Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Onko elämässä muuta kuin lastenhoito?

10.06.2007 |

En jaksa nyt selata, onko tästä aiheesta jo keskustelua, kun olen uusi käyttäjä. Eli välillä tuntuu, että elämässäni ei enään ole muuta kuin lastenhoitoa. Päivät kuluvat kotona sisällä tai pihalla lasten 4v ja 8kk:tta kanssa. Varsinkin tämän kuopuksen vauva-aikana on rasittanut se, että joutuu olemaan 24h saatavilla. Mies toki hoitaa myös lapsia, mutta ei ymmärrä kuinka sidoksissa minä olen lastenhoitoon. Hän voi lähteä halutessaan ulos ja harrastuksiin, mutta minä olen käynyt ilman vauvaa vain kaupassa. Pitkää aikaa en pysty olemaan pois, koska imetän ja vauva ei pienempänä pulloa huolinut, nyt en ole kokeillut. Kaikki ystäväni asuvat eri paikkakunnalla ja siksikään ei tule usein lähdettyä kyläilemään. Jotain illanviettoja haluaisin kavereiden kanssa, mutta en voi kun on tuo imetys. Lisäksi olen itse hoitanut kaikki yöheräilyt ja yösyötöt luonnollisestikin. Vauva on nukkunut yhden yön syömättä 8kk:n aikana, sekin väsyttää. Epäilen selviäisikö mies vauvan kanssa kahdestaan yötä. Mies hoitaa kotitöitä kiitettävästi ja hyvä mies muutenkin on. Jotenkin vaan tämä lastenhoito ahdistaa välillä. Tulipahan vuodatusta, kiva jos joku haluaa kommentoida jotenkin.

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
11.06.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä esikoinen on kohta 2 v 8 kk ja vauva reilut 4 kk. Teidän vauva on jo niin iso, että hänelle voisi varmaan kokeilla jo nokkamukista juottamistakin. Meidän vauva ei juo korviketta pullosta, mutta yllättäin velli menikin, kun tänään annoin ekaa kertaa. Eli joi pullosta kuin vanha konkari.



Olen itse käynyt ilman vauvaa oikeastaan vain kaupassa, vähän kävelemässä ja kirjastossa. Ne pienetkin hetket piristävät kauheasti. Nyt yritänkin kovasti totuttaa vauvaa tuttipulloon, että voisin olla pois joskus pitempiäkin aikoja. Olen innokas uimari ja haluaisin kovasti palata harrastuksen pariin. En ole vielä lähtenyt, kun hallille on matkaa, ja reissussa menisi yhteensä pari tuntia.



Teidän vauva on jo niin iso, että pärjää kyllä ilman imetystä muutaman tunnin. Voi sitäpaitsi olla, että hän huoliin hyvinkin tuttipullon, kun isä sitä tarjoaa. Näin sinäkin saisit pienen vapaahetken. Meilläkin minä olen hoitanut kaikki yöheräilyt ja -syötöt, ja olen totuuden nimessä siitä vähän katkera. Mies ei ole edes ehdottanut, että auttaisi niissä. Olen päättänyt, että kun imetys loppuu, mies saakin sitten hoitaa viikon yösyötöt putkeen (jos niitä siinä vaiheessa enää on).



Eli yritän neuvoa, että jättäisit vain vauvan aluksi vaikka vain pieneksi ajaksi miehesi hoitoon ja sitten vähitellen pitemmäksi ajaksi. Ei vauva siitä rikki mene ja saa isäkin vähän tuntumaa siitä, mitä lapsen hoitaminen on. MLL:lla ja Väestöliitolla on lastenhoitopalvelua ja käsittääkseni myös neuvolan kautta voi pyytää apua lastenhoitoon.

Vierailija
2/3 |
11.06.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sanoit, ettei ole huolinut pulloa. Oletteko kokeilleet erilaisia pulloja..? Mietin vain, että meillä tyttö ei osannut juoda anatomisesta tuttipullosta (kuvittelin, että olisi hyvä ostos) mutta sellainen tuttipullo, jonka suu on perinteinen lörppä kyllä kelpaa - johan sellainen lurppana enemmän tissiä muistuttaakin :D



Onko syöttövälit minkä pituiset? Kerkiätkö käydä niitten aikana harrastuksissa? Itse aloitin harrastukset kun tyttö oli noin puolivuotias, nyt kun ikää kohta 10kk niin voin käydä ihan rauhassa harrastuksissa, sillä aikaa mies syöttää tytölle kiinteitä ja ruokajuomana vettä (nokkamukista, jota ei vielä 8kk iässä hoksannut mutta nyt juo jopa itse siitä!), imetän sitten kotiin tultuani.



Olen ollut parina iltana/yönä juhlimassa ja niinä kertoina tyttö on nukahtanut isän kanssa maitopullolle mutta vähän enemmän valvoskellen. Kohta olen muutaman yövuoron töissä, joten siinäkin tulee taas vähän nukahtamistreeniä, tosin nykyään tyttö rauhoittuu välillä jos silittelyihinkin eikä aina tartte sitä tissiä/maitoa (joka siis normaalisti on iltaisin nukahtamisapuna)



Onneksi nuo jumppatunnit on siihen aikaan, että kerkiää kotiin tissi-nukuttelemaan.. :)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
14.06.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Varmaan esikoisesta muistat ja tiedät, että aikansa kutakin. Meidän kuopus ei huolinut pulloa kuin ihan vauvana, mutta kyllä minä silti karkasin välillä pois kotoa ihan yksin, varsinkin kun kiinteitä alkoi mennä. En oikein antanut miehelle mitään vaihtoehtoa, hänen oli pärjättävä. Alussa omat menot voi ajoittaa viikonloppuna päikkäriaikaan tai aamupäivään, kun se on yleensä helpompi hoitamisen kannalta kuin ilta.



Meillä tuli dramaattinen helpotus arkeen, kun lopetin yöimettämisen kuopuksen ollessa 1v1kk ja melko heti perään koko imettämisen. Yöheräilyt loppuivat tai niitä on max. yksi/yö. Eli suosittelen yöimettämisestä vieroitusta.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: viisi kahdeksan kaksi