§§§§§§§-MARRASMASSUKAT-§§§§§§§ OMAANKUUHUN =)
MOI,MOI,MOI....
vielä ehdin aloittaa pinon, tänään on se päivä,kun menen käynnistykseen.. kohta se on ohi... =))
ihan täpinöissäni oon,ja hui kauhistus kun jännittää..
mä tuun sitte kertomaan,kun palaan kotio,että mitäs siellä tapahtui =)
oli niin tuskainen yökin takana, lonkat aivan jumissa ja särky hirvittävä.. maha aivan kova koko yön ja juili kipeesti.. kädet puutuneina, ja vielä kun paha issias vaivaa,niin sekin pisti/särki selässä entistä enemmän... tämä raskaus antaa oikein kunnolla maistaa sitä loppu ihanuutta.. no eipähän ihan heti uhohu =)
mut jotain ihanaakin, mulla on tällä viikolla oma pikku neiti tuhisija sylissä :)
nyt lähden valmistautuun hurjaan päivään..
'
VOIKAA HYVIN!!!!!!!!!!!!!!
TERKUIN: JEO JA NEITI 38+5
Kommentit (35)
JEOLLE:Oikein paljon tsemppiä tähän päivään,toiovotaan että saisit nauttia jo tänään pienestä tuhisijasta! :)
Itellä olo suht hyvä.Välillä mukamas enteilis jotakin,mutta sitten taas kaikki oireet hiljenee ja menee pois :( Kurjuuksien kurjuus!
Vatsa on ruvennut olemaan tosi löysänä ja ruokahalukin kadonnut,onkohan kyse ihan stressaamisesta ja malttamattomuudesta,vaiko enteilyä...jaa-a,mene ja tiiä!?
Torstaina olisi viimeinen neuvola käynti ennen laskettua päivää,toivoisin ettei tarttis enään mennä sinne.. Mä en ole tujosta tädistä niin kauhiast tykännyt.Mitään " hyvää hoitosuhetta" ei ole kyllä meidän välille kehittynyt.
No nyt aamupalalle,poika on eskarista pois kun on vielä kippee.Ihanan rauhallisia aamuja kun ei ole mihinkään kiire.Kohta nämä rauhaiset aamut ovat muisto vain! :))
Jaksamisia mammat,nyt alkoi meitin kuukausi! ISO jess!!!!
Erkku ja tiituska rv 39+1
Eipä närästäny viime yönä, kun rakensin tyynyviritelmän patjan alle. Mutta sellanen asento näemmä sitten saikin aikaan suppareita ja yön tunteina hiljakseen poistin tyynyn jos toisenkin.Olin eilen siellä kurkkulääkärillä, joka kerto ruokatorven päässä olevan tulehduksen. Olis hyviä lääkkeitä hoitaanvaivaa, mutta ei semmosia joita raskaanaolevat vois käyttää. Siksi tuo tyynyviritys j aei kurkkua, ei tomaattia, ei hapanta, ei limpparia, ei kahvia....täytyy juhliakin marraskuun alkua muilla keinoin.
yöhön vielä-Kolmen jälkeen kaiketi aloin nukkuun kun olin ensin rauhotellu jostain syystä itkeskelleen kuopuksen. Ei osannu 3v sanoa mikä on vikana.
Aamu menny pukiessa lapsia päiväkotiin. Veljeni oli yötä,ja lähti just ovesta. Mies meni lasten päikkärin kautta töihin. Käskivät levätä. Tosin mitenköhän onnistuu, kun siivousta on luvassa--ainakin lattiaan katsominen lupaa sitä.Tähän päätellen.huomenna onkin neuvola:)
rv36+6
Jeolle paljon onnea ja voimia tulevaan koitokseen!!
Yö jälleen suht rauhallinen, pari kertaa heräsin en kyllä tiedä mihin kun vessaankaan ei tarvinnut mennä.
Nyt sitten näin minäkin unta jossa synnytin poika vauvan, omituisinta siinä oli että vauva synty lapsuudenkodissani ja äitini avustuksella. Mitähän tämäkin uni tarkoittaa?!?
Masussa aikas rauhallista ja ne vähätkin supistukset ovat hävinneet jonnekkin, nyt kun niitä saisi oikein tosissaan tulla! On se vaan hienoa että nyt on MARRASKUU ja ihan oikea kuukausi vauvan syntymälle.
Tuntuu olevan ajatuset tänään täysin jumissa joten on parempi että ryhdyn vaikka pyykkään ja siivoileen josko ne supparitkin taas sitten löytyisi.
Hyvää MARRASKUUN ensimmäistä päivää toivottaa pökkelö69 ja masukki rv39 TASAN.
Onnea JEO lle tän päiväiseen. Mä jo muistin, että olit eilen jo siinä käynnistyksessä.. muisti muisti.
Kävin eilen synnärillä parin tunnin käyrillä ku alkoi olemaan niin mieletön päänsärky ja huono olo ja soitin sairaalaan, ja ne käskivät tulla käymään. Otettiin vauvan sydänääniä ja lääkäri ultras. Vauvalla kaikki hyvin ja lääkäri tykkäs, että kovin on vilkas vauva.
Mun verenpaine oli ok ja virtsa puhdas. Olin ottanu kotona jo aiemmin 2kpl panadolia, mutta ei auttanu särkyyn, joten sain ketorinin vielä sairaalassa. Makoilin siellä tarkkailuhuoneessa ja olo parani ja saatiin lähteä kotiin. Kysyivät kyllä jos halauan jäädä yöksi, mutta sanoin, että menen mielummin kotiin.
Sairaalakassi oli pakattuna ja mies nappas digikameran joukkoon varmuuden vuoksi.. tulipahan sekin lähtö koettua, mutta kotiin päästiin... tällä kertaa :)
Mutta nyt siis lepoa ja odottamista taas. Tuntuu vielä että flunssa on tuloillaan. Tänään mennään vanhempien luo hoitaan koiraa ja kissaa. Onneks mies mukana, niin saa lenkityttää koiran.
-marica ja elmeri 36+4
ja marraskuu alkanut. Kylläpäs meni loppuviikot nopiaan. Juurihan oli lokakuun alku.
Oikein paljon tsemiä Jeolle. Itse myös menossa tänään sairaalaan. Katotaan mitä saavat aikaan. Toivottavasti ei ole taas eri lääkäri. Pistävät mun pääni aina ihan sekaisin, kun kertoilevat eri juttuja ja mitä kannattaa tehdä. Masussa ollaan edelleen aika villillä päällä. Tuntuu että on tilaa liikkua ja myllertää. Tarkoittaakohan sitä ettei ole vielä kiinnittynyt tuonne alas. Tosin en tiedä miten perätila vaavelit kiinnittyvät.
Yö meni miettiessä asioita ja ennen kaikkea sitä onko siellä taas eri lääkäri. Aamulla heräilin sitten miehen kanssa samaan aikaan ja olen koittanut siivoilla. Jospa siis menisin vielä vähäks aikaa jatkaan ja sitten kohti Taysia.
Onnea siis meille kaikille. Tämä on meidän kuukausi...:)
Möhköli rv 40
Jeolle onnea ja voimia koitokseen. Toivottavasti teillä on pian pieni nyytti sylissä.
Ja Sankku, jos käyt täällä lukemassa vielä tänä aamua niin vaadi oikeasti se käynnistys. Elä anna niitten vetkutella siihen asti, että asiat menee todella kehnoksi. Alkaa oikeasti pelottamaan sinun puolesta. Ilmoitat niille tiukasti, että nointi on nyt sellainen, että synnytys käynnistetään, Piste! Ja me tullaan sit heti huomenna kurkkimaan teidän vauvoja :)
Omassa asussa kaikki entisellään, neuvolassa oli eilen kaikki ihan mallillaan, painokin noussut vain 600g/viikko vaikka oli turvotuksiakin aika runsaasti, paineet ok ja pissi puhdas. sf-mitta oli sama 38 kuin viikko sitten, tää maha on niin valtava. Hyvin kevuesti jännittää, minkä kokoinen tämä meitin herra oikein on, kolme edellistä olleet 4310, 4110 ja 4020 ja tämä maha on reippaasti kookkaampi kuin mitä edellisissä raskauksissa ollut.
Supistelee yhä koko ajan tosi tukalasti, mutta ei vielä tarpeeksi kipeästi. Ajoittain supistukset on kyllä jo sellaisia, että pitää ihan miettiä että lähteäkkö vai ei, aiemmat lähteneet vesien menolla käyntiin, toivottavasti lähtisi tämäkin niin tietäisi heti, että se on menoa nyt.
Mutta ei kun taas aamuhommiin, ihana auringonpaiste ulkona, pääsee kohta tuon meidän taaperon kanssa pihalle happihyppelylle.
romena ja elias 38+2
Ensin JEO:lle tsempit.
Ja ihanaa, nyt on MEIDÄN kuukausi! Itse kyllä uskon meneväni joulukuulle, että rämähtää. Ettehän sitten jätä yksin??
Mulla on duha. Ihanaa! Pää täys räkää. Voi kökön kökkö.
(.) Tänään neuvola, missä on opiskelija. YÖKS! Oli jo viimeks. Ensi viikolla nla lääkäri. Silloin saa opiskelija olla poissa. Ei se oo mikkään torikokous ku mua ronkitaan. Saas nähä paljonko on painoo tullu. Varmaa 15kg viikossa!;o) Sit sen näkkee.
Tulen kertomaan neuvolakuulumiset kun palaudun reissultani..
IHHHHAAAAAANNAAAAA PÄIVÄN JATKOA KAIKILLE!!
Hormoonihirivö ja Himpula rv 36+
ONNEA JEOLLE MATKAAN!!!!! Ihanaa, että saat vauvasi pian masun ulkopuolelle ja syliin tuhisemaan:)
Yö katkonainen täällä, tyttö kovassa kuumeessa edelleen. eilen illalla kuume nousi tuonne melki 40 asteeseen ja tyttökin puhui vähän höpöjä jo..Lääkkeillä se saatiin sit alas ja tänään vien lääkäriin mikäli kuume vaan nousee niin korkeelle.
Tänään neuvola iltapäivällä, painoa varmaan tullu ihan törkeesti.Turvottaa nimittäin ihan hirveesti!! Nytkin sormet on ihan nakit lähestulkoon:( Maha tuntuu painavalta ja alhaalla roikkuvalta, kunpa pää alkais jo kiinittyä..
Muutenpa ei mitään ihmeempiä, supistelee ajottain, mut ei mitään mainittavaa vaikutusta ainakaan toistaiseksi.
Ihanaa mammat, se on marraskuu!!!!!
äitykkä ja poikanen tasan rv 37
roikkuu kuin joku pussi tossa edessä...mahdan olla hassu näky kun muuten oon niin pinei ja pelkkä valtava rantapallo tossa edessä :-)
Hiukan jännittää et kuin kaikki menee, etenkin toi lastenhoito. Mies kun on yrittäjä ja taas nytkin reissussa. Onneks on mummot, mutta nekin aika kaukana ja vähän huonokuntoisia. Hirveetä jos se synnytys alkaa yöllä ja oon ihan yksin lasten kanssa eikä kukaan pääsekkään niitä hoitamaan. Vaikka kai sitä sitten vaikka naapurin voi pyytää, tiedä häntä. Ukolla menee kuitenkin pari tuntia ennen kuin on kotosalla.
Torstaina ois neuvolalääkäri, en olekkaan 3 viikkoon käynyt kun unohtui viime kerta. No, eipä siellä mitään ihmeitä koskaan tapahdu ja vointi ok, niin mikäs tässä odotellessa.
rv 38+4
Uskomatonta, että nyt on marraskuu! Voi jee, nyt alkaa jännittämään. Meille tulee vauva, meidän ensimmäinen =) Pää tosiaan pehmenee tässä raskauden myötä..
Jeolle paljon tsemppejä! Samoin Möhkölille! Jännää, jännää..
Pökkelö69 oli nähnyt unta synnytyksestä, samoin kuin moni muukin. Itse en ole nähnyt vauvan tuloon liittyviä unia. En, päinvastoin. Viime yönä liityin turkkilaiseen armeijaan tekeytyen mieheksi nimeltä Muhammed Mudi =D. Jos en olisi liittynyt minut olisi ammuttu biitsille rantapyyhkeen päälle. Siitä alkoi ihme seikkailu. Turkin viranomaiset ajoivat minua takaa, koska pakenin armeijasta. Aivan sekopäistä touhua. Oli ainakin mukava herätä sen unen tiimoilta todellisuuteen, vaikka minut hereille saikin inhottavat lonkkasäryt.
Varattiin lauantaille kirpparipöytä äidin kanssa puoliksi. Saa vähän tilaa kaappeihin ja varastoon.
Nyt aamupalan laitoon ja katsomaan subin uutta latinosaippuaa =D
Noema ja Onni 38+2 (laskettuaika ensiviikolla)
Nyt se on viimein koittanut, kauan odotettu marraskuu!
JEO:lle tsemppiä käynnistykseen, kohta sulla on nyytti kainalossa! Tosin lienee olet jo lähtenyt...
Yö meni taas tuttuun tyyliin puol kolmelta vessaan, eikä uni tullut enää uudelleen. Pyörin vielä hereillä, kun miehen kello herätti. Onneks aamu uni taas yllätti ja nukahin kun mies läks töihin. Eilen illalla yliväsyksissäkin meilkein itkua tuhersin, että miten jaksan synnyttää saati vauvaa hoitaa kun olen niin väsynyt tän unettomuuden takia.
Samanlainen alkuraskauden jatkuva näläntunne on iskenyt takas. Tuntuu, että vaikka mitä söis, nälkä on koko ajan. Ja ei oikein ruoka maistus... Samaten tuntuu pulssi taas hakkaavaan ja hikee puskeen päälle. Johtuu varmaan univajeestakin osittain. Isänpäivälahjaakin pitäs lähtee osteleen vielä tänään, mitenhän sitä kampeis ittensä liikkeelle.
Vauva tuntuu uinuvan tuolla massussa nyt. Taitaa tulla rauhallisempi päivä taas. Aamuyöstä kyllä mylläs sen verran etten ainakaan vielä ole huolissani. Katotaan sitten iltapäivällä jos oma olo ei parane ja vauva ei liiku niin täytynee soittaa ainakin tonne synnärille. Neuvolakin on vasta perjantaina.
Nyt lähen jaarittelemasta tästä. Onneks tää raskaus on pian ohi ja palkinto sylissä!
T: Hertta+vauveli rv 39+4
Ja taas ei olla nukuttu...
No kummasti sitä vaan jaksaa vetää päivän pulkkaan.
Tosiaan, meidän kuukausi alkoi ja tänään saa minun kalenterin mukaan laittaa ekat " joulujutut" esiin. Meillä se on kirkkaat lamput havuköynnöksessä parvekkeenkaiteeseen. Ihanaa!
Sairaalakassia alan pakkaamaan kyllä just nyt, filmiä vaan pitää muistaa vielä ostaa vaikka on tuo digikamerakin olemassa. Se vaan valottaa välillä niin oudosti, ettei kuvista saa muokkaamallakaan hyviä.
Päivän jatkoja!
eve ja baby koo 39+2
ONNEA nyyttinsä jo hakeneille!
ONNEA kaikille niille, joilla käynnistys on tällä viikolla!
ONNEA myös tasislaisille!
Täällä marraskuu alotettiin aivan pohjanoteerauksella, yö meni ihan penkin alle. Räkätauti iski eilen niin voimalla, että huh huh. Mies otti illalla täkin ja tyynyn ja painu sohvalle nukkumaan, sano että mun tukkonen nenä vinkuu ja tuhisee ku höyryjuna, ei siinä vieressä voi nukkua kukaan. Kun henki ei kule nenästä, pitää sitten läähättää suu auki. Suu kuivaa ja on kipeä -> pitää juoda paljon -> juoksuttaa veskissä. Yöllä tuli kymmenkunta vessareissua, joten paljoa en oo nukkunu. =(
Ekaa kertaa toivoo, että älä vaavi nyt vaan synny!! Musta ei ois nyt kyllä synnyttämään yhtään mitään, kuume nostaa hikeä pintaan eikä henki vieläkään kule ku suun kautta. Aikoja sitten lupasin, että poika syntyy 2.11. koska päivällä ois meille merkitystä, mutta nyt toivon hartaasti ettei lupaus sittenkään pidä paikkaansa. Vähän paremmissa voimissa synnärille, kiitos.
Pysykää terveinä ja pikaista paranemista jos flunssa on jo päällä!
Kitty rv 37+5
Hui, kun tuli ihan kylmät väreet pelkästä ajatuksesta, että pitäisi jo lähteä sairaalaan kuten joku on jo menossa. Jostain sain energiaa ja aloin pakata kassia vauvalle. Oma kassikin pitänee saada tänään valmiiksi.
Muillakin ollut yöllä vaikeata. Meikäläisellä ei ollut muuta kuin painajaisunia, mutta onneksi ei estänyt lepoa. Siis mun todellakin täytyisi saada paikat kuntoon ja pölytkin pyyhittyä, mutta ei yhtään innosta. Vaateläjiä on joka huoneessa ja ne ärsyttää, mutta laiskotus vie työtehon. Pitäisi ruokakauppaankin lähteä. Tämä päivä näyttää olevan taas sellainen tehoton päivä, jolloin ajatukset laukkaa kyllä, mutta mitään ei tapahdu. Illalla oli ihanaa, kun sain miehen suostuteltua jäämään sohvalle tontille menon sijaan. Siinä sit katseltiin leffa ja mentiin yhtäaikaa nukkumaan. Oli aivan ihanaa.
Ahmin äsken Omar -karkkeja kuin joku mielipuoli. Illalla söin mansikoita jäisenä. Pitänee taas mennä kaapille, ettei ehdi nälkä yllättää. Sitten sitä varmana löytää itsensä sohvan pohjalta. Masussa on liikehditty rauhalliseen tahtiin, illalla jytämeno oli kyllä taas mahtava. Ihanaa, huomenna saa taas kuulla sykettä, kun on neuvolalääkäri. Saa nähdä aikaansaako sisätutkimus suppareita...
rv 36+5
Eilen kävin navetalla kahtelemassa ympärille...tunsi aina kun supistus tuli sellainen aalto. Ja myöhemmin iltasella oli sellanen tuska olo, ei osaa sanoin oikein kuvailla. Särki koko lantion aluetta, niinku nytteki särkee. Pitäsköhän ottaa panadolia, sitte menis poikien kanssa ulos....
Toivon että ei synny silloin 3.11 (vanhempi poika täyttää silloin 4v)
Limaa tulee alapäästä aikas hyvin(ihana kuvaus) mistä sitä riittää??
Tänääkös se oli jeo menossa käynnistykseen???Onnea matkaan!!
Oliko muita??
Joo ei kait tässä muuta ihmeellistä ollutkaan....
Eija ja eemeli 39+5
Eikös se ollu Dingo joka sitä lauloi??
PALJON ONNI-HALEJA kaikille poksahtaneille, käynnistettäville, supistelijoille ja muillekkin :)
Eilen oli sitte neuvola :( Se sijainen on kertakaikkiaan raivostuttava!! Yleensä käyn kaks kertaa viikossa kontrollissa, mut nyt ei tarvi kuulema täl viikkoo men vaik oliki paineet taas noussu. Noh, ei mul kyl ikävä hänt tule. Ens viikolla onkin sitte jo oma th :) Muuten kaikki ok! :)
Valmennukses oltiin illal... aika tyhjänpäiväne käynti seki oli :( Psykologin jutusteluu. Meiän mielest se oli turhaa koska isännän kanssa muutenkin jutellaan asioista tosi paljon yhdessä! Mut kaiken kruunas sapuska mun äitillä sen jälkeen :) NAM! Aina mukava mennä valmiiseen pöytään!
Joulu on kovasti jo mielessä minullaki... En tosin kehtaa viel alkaa laittaa mitää, pitävät viälä ihan sekopäänä :) Ajattelin kuitenkin yksinäni täällä neljän seinän sisällä alkaa pipareita ja torttuja tänää leipomaan :) on sitte ne ainaki valmiina ja saa pakkasesta vieraille!
Että josko taas peilin ohi kävelis ja kauppaan lähtis... pitää varmaa ostaa kaks pakettii piparitaikinaa, jos vaik " vahingos" menee parempiin suihin niin paljon taikinaa :D
Nyt ei tosiaan mene kellään enää kauan, ja mä oon varmaan meistä viiminen :( Perässä kuitenkin tullaan ja lujaa :)
Jonsku ja Tiitiäinen rv35+6
Nyt se on sitten MARRASKUU, vastahan me oltiin ihan alussa:) No, silti tuntuu vielä niin pitkältä tämä odotus.. Mie en osaa oikein käsitellä vielä asiaa, että meille on vauva tulossa...ja viimeistään 6vk kuluttua on vauva maailmassa.. :) Uskomatonta...
Viimeyö meni huonosti, tosi huonosti sain nukuttua ja nukkumaan menokin on viivästynyt. Menin eilen jo 21 sänkyyn, mutta uni ei tullu millään (KAMALA NÄLKÄ oli KOKOAJAN!)...söin ja söin ja nälkä vaan oli...Sain sitten jälkeen puolen yön unen päästä kiinni, jee jee... Sit sitä nukuttiinkin koiran unta.
Niin se tääkin viikko vaan kulkee eteenpäin, nyt jo tiistai... ja pian taas viikonloppu;) Ens ti on lääkärineuvola, tuskin mitään on alakerrassa tapahtunut.. No, viikkojakin vasta niin vähän, ettei vaavin tarviis vielä syntyä.. Mutta jospa sit parin viikon päästä...sit vois alkaa tapahtumaan=) Mutta, TUSKIN! Mie olen varmasti viimeisenä täällä marraskuisista ja synnytän joulukuussa... No, sille ei kai voi mitään;)
Jaksamisia kaikille!
SaJuTu 35+6...ja ihan häntäpään marraskuisia...yhyyyyyyyyyyy:)
Mun on pakko tunnustaa häpeillen, että ostin viikonloppuna miehelle joululahjan ja väänsin sen eilen pakettiin. Kun sain hyvän idean mitä sille ostaa, pääsin viikonloppuna kylille ilman miestä ja aattelin että ompahan valmiina, ei ainakaan jää ostamatta. Ja vierashuoneesta löytyy jo pajukehikkoon viriteltynä pienet jouluvalot... Mä oon toivoton jouluihminen, alotan joka vuosi ihan liian aikasin!!!
ja tsemppiä, tsemppiä, tsemppiä meille muille! Itsekin olen peränpitäjänä, joten SaJuTu, kyllä sulla seuraa on loppuun asti, jos vaan pysytään masussa loppuun saakka!
Pökkelö69 oli nähnyt synnytysunta. Mä näin joskus kuukausi sitten sellaista unta, että synnytin meidän AUTOtallissa isäni avustuksella! Huusin sille kolme vauvaa synnytettyäni, että " tuliko se istukka?" ja iskä se vaan hoivasi vauvoja, joten totesin, että ei h****, pakko lähteä sit kuitenkin sairaalaan. Että mitäköhän toikin tarkoitti... :)))
Ja ihanaa, täällä on jouluihmisiä! Mä voin ihan häpeilemättä paljastaa, että olen ostanut jo monen monta joululahjaa! Ideoita on ollut, ja sopivia juttuja tullut esiin. Vielä en ole paketoinut, kun en ole löytänyt mieleistäni lahjapaperia. Myöskin joulukorttien askarteluun aattelin kohta ryhtyä, ja ensviikolla meinaan jo leipoa pipareita. Niitä teen yleensä kaksi kertaa, mies nimittäin rakastaa pipareita (ja maistuu ne itellekin).
Joulukoristeet saapi odottaa vielä hetken, meillä on pieni huonekalujen järjestely ensin edessä.
Tänään on eka perhevalmennus, näkee näitä muita paikkakuntalaisia. Ihan kivaa, en tunne täältä ketään.
Ja hei, turkulaisille / lähikuntalaisille vinkkinä, että Finnlaysonin tehtaanmyymälästä Yliopistonkadulta saa II-laatuisena äitiyspakkauksessa ollutta pussilakanaa 3,50 eur kpl. Ostin eilen, eikä niissä kyllä ole mitään vikaa. Osassa joku sauma auki vähän matkaa, mutta osa ihan kunnollista.
Ensviikolla synnytystavan arviointi, mitä odotan kovasti. Perjantaina neuvola. Muuten tässä vaan ollaan ja ihmetellään :)
Hyviä vointeja!
Näätä77 & Saku (36+2)
nyytinhakuun!! Suuri lahja odottaa sinua ja kaikenlisäks vielä pääset noista kivuista...ei voi kuin onnitella ja toivotaan että synnytys on " helppo" ;)!
Täällä oltu hereillä toistatuntia kun ei väsytä.Mies lähti töihin ja mä rupesin sitten puuron keittoon,nautin kyllä näistä aamuista.
Tänään pitää ottaa vähän rauhallisemmin kuin eilen...eilen siivosin sitten koko kämpän ja kävin vielä kaupassakin...ohhoh...mutta hyväkun kotiin siltä reissulta selvisin niin oli kovasti masu kipee ja voimat pois...huh huh.
Yöllä suppaili vähän ja on se kumma kun kokoajan jännittää et jotain lirahtaa housuun kun iskee niin painetta tonne alaosaan...mielenkiintoista :)
Vihdoinkin meiän oma kuukausi...onnittelut kaikille ja herkutellaan kaikella hyvällä mitä keksii...limpsaa,karkkia,sipsejä :)
*odottelija76,rv 38+1*