adventtia!

DreamOne ja " nappula" 7+3



Vierailija
2/12 |
15.12.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hei vaan!



Olen käynyt pitkään lukemassa helistimien juttuja, mutta vasta nyt päätin kirjautua mukaan. Olen itse 31-v. ja mies 30, asumme Itä-Suomessa, ennestään meillä on poika (syntynyt 11/04) ja synnytyssairaala tulee olemaan PKKS. LA on 11.7., joten Elliä odottelemme.



Neuvolassa kävin viime viikolla. Papereita ahkerasti täytettiin ja esitteitä vinopino saatiin. Sydänääniä yritettiin myös kuunnella, mutta ne eivät vielä kuuluneet (rv 9+1). Niinpä terkkari sanoi, että voidaan varata uusi aika vielä ennen joulua, koska sydänäänten pitäisi sitten jo kuulua. Tänään soitin neuvolaan siirtääkseni aikaa päivällä aiemmaksi, koska olemme jouluksi reissuun lähdössä. Ajanvaihto onnistui hyvin, mutta sitten terkkari päästi todellisen sammakon suustaan. Hän kysyi BMI:tä, jonka sanoin olevan 25. Tämän jälkeen hän vain tokaisi: sulla taitaa olla sen verran fylliä siinä mahan päällä, että voi olla, että sydänäänet eivät kuulu sittenkään. Suoraan sanottuna loukkaannuin asiasta. En pidä itseäni mitenkään pahasti ylipainoisena (myönnetään, että muutama ylimääräinen kilo tuossa vartalolla saattaa olla...). Miltäköhän tuo kommentti olisi mahtanut tuntua hieman pyöreämmästä mammasta? Mitäpä mieltä olette tuollaisesta kommentista? Onneksi tämä terkkari vaihtuu tammikuun alusta ja vanha, tuttu terkkari palaa lomiltaan.



Tässä minun viikonlopun aloitukseni. Illalla on pojan joulujuhla, jota kovasti odotamme. Saa nähdä, miten pikkuisäntä osallistuu esityksiin.



Mukavaa viikonloppua kaikille helistimille!



siljamaaria ja elli rv 10+2



Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/12 |
15.12.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

heissan,



eihän täällä vielä kova vilske olekaan ollut, liekö vielä ahkerat ihmiset töissä:)



DreamOne: toivottavasti toi vuoto on nyt sitten kerralla ohi. On varmasti hurjaa kun tulee vuotoa, vaikka lääkäri sen olisikin todennut. Ollaanhan kuitenkin vielä melko alussa.



Itse: mä sain opiskelujuttuni tältä vuodelta valmiiksi. ihanaa pääsee pian nauttimaan joulusta ja lomasta:) Lisäksi olo on ollut aamun oksentamista lukuun ottamatta siedettävä. Nyt pitäisi vielä hieman siivota ennen kuin lähdetään viikonlopuksi miehen vanhemmille.



mukavaa viikonloppua helistimille:)

t.Jennu ja pikkuinen 10+5

Vierailija
4/12 |
15.12.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Heippa!



Melkein jo uskallan tuulettaa, että pahoinvointi alkaa väistyä, väsymys taas tuntuu palailevan..



Olin eilen aamusta iltaan jouluostoksilla ja sainkin lahjat hankittua, mutta nyt on sellainen olo kuin olisi hakattu ja lapset kiukuttelee, kun ei saa kurkkia kasseihin ja pusseihin..



Jollain oli täällä hematooma kohdussa. Hyvällä ystävälläni on vuotanut hurjasti joka raskaus ja nyt hänellä on myös hematooma kohdussa. Mitä sinulle (anteeksi, kun en muista nimimerkkejä) on sanottu siitä, tuleeko se itsekseen pois ja onko tulehdusriskiä jne? Ystävälleni ei ole oikein vastattu, vaikka jo viidettä odottaa ja aina on vuotanut.



Olipa kurja kommentti terkalta painon suhteen! Itse otan ainakin todella helposti itseeni kaikki painoon ja mahaan liittyvät kommentit, vaikkei mullakaan mitään ongelmia sensuhteen ole. Olinkohan viikolla 7, kun kun yksi kaveri, joka jo tiesi, pamautti: " joko sä oot lihonut?" Kiehuin ja sanoin vaan, että lihominen ja painonnousu odotusaikana on 2 eri asiaa, jälkimmäiseltä ei voi välttyä, ensimmäinen on oma vika.



Vaikka siis kyllähän sekin on lihomista, jos odottaessa tulee 20kg lisää.. Mutta itsepähän jokainen kilonsa kantaa..



Oli muuten eka nla tiistaina ja olipa ihana kuulla sydänäänet, lapset oli ihan innoissaan, kun lupasin että pääsevät tammikuussa mukaan! Ultra aika olisi sitten 29.12. on se jännä kun vk 8 ultrassa vauva oli sellainen katkarapu ja sitten 12 viikolla sillä on jo pää, kädet, jalat, selkäranka näkyy, sormet ja varpaat ja näyttää siis jo ihan ihmisen alulta :0) ja aikaa tähän menee vain 4 viikkoa..



Mukavaa viikonloppua kaikille!

Vierailija
5/12 |
15.12.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mä en taas töissä päässyt nettiin. kone tilttasi heti kun yritin vauva-lehden sivuille. Luin sitten tyytyväisenä vaan Ilkka Remestä. mä olen puhelin- työssä. jos puhelin ei soi, ei ole juurikaan hommaa. Tai tietty jos pitää jäljitellä lähetyksiä, kauppalaskuja etc. Soitella muihin Pohjoismaihin. Mutta lähinnä voi lorvia jos ei ole puhelimessa.



Mä soitin neuvolaan tänään ja yritin varata ekaa lääkärin aikaa. Meillä on lääkäripula, ja sanottiin, ettei ensi vuodelle ole vielä tiedossa lääkäriä, niin ei voi varata mitään aikaa :-S kysyin onko paikallisessa terkkarissa ultrakone. On kuulemma sellainen, mutta se on tosi huono ja sille ei ole koulutettua käyttäjää :-O Eli soittelen joskus joulun jälkeen sitten uudestaan...



Oireita ei juurikaan ole. Ahdistaa. Pitäsi kai mennä yksityiselle... En tiedä jaksanko odottaa 10.1. asti että pääsen porvooseen tutkimuksiin.



vk 8 tänään

Vierailija
6/12 |
15.12.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Siljamaaria: tervetuloa mukaan ja ihanaa kun tänne tulee muitakin p-k alueelta... Me olemme kontiolahdesta. JA tulemme synnyttämään pkks. Sullahan oli la 11.7? Meillä on vasta 19.7 mutta, tod.suurella todennäköisyydellä minut leikataan joten saatetaampa olla vaikka yhtäaikaa saikulla.



omanapa: Pahoinvointi jatkuu,väsymys jatkuu, rinnat kipeenä jatkuu, vilustus jatkuu, ja pissillä juokseminen jatkuu!



Hyvää Viikonloppua heinikset!!!!



t.sadetar ,eppu9+1 ja tyttö-03 ja mies-80, jossain taustalla

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/12 |
15.12.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

bussimatkan jälkeen, joka sitten olikin 9,5h pituinen. Taisi DreamOnen toivottelut auttaa, en oksentanut kertaakaan linja-autossa. Aamulla tosin kyllä, ja matkan jälkeen sitäkin enemmän :D oli kyllä ihan hirveää herätä 4h yöunien jälkeen (piti herätä klo 5 kun bussi starttasi 6.15 :S) -> pahoinvointi oli jotain aivan järkyttävää myös unenpuutteen vuoksi. Pahoinvoivat: älkää menkö ikinä bussiin pitkälle matkalle, käyttäkää junaa! Kovassa vauhdissa bussi nimittäin keikkuu kuin paraskin Viking Line, ja voin kertoa että vatsassa vellova aamupuuro ja tuollainen ajoneuvon lainehdinta ei tunnu mitenkään erityisen hyvältä.



Nyt kuitenkin olen perillä kotona-kotona, jossa on kaikki luksusjutut: äitin tekemää ruokaa, astianpesukone jne.. olen tosi tyytyväisenä. :D



En kuollaksenikaan muista nyt nickiä, vaikka juur muka painoin mieleeni ennen ' vastaa' - napin painamista.. No, kuitenkin: Aika typerä neuvolantäti on sinulla ollut. Mulla on myöskin painoindeksi 25, on mulla ylimääräistä vähän joka puolella pikkusen (en vain ole mikään kiva länsimaalaisen rakenteinen luikku) ja jos olis neukkutäti sanonut mulle yhtikäs mitään mun painosta/mahamakkaroista/muusta vastaavasta niin olisin kyllä tiuskassut takaisin tosi kovasti. Muutenkaan jaksa jostain painosta huolehtia kun olo on niin hirveä aika-ajoin.



Mä taidan lähteä pötköttelemään kun väsyttää niin uskomattoman paljon.. Hyviä vointeja kaikille!



-Weatherby 9+6



Vierailija
8/12 |
15.12.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kertauksen vuoksi :0): olen 24v, naimisissa oleva, yhden suloisen 1v4kk tyttösen äiti etelä-savosta.

Työskentelen radiossa toimittajana/juontajana.

Sairastan 1tyypin diabetesta ja kilpparin vajaatoimintaa, joten meikäläisen raskaus on tosi kovassa syynissä jatkuvasti.



Nykyolo: väsyttää koko ajan, ja maha on kasvanut aivan tolkuttomasti!! Jotenkin tuntuu uskomattomalta, että se on pullahtanut tollaiseksi vasta rv11! Huomenna lähdetään miehen kanssa Jyväskylään shoppailemaan mammahousuja ja joululahjoja :0).



Tyttö on ollut kovasti kipeänä, nyt jo kolmatta päivää :(. Kuume on tuossa 39 jatkuvasti. Tänään käytiin lekurissa, ja vauvarokkoa epäilevät. Huomenna pitää viedä pissinäyte, ja maanantaina on kontrolliaika... paaaljon ottivat verta pikkuisesta...



Nyt kun jaksaisi katsoa Numerot loppuun, ja sitten saunaan!



heather ja neiti-nessukka 1v4kk

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/12 |
16.12.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lääkäri (kävin yksityisellä ultrassa) sanoi, että alkuraskauden vuodot ovat aika yleisiä ja hematooma on yksi muoto niistä. Se saattaa vuotaa itsestään pois, mutta saattaa myös kuivua kokoon kohdussa. Se ei ole vaarallista, mutta inhottavaa ja pelottavaa. Minulla se vuosi ensimmäisen kerran viikko sitten ja nyt taas eilisen päivän ja tämän aamun on vuodellut. Vuoto on välillä ruskeaa ja välillä tummanpunaista. Mutta vuodossa ei ole hyytymiä eikä minulla ole vatsakipuja, joten olen päätellyt vuodon olevan juuri tuosta hematoomasta johtuvaa. Minulla se sijaitsee aika lähellä kohdun suuta, joten se sieltä helposti vuotelee pois. Eli nämä voit kertoa ystävällesi ja sanoa että niinkauan kun ei ole kipuja ja mitään hyytymiä ei tule, vuoto on todennänköisesti vaaratonta. Tähän minä luotan vaikka itselläni on kaksi keskenmenoa takana. Ymmärrettävästi minua pelottaa välillä ihan suunnattomasti. Lääkäri sanoi, että näistä vuotavista raskauksista 95 % päättyy normaalisti, eli toivoa on ja paljon! :)



Vinkki!!

Muuten, kun kirjoittelette vastausta, klikatkaa hiiren oikealla painikkeella vastaa-linkin päällä ja avautuu valikko " avaa uuteen välilehteen" tai " avaa uuteen ikkunaan" . Selaimesta riippuu kumpi teksti tulee. Näin pystytte käsittelemään useampaa sivua kerralla auki eikä tarvitse muistaa mitä kukin kirjoitteli :)



DreamOne ja " nappula" 7+4

Vierailija
10/12 |
16.12.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mahtuuko vielä mukaan olen 23 vuotias myös 1 tyypin diabeetikko pohjanmaalta kuvioon kuuluu mies 24 v ja esikoista odotellaan.Kaksi keskenmenoa olen kokenut ja kolme vuotta tätä raskautta yritetty.Nyt sitten tärppäsi mutta huoliltA EI olla vältytty, eli tämän viikon vuosin verta välillä vähemmän ja välillä en ollenkaan, mutta kipuja ei kovin paljon ollut ja kävin tiistaina ultrassa ja papusen sydän silloin ainakin vielä löi...maanantaina uusi ultra ja sitten ollaan taas viisaampia. Mutta luulen että minulla oli niukat kuukautiset, kun tota vuotoa tuli ja koska ne jäljitteli justiin menkkojen tyyliä eli 4 päivän olin vuotamatta ja sitten taas 5 päivänä eli eilen tuli vuotoa joka nyt on enää vähäistä.Kyllä nämä aina säikyttää mulle ainakin on tämä viikko ollu yhtä tuskaa. ja raskausviikkoja on kasassa8+5 tai 8+3

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/12 |
17.12.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

V@uveliini: kiva, että täällä on joku muukin diabeetikko odottelemassa :0).

Onko sulla millaiset insuliinit? Minulla vaihdettiin juuri levemir protaphaniksi, ja ateriainsuliinina on humalog.



Huhhuh... tänään oltiin ystävän pojan 1v synttäreillä, ja tuli taas syötyä ihan älyttömästi. Tuntuu, että syön koko ajan kamalasti, mutta paino vaan tippuu koko ajan. Nyt on lähtenyt jo 5kg.

Näin kävi kyllä viime raskaudessakin, ja sairaalassa jo kyselivät, että olenko jollain dieetillä!



Keskiviikkona olisi np-ultra mikkelissä, ja kovasti jälleen jänskättää... Toivottavasti kaikki on jälleen hyvin. Esikoisella np oli muistaakseni 1,2mm.



Mitäpä muiden viikonloppuun kuuluupi?



heather ja neiti-nessukka 1v4kk.

Vierailija
12/12 |
19.12.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

valitettavasti sain sunnuntaina 3 keskenmenon ja joudun taas haaveilupuolelle:( mutta mulla on lääkkeenä humalog ja lantus hyvin pelaa mun kohdalla pitkäsokeri on 6.6% toivon tosiaan että meillä tärppäis uudeelleen pian kun tätä yritettiin vuosi..eli kolme vuotta yritystä ja 3 keskenmenoa